Gorsko kolesarjenje je vedno bolj priljubljeno – združuje gibanje, naravo in raziskovanje. A kot pri vsakem športu je dobro začeti z osnovami. V nadaljevanju izveš, katere poti so primerne za začetnike, kateri slog vožnje ti najbolj ustreza, kako izbrati pravo kolo in opremo za prve ture.
Kje začeti? Najprej na lažje poti
Začetnikom priporočajo širše, bolj ravne poti z blagimi vzponi. Poti so pogosto označene po zahtevnosti. Singletrack so ozke stezice z zavoji in naravnimi ovirami, doubletrack širše poti po nekdanjih gozdnih cestah, idealne za učenje. Za več adrenalina pa so tu kolesarski parki s skakalnicami in tehničnimi izzivi.
Različni stili vožnje – najdi svoj način
Gorsko kolesarjenje ima več slogov – trail je najbolj vsestranski, cross-country hitrejši in z več vzponi, enduro združuje dolge ture in tehnične spuste, downhill pa je namenjen izkušenim in adrenalina željnim. Fatbike s širokimi gumami je idealen za začetnike, sneg ali pesek.
Velikosti koles – zakaj so pomembne?
Velikost kolesa močno vpliva na občutek med vožnjo, okretnost in stabilnost. Tukaj so glavne dimenzije:
- 26-palčna kolesa (66 cm): Dolga leta so bila to standardna kolesa – lahka in okretna, a jih danes vse bolj nadomeščajo večji premeri.
- 27,5-palčna kolesa (69,85 cm): Imenujejo jih “srednja pot” – združujejo okretnost 26” in stabilnost 29”. Odlične so za trail in enduro, saj se dobro obnesejo na tehničnih terenih.
- 29-palčna kolesa (73,66 cm): Odlična izbira za daljše ture in zahteven teren – nudijo boljši oprijem, lažje premagujejo ovire in so stabilna pri višjih hitrostih. Čeprav manj okretna, omogočajo gladko in učinkovito vožnjo.
- 24-palčna kolesa (60,96 cm): Primerna za otroke od 9 do 13 let, odvisno od višine. So lažja, enostavnejša, a dovolj zmogljiva za prave gozdne poti.
- 20-palčna kolesa (50,8 cm): Za mlajše otroke, ki se šele spoznavajo z gorskim kolesarjenjem. Dajejo dober občutek varnosti in stabilnosti.
Nasvet: Pri izbiri velikosti kolesa ne gre le za premer koles – pomembna je tudi geometrija okvirja in višina sedeža. Zato priporočajo, da različne modele preizkusiš. V Rovando centru v Slovenj Gradcu ti bodo pomagali izbrati pravo kombinacijo za tvojo višino, slog vožnje in želje.
Dobra oprema ti lahko močno olajša prve ture
Za gorsko kolesarjenje ne potrebuješ takoj vrhunske opreme, a nekaj osnovnih kosov bo tvojo izkušnjo naredilo veliko bolj udobno, varno in zabavno:
- Majica: Izberi zračen, hitro sušeč material. Ohlapni modeli so udobni, nekateri imajo tudi žepe.
- Kratke hlače: Kolesarske hlače z oblazinjenim notranjim vložkom so nujne za daljše ture. Vrečasti modeli so videti bolj vsakdanji, a vseeno funkcionalni.
- Rokavice: Zagotavljajo boljši oprijem in zaščito v primeru padca. Rokavice s celimi prsti nudijo dodatno zaščito pred vejami, kamenjem in mrazom.
- Nahrbtnik s hidracijskim mehom: Ena najboljših investicij! Voda je vedno pri roki, prostor pa tudi za orodje, vetrovko in prigrizke. Novi modeli se lepo prilegajo in ne poskakujejo med vožnjo.
- Čelada: Obvezna oprema! Gorskokolesarske čelade ščitijo tudi zadnji del glave, MIPS sistem pa dodatno varuje pri udarcih. V bike parku priporočamo polno čelado.
- Čevlji in pedala: Za začetek izberi platformna pedala in čevlje z oprijemljivim podplatom. Kasneje lahko preideš na pedala brez klipsov, ki nudijo boljši nadzor – a zahtevajo nekaj vaje.
Iščeš pravo kolo ali opremo? Obišči Rovando center na Pohorski cesti 6b v Slovenj Gradcu! V Rovando centru ti pomagajo najti popolno kolo zate. Trenutno poteka odprodaja koles na zalogi, zato ne zamudi priložnosti.
