Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin je danes na novinarski konferenci dejal, da vsaj v regijah z zelo slabo epidemiološko sliko sledi zaostritev režima pri izvajanju verskih obredov. Obstaja zelo resna možnost, da bi bili obiski obredov prepovedani, je dejal. Okužba in karantene so sicer tudi med duhovniki.
Slovenska škofovska konferenca je po zadnji zaostritvi omejitve druženj na Nacionalni inštitut za javno zdravje podala vlogo za izdajo mnenja o izvajanju verskih obredov. Do torka so ti sicer potekali še v skladu s starimi pravili in dovoljenji.
Kako bo v bodoče, pa za zdaj še ni jasno. Danes popoldne bo na Brdu pri Kranju namreč vlada sprejela nove omejevalne ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa. Glede na visoke številke na novo okuženih, ki so danes presegle številko 700, je pričakovati več splošnih omejitev.
Tudi za verske obrede pa je Kacin dejal, da sledi zaostritev režima. “Zagotovo bodo verniki v rdečih regijah z visoko pojavnostjo okužb morali upoštevati dodatne omejitve, o njih pa bo z verniki komunicirala Cerkev,” je dejal Kacin. Na vprašanje o tem, kakšne bi lahko bile te omejitve, pa je dejal, da je zelo resna možnost, da bi bili obiski obredov prepovedani. A je treba počakati odločitev vlade, je dodal.
Okužbo z novim koronavirusom beležijo tudi med duhovniki. Med drugim je okužen eden od župnikov v Laškem. O tem je že obvestil starše otrok, ki jih je prejšnji vikend krstil, in druge, s katerimi je imel osebne stike, kot mu je določila epidemiologinja iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je danes za STA pojasnil laški župnik Rok Metličar.
V karanteni so tudi duhovniki, ki z okuženim bivajo na istem naslovu. Metličar je ob tem dejal še, da pred verniki zdaj mašuje župnik iz druge župnije.
Prek Facebooka so o karanteni župnika v teh dneh sporočali tudi v Šentjerneju in Šmihelu. Oba se glede na objave počutita dobro, pri vodenju maš in drugih opravil pa jim med karantenami pomagajo župniki drugih župnij.