Koroške občine ponovno prejele naziv “Prostovoljstvo prijazna občina” (FOTO)

Koroške občine so znova dokazale, da imajo veliko prostovoljk in prostovoljcev ter aktivno razvijajo prostovoljstvo v občini.

Med 19. in 25. majem poteka 26. Nacionalni teden prostovoljstva, ki ga organizira Slovenska filantropija. Namen tedna je ozaveščanje najširše javnosti o pomenu in vlogi prostovoljstva. Po vsej Sloveniji se zvrstijo številni dogodki, na katerih prostovoljske organizacije predstavljajo svoje delo ter možnosti vključevanja v prostovoljske aktivnosti.

Vrhunec dogajanja predstavlja Slovesni dan prostovoljstva, ki je letos potekal v torek, 20. maja, v Delavskem domu Trbovlje. Na slovesnosti so bili razglašeni prejemniki naslednjih nazivov:

  • Naj mentor in naj mentorica prostovoljcev,
  • Naj projekt medgeneracijskega prostovoljstva,
  • Najboljša prostovoljska zgodba,
  • Junaki našega časa (šole in dijaški domovi z najbolje organiziranim prostovoljstvom),
  • Prostovoljstvu prijazna občina (lokalne skupnosti, ki aktivno spodbujajo prostovoljstvo),
  • Naj prostovoljec in naj prostovoljka, zaposlena v javni upravi.

Z veseljem sporočamo, da so tudi letošnje leto Koroške občine prejele naziv “Prostovoljstvo prijazna občina”. To so:

Občina Ravne na Koroškem

Naziv si je ponovno prislužila z utemeljitvijo:

  • za zagotavljanje finančnih sredstev za delo mentorjev prostovoljcev, prevoze starejših in invalidnih oseb, potujočo razdeljevalnico hrane, izvedbo občinskega Dneva za spremembe, zahvalo prostovoljcem,
  • za spodbujanje mladih k medgeneracijskemu sodelovanju v projektu Mladi za starejše ter
  • za aktiven razvoj prostovoljstva v občini.

Občina Vuzenica je za leto 2025 prejela naziv prvič:

Za odločno finančno podporo prostovoljskim organizacijam, za infrastrukturo, ki jim jo namenjajo, za dosledno vsakoletno zahvalo prostovoljcem ter za jasno vizijo prostovoljstva v občini.

Občina Črna na Koroškem:

Za skupnostno sanacijo po poplavah, podporo organizacijam in spodbujanje prostovoljstva na raznolikih področjih, zgled županje in občinske uprave pri promociji prostovoljstva, vpetost v številne prostovoljske aktivnosti in prireditve, organizacijo različnih dobrodelnih in humanitarnih prireditev, zgledno skrb za starejše in socialno ogrožene, praznovanje mednarodnega dne prostovoljstva in zahvalo zaslužnim prostovoljcem.

Občina Dravograd:

Za prepoznavanje vrednosti prostovoljstva v skupnosti, sodelovanje s prostovoljskimi organizacijami, omogočanje infrastrukturnih pogojev, dodatno točkovanje prostovoljstva na razpisih, izvedbo prostovoljskih akcij in natečaja Naj prostovoljec_ka ter Naj prostovoljska organizacija ter vključevanje prostovoljstva v novo razvojno strategijo občine.  

Ob prejemu priznanja je župan Občine Dravograd Tone Preksavec občankam in občanom sporočil: “ Spoštovani prostovoljci, prostovoljke, društva in organizacije – iskrena hvala, da ste! Z izjemno predanostjo, znanjem in časom bogatite življenje v naši občini in soustvarjate njeno prihodnost.”

Občina Radlje ob Dravi:

Za prepoznavanje vpliva prostovoljstva na kakovost življenja v občini in ohranjanje kulturne dediščine, podpiranje prostovoljskih organizacij, aktivno udeležbo v nacionalnih prostovoljskih akcijah in aktivno promocijo in širjenje prostovoljstva.

Mestna občina Slovenj Gradec:

Za spodbujanje prostovoljstva in medgeneracijskega sodelovanja, podporo prostovoljskim organizacijam, zagotavljanje prostorskih pogojev, dodatno točkovanje prostovoljskega dela v javnih razpisih, aktivno udeležbo v nacionalnih prostovoljskih akcijah, brezplačne prevoze starejših in promocijo prostovoljstva med mladimi.

Gostiteljica slovesnega dogodka je bila Občina Trbovlje, slavnostni govornik pa minister za javno upravo, mag. Franc Props.

Zbrane je nagovoril tudi Franci Zlatar, izvršni direktor Slovenske filantropije, ki je ob tej priložnosti dejal:

»Ob Nacionalnem tednu prostovoljstva se iskreno zahvaljujemo vsem, ki s svojo energijo, časom in srčnostjo soustvarjate bolj sočutno in povezano družbo, kjer se mir ne izraža le kot odsotnost nasilja, temveč kot prisotnost medsebojnega razumevanja, spoštovanja in solidarnosti. Na Slovesnem dnevu prostovoljstva se bomo tudi letos zahvalili vsem prostovoljskim organizacijam, mentorjem, šolam, občinam in medijem, ki omogočate, podpirate in širite vrednote prostovoljstva. Z velikim pričakovanjem zremo tudi v prihodnost in v Strategijo razvoja prostovoljstva do leta 2030, ki bo začrtala smeri, kako še trdneje povezati prostovoljski utrip z razvojem skupnosti in trajnostnim mirom. Vabimo vas tudi, da se nam pridružite na Veselem dnevu prostovoljstva. Skupaj zmoremo več.«

Vir: Slovenska filantropija in Ravne.si

Koroške občine so znova dokazale, da imajo veliko prostovoljk in prostovoljcev ter aktivno razvijajo prostovoljstvo v občini.