Na enem izmed profilov na družbenem omrežju Facebook se je v preteklih dneh razvila precej burna debata glede ruševine, ki se nahaja v središču mesta Ravne na Koroškem. Gre za delno porušeno stavbo na zemljišču za Tušem, kjer je nekoč stala stavba, v kateri se je skozi leta zvrstilo kar nekaj prodajaln. Nekdaj je v tej stavbi kraljevala Jata, kasneje so v njej svoje prostore našli Veterinarska postaja, prodajalna Zoo Žur, itd.
Že pred časom so tam pričeli z rušitvenimi deli propadajoče stavbe, v kateri že dlje ni bilo nobene aktivnosti. A so se dela na zemljišču hitro ustavila in zdaj se že nekaj časa tam ne dogaja nič. Na zemljišču so ostale ruševine nekdanje stavbe, delno je bil odpadni gradbeni material odpeljan.
Zemljišče za Tušem je bilo med uničujočimi poplavami poleti 2023 popolnoma poplavljeno.
Občanke in občane na Ravnah predvsem moti videz ruševine – ta naj bi kazila vtis o Ravnah, saj je pogled na zemljišče nekaj prvega, kar obiskovalec Raven vidi, ko se pripelje v občino iz dravograjske strani, navajajo med komentarji na družbenem omrežju. Prav tako se občankam in občanom zdi zaskrbljujoče dejstvo, da je zemljišče prosto dostopno in ruševine na noben način niso zavarovane, oziroma dejstvo, da dostop do ruševin ni onemogočen. Na samem zemljišču, niti okoli ruševin ni nameščena zaščitna ograja, ki bi nepooblaščenim onemogočila dostop in preprečila morebitne poškodbe, navajajo občani. Prav tako ni nikjer znaka, da je prepovedan vstop na zemljišče oziroma da je uporaba zemljišča na lastno odgovornost, kar bi morebitne nepooblaščene obiskovalce odvrnilo od zadrževanja na zemljišču.

Poleg tega, da so na zemljišču ostanki nekdanje stavbe, je zemljišče dodobra zaraščeno s travo in plevelom, med katerim najdemo tudi kar nekaj smeti – prazno, nezaščiteno zemljišče v središču mesta kar kliče po tem, da nevestni mimoidoči tam odlagajo smeti, nemalo kdo tam tudi opravi kakšno od potreb, navajajo med komentarji na Facebooku. Tudi to je ena od skrbi bližnjih prebivalcev – nevestno odlaganje takšnih in drugačnih smeti. Kot navajajo sodelujoči v razpravi na družbenem omrežju, ruševina ne le kazi videza središča Raven, temveč je območje po njihovem mnenju tudi nevarno.
Spomnimo, med uničujočimi poplavami, ki so Koroško prizadele poleti 2023, je bilo tudi to zemljišče s pripadajočo stavbo poplavljeno, kot veliko zemljišč v središču Raven. Z zemljišča je bil odstranjen mulj, odpeljana poplavljena zemlja in takrat v kratkem sanirano najnujnejše.
Zemljišče, ki razburja Ravenčanke in Ravenčane, je v zasebni lasti.
Z vprašanjem, kaj se tam dogaja in zakaj je zemljišče v stanju, v kakršnem je, smo se obrnili na Občino Ravne. Prijazno so nam pojasnili, da je zemljišče, na katerem se objekt nahaja, v zasebni lasti. ”Ker gre za zasebno lastnino, Občina nima pristojnosti za poseganje v upravljanje, rabo ali vzdrževanje objekta. Morebitne posege lahko izvaja izključno lastnik, skladno z veljavno zakonodajo in občinskimi prostorskimi akti. Občina sicer spremlja stanje degradiranih ali zapuščenih objektov v mestu in v primerih, ko obstaja sum, da objekt ogroža varnost ljudi ali okolice, obvesti pristojne inšpekcijske službe, ki ukrepajo v skladu s svojimi pristojnostmi.”

Vprašanja glede zemljišča in stavbe, ter o nadaljnjih načrtih na lokaciji smo naslovili tudi na lastnika, ki nam je odgovoril, da je zadeva v teku in da se stvari odvijajo, a da je za vse potreben svoj čas. ”Lokacija je bila v celoti poplavljena in posledično uničena tako v obsegu obstoječega objekta, kot tudi zemljišča. Na lokaciji sami smo imeli ogled s predstavnikom državne (Urad RS za zaščito in reševanje, komisija za ocenjevanje škode), ki nam je zagotovil, da je sanacija lokacije predmet in obveza države, za kar naj na lokaciji ne delamo ničesar, dokler ne bo svoje opravila država (ocenila škodo, poravnala odškodnino in zaključila postopek). Slednje je pravkar v postopku, in pričakujemo skorajšnjo rešitev,” je za naš portal povedal gospod Marjan Ranc, lastnik zemljišča. Prav tako je povedal, da je zadeva v teku in pričakujejo skorajšnjo rešitev, da se lahko lotijo začrtanih projektov, saj vzporedno s postopkom, ki ga vodi država, sami vodijo postopek pridobivanja gradbenega dovoljenja za gradnjo novega objekta na isti lokaciji. ”Postopek je v zaključni fazi, projekti faze DGD so izdelani in pridobljena vsa relevantna pozitivna mnenja soglasodajalcev,” dodaja Ranc.
Kot ocenjuje lastnik, bo zadeva urejena v poletnem delu letošnjega leta, tako kar se tiče ureditve lokacije, kar je v domeni države, kot tudi pridobitve gradbenega dovoljenja za nadaljnje urejanje in gradnjo na zemljišču.

















