Po zadnjih podatkih policije je obvestila z grožnjami v ponedeljek, 27. januarja 2025, prejelo 229 osnovnih in srednjih šol po Sloveniji, je pojasnil vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje na Generalni policijski upravi (GPU) Primož Ogrinc. Po do zdaj zbranih informacijah je šlo za generirana elektronska sporočila, ki so jih zaznali tudi že v nekaterih drugih državah.
Kakšno je stanje glede groženj na Koroškem, smo se obrnili na PU Celje, iz katere so nam sporočili, da so bile tako kot drugod po Sloveniji, tudi na Koroškem naslovljene grožnje na nekatere šole. V Policiji so se takoj odzvali in po prejemu sporočil zbrali obvestila ter izvedli vse potrebne ukrepe.
Na naša vprašanja, če so grožnje prejeli, smo dobili odgovore tudi iz nekaterih šol na Koroškem.
Med drugim so grožnje prejeli na OŠ Dravograd, OŠ Brezno-Podvelka, OŠ Črna na Koroškem, OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem, OŠ Mežica in OŠ Radlje ob Dravi, s Prve OŠ Slovenj Gradec so sporočili, da grožnje niso prejeli. Na odgovore glede grožnje z ostalih šol naše uredništvo še čaka.
Vsem šolam, ki so grožnjo prejele in se odzvale na naša vprašanja, je skupno to, da so grožnjo vzeli resno in še pred poukom o grožnji obvestili pristojne organe in policijo. Policisti s posamičnih policijskih postaj v kraju, kjer se nahajajo dotične osnovne šole, so situacijo takoj preučili in ocenili, da gre za nizko stopnjo tveganja. S strani posamičnih policijskih postaj ter z Ministrstva za vzgojo in izobraževanje so zaposleni na šolah prejeli odgovore in navodila, kako ravnati, ter so preventivno pregledali šolske prostore, policija je nato povečala nadzor v okolici šole in bližini šole. Nekatere med vprašanimi šolami so ta dan zaklenila vhod v šolo, kar je na marsikateri šoli že ustaljena in običajna praksa.
Ob tem so o grožnji in ukrepih obvestili starše, otrok s tem niso vznemirjali in jih obremenjevali. Pouk je tako po večini šol, ki so se odzvale našemu vprašanju, potekal normalno. So pa poostrili nadzor pri vhodih.
Kot so sporočili s policije, gre po do zdaj zbranih informacijah za generirana elektronska sporočila, ki so bila zaznana tudi že v nekaterih drugih državah. Prav tako po do sedaj zbranih obvestilih v policiji ocenjujejo, da je šlo pri sporočilih za zelo nizko stopnjo tveganja in ni razloga za preplah ali paniko. O zbranih obvestilih so seznanili Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je o ugotovitvah obvestilo javne vzgojno-izobraževalne zavode v Sloveniji.
“Narediti moramo vse, da bomo znali ukrepati pravilno, hitro in učinkovito,” je na seji DZ ob obravnavi predloga novele zakona o nalogah in pooblastilih policije dejal minister Poklukar. “Živimo v nekem čudnem svetu, kjer nam asimetrične grožnje, hibridne grožnje dnevno napadajo podsisteme države. Nenazadnje je to nek drug čas, na katerega se moramo prilagoditi,” je dodal minister.
Ministrstvo za notranje zadeve je v sporočilu za javnost zapisalo, da morajo biti policisti pri izvajanju svojih nalog še posebej obzirni do ranljivih skupin, kot so otroci in mladoletniki. Zaradi vse pogostejših zaznanih groženj v šolskih okoliših morajo biti poleg policistov tudi pedagoški delavci ustrezno usposobljeni za izvajanje prvih nujnih ukrepov ob zaznanih grožnjah, so zapisali.
Pristojni zagotavljajo, da so ukrepali skladno s protokolom v primeru obveščanja in ukrepanja v primeru povečanih varnostnih tveganj na šolah. Skladno s tem je policija stopnjo ogroženosti ocenila kot nizko in o tem obvestila ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je izdalo okrožnico šolam. Gre za protokol, ki so ga pristojni ministrstvi in policija uskladili lani.
Željo po spremembi protokola glede komunikacije je izrazila tudi predsednica Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije Mojca Mihelič. “Ob izrednih razmerah nimamo časa brati elektronskih sporočil. Predlog je, da ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ali policija z nami komunicirata preko službenih telefonov,” je pojasnila za STA. Sama je v imenu združenja ta predlog posredovala že v ponedeljek državni sekretarki ministrstva Janji Zupančič. “Bilo bi dovolj obvestilo ‘smo seznanjeni, da so posebne razmere, preučujemo, brez panike’, kar bi pomirilo marsikoga med nami,” je dodala.
Policija je ob tem poudarila, da ob vsaki naznanjeni potencialni grožnji nemudoma izvede vse nujno potrebne ukrepe za zagotavljanje varovanja življenja in premoženja ljudi, hkrati pa zbira tudi dokaze z namenom odkritja storilcev. Zaradi interesa preiskave podrobnih informacij ne morejo podati.
Vir: STA