Ob tem je ministrstvo za zdravje z dopisom zdravstvene domove pozvalo tudi, naj zberejo potrebno število odmerkov za cepljenje oskrbovancev v domovih za starejše občane in socialno-varstvenih zavodih ter začnejo zbiranje naročil za cepljenje zgoraj omenjenih skupin na svojem območju.
Zdravstvene domove prosijo, naj najprej pristopijo k organizaciji cepljenja v omenjenih ustanovah, saj je treba tamkajšnje oskrbovance zaščititi čim prej, so poudarili.
V priporočilih, ki so jih ob tem pripravili na NIJZ, piše, da je cepljenje s posodobljenim cepivom proti covidu-19 priporočljivo za oskrbovance domov za starejše in socialno-varstvenih zavodov, vse starejše od 65 let ter posebej ranljive kronične bolnike.
To so med drugim bolniki s presajenimi organi, bolniki z določenimi rakavimi obolenji, bolniki s hudimi bolezni pljuč, bolniki z redkimi boleznimi, osebe na imunosupresivnem zdravljenju ali s stanji, ki povečajo tveganje za okužbo, odrasli z Downovim sindromom ter odrasli na dializi ali s kronično ledvično boleznijo pete stopnje. Priporočila so v celoti na voljo na povezavi sta.si/qCqkLw.
Cepijo se lahko tudi ostali, ki želijo. Cepljenje proti covidu-19 in proti gripi, tudi proti drugim boleznim, se lahko opravi sočasno ali s kakršnimkoli presledkom, so pojansili na NIJZ.
V cepilne centre bodo cepivo prvič dostavili ta četrtek, so za STA napovedali na inštitutu. V Slovenijo je namreč že prispelo 58.560 odmerkov posodobljenega cepiva proti covidu-19, na zalogi pa je sicer še približno 1.040.000 odmerkov preostalega cepiva proti covidu-19.
Na ministrstvu za zdravje v dopisu sicer ugotavljajo tudi, da se je število obiskov v ambulantah primarnega zdravstvenega varstva zaradi akutnih okužb dihal v vseh starostnih skupinah, najbolj pa pri predšolskih in šolskih otrocih ter mladostnikih, močno povečalo. Prav tako se je v zadnjem času močno povečal delež vzorcev, pozitivnih na koronavirus.