Search
Close this search box.

VIDEO: Udeleženci programa PUM-O+ letos poleg knjige predstavljajo še kratek film o starševstvu

Film nosi močno sporočilo staršem, odločevalcem in družbi.

Vsako leto udeleženci programa PUM-O izvedejo kakšen zanimiv projekt. V tem letu se lahko pohvalijo z izdano knjigo Vizionarji sprememb – Pum-o+ junaki in pa kratkim 7,5 minutnim filmčkom z naslovom Odgovorno starševstvo skozi razmišljanja in pripovedi udeležencev programa PUM-O+ Slovenj Gradec.

  • kaj mladi sporočajo odraslim in družbi,
  • kako mladi vidijo vlogo staršev v luči zdravega razvoja, odraščanja in preventivne uporabe psihoaktivnih substanc,
  • kaj so kot otroci pogrešali in bi si želeli drugače,
  • kaj sporočajo bodočim staršem iz svojega vidika,
  • kaj mladi danes potrebujejo od staršev in učiteljev.

Program PUM-O se v Sloveniji izvaja že več kot triindvajset let, na Mocisu od leta 2000. Financiran je iz sredstev Evropskega socialnega sklada preko Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Zavoda RS za zaposlovanje.

Program Projektno učenje mlajših odraslih ali PUM-O+ je namenjen udeležencem, starim med 15 in 29 let, ki niso dokončali šole, niso v službi, nimajo vozniškega izpita in potrebujejo le podporo in spodbudo za dosego svojih ciljev. Prihajajo predvsem iz neprivilegiranega in marginaliziranega okolja, za katerega so značilne različne težave in ekonomsko-socialne stiske. Udeleženci programa se spopadajo s težavami v odraščanju, v duševnem zdravju, osebnimi stiskami, odvisnostmi itd. Pogosteje od nacionalnega povprečja so žrtve psihičnega, fizičnega, spolnega in drugega nasilja.

Nekateri so istočasno vključeni v redno šolanje in program, kar pripomore, da presežejo krizo, ki bi jih sicer porinila v položaj opustitve šolanja. Program mladim zagotavlja velikokrat zadnjo priložnost za pridobivanje izobrazbe in kompetenc, ki jih potrebujejo za aktivno vključevanje v družbo, kakovostno življenje in delo. Za marsikoga je PUM-O+ kot drugi dom, za nekatere pa celo prvi. Vse opravljene zunanje evalvacije strokovnih inštitucij ugotavljajo, da je uspešnost udeležencev pri doseganju ciljev programa vsaj 75 %, v pogledu osebnostnih sprememb pa več kot 90 %. Udeleženci napredujejo na izobraževalnem, zaposlitvenem kot tudi socialnem področju, v program pa so lahko vključeni 10 mesecev.

PUM-O+ je priložnost za druženje in učenje, kvalitetno preživljanje prostega časa, odločanje in pripravo ciljev za prihodnost, predvsem pa je spodbudno okolje, ki udeležencem nudi varnost in podporo pri njihovem vsakdanu.

Več o projektu PUM-O+ v Slovenj Gradcu preberite TUKAJ.

Film nosi močno sporočilo staršem, odločevalcem in družbi.