Komunala Slovenj Gradec je ob letošnji 20-letnici delovanja slovenjgraške centralne čistilne naprave v Pamečah danes pripravila dan odprtih vrat, na katerem za obiskovalce izvaja vodene oglede delovanja čistilne naprave.
Čiščenje odpadnih voda zajema mehansko čiščenje, pri katerem izločijo vse grobe odpadke, maščobe in pesek. Voda nato potuje naprej v biološko čiščenje, kjer čiščenje opravijo mikroorganizmi, tako očiščena voda pa nato steče v bližnjo reko Mislinjo, je STA pojasnil vodja čistilne naprave Gregor Mlakar.
V okviru delovanja čistilne naprave letno iz odpadnih voda odstranijo približno 1100 ton blata, okoli 30 ton peska, približno tri tone grobih odpadkov in prav tako okoli tri tone maščob. Vse to ustrezno oddajo pooblaščenim prevzemnikom oz. blato predajo v čistilno napravo Šaleške doline. Čistilna naprava ima zmogljivost zajema odpadnih voda za okoli 20.300 ljudi, kar je sicer več, kot je prebivalcev slovenjgraške občine.
“Lahko zatrdim, da deluje optimalno, kar dokazujejo tudi vsi monitoringi in parametri,” je po dveh desetletjih delovanja slovenjgraške centralne čistilne naprave za STA ocenil odhajajoči dolgoletni direktor Komunale Slovenj Gradec Jožef Dvorjak.
Čistilna naprava pomeni veliko izboljšanje za okolje, predvsem za kakovost reke Mislinje, saj so se prej vse fekalne vode stekale neposredno v vodotoke. Hkrati se je v 20 letih tudi precej razširilo kanalizacijsko omrežje. Na čistilno napravo so priključene vse aglomeracije, razen ene, je dodal.
Aglomeracije pa ne zajemajo vseh prebivalcev občine, ampak predvsem strnjena naselja. Gospodinjstev, ki še nimajo ustrezno urejenega čiščenja odpadnih voda, pa morajo to urediti do konca leta, je v občini po grobih ocenah prek 700, je povedal Dvorjak.
Zato so ob današnjem dnevu odprtih vrat čistilne naprave v Pamečah, ki poteka še do 16. ure, zainteresiranim na ogled postavili tudi različne tipe malih komunalnih čistilnih naprav, ki jih v okviru storitve vgradnje strankam ponuja Komunala Slovenj Gradec.
Vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav pa slovenjgraška občina, podobno kot mnoge druge, tudi sofinancira. Letos je v proračunu za to namenila 25.000 evrov, sofinancira pa do 50 odstotkov upravičenih stroškov oz. največ 1500 evrov, so pojasnili na občini.
Medtem vodenje Komunale Slovenj Gradec z 21. majem prevzema nov direktor, saj dosedanji Dvorjak odhaja v pokoj. Ob tem je ocenil, da so z ekipo postavili dobre temelje delovanja komunalnega podjetja, za nadaljnji razvoj pa ga, kot je še dejal, ne skrbi.
Novi direktor Komunale Slovenj Gradec bo Boris Balant, ki v podjetje prihaja po skoraj 30 letih dela na ministrstvu za obrambo. “Moja prva naloga je, da kvaliteta storitev za občane in občanke ne pade,” je Balant danes dejal za STA. Napovedal je pregled delovanja posameznih enot, pogovore z zaposlenimi ter vlaganja in nadaljevanje dela na podlagi že obstoječih strateških in razvojnih dokumentov družbe.
V odzivu na nekatere pomisleke, da je bilo njegovo imenovanje bolj politična kot strokovna odločitev, pa je spomnil, da so vsi prijavljeni kandidati pripravili in predstavili vizijo razvoja podjetja, nadzorni svet pa je na podlagi tega opravil glasovanje, na katerem je bil izbran za direktorja največjega koroškega komunalnega podjetja. To ima trenutno 86 zaposlenih.
Vir: STA