STA objavlja seznam s podatki o nasilnih dogodkih v zdravstvenih domovih.
Zdravstveni dom Ljubljana
V Zdravstvenem domu Ljubljana so v letu 2024 zabeležili 197 prijav nasilnega vedenja. V letu 2025 so do konca maja prejeli 48 prijav. Med odmevnejšimi primeri iz preteklosti izpostavljajo dogodek iz leta 2023, ko je na pediatrični nujni medicinski pomoči prišlo do nasilja nad zdravstvenimi delavci. Avgusta leta 2024 je bolnik zobozdravnico pljuval in jo odrival ter ji grozil, da ji bo razbil zobe. Zdravnica se je poskušala umakniti in umiriti situacijo, a to ni bilo mogoče. Umaknila se je v čakalnico, kjer so ji pomagali drugi navzoči.
Zdravstveni dom Maribor
V Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor so v letu 2024 zabeležili 75 primerov pomiritve nasilnih bolnikov. Večino je predstavljalo verbalno nasilje in sicer 62 primerov, največkrat v centru za naročanje in ambulantah družinske medicine. Zabeležili so tudi sedem primerov fizičnega nasilja nad zaposlenimi zdravstvenimi delavci ter štiri primere posredovanja policije in dve posredovanji varnostnika. V letu 2025 so evidentirali 57 primerov napadov, od tega 50 verbalnih in dva fizična napada. V dveh primerih je morala posredovati policija, v treh primerih pa varnostna služba. Incidenti so se najpogosteje zgodili na centru za naročanje, v dežurnih ambulantah ter ambulantah družinske medicine.
Zdravstveni dom Slovenj Gradec
V Zdravstvenem domu Slovenj Gradec so v letu 2024 zabeležili devet incidentov, večinoma v obliki verbalnega nasilja, povezanega z neprimernim vedenjem, odnosom ali komunikacijo. V letu 2025 so do zdaj zabeležili šest podobnih primerov. Do fizičnih napadov ni prišlo, prav tako ni bilo potrebno posredovanje policije. Najpogosteje so se incidenti zgodili v psihiatrični ambulanti, ambulanti družinske medicine in zobni ambulanti.
Zdravstveni dom Izola
V Zdravstvenem domu Izola so v letu 2024 zabeležili sedem primerov nasilnega vedenja bolnikov, v letu 2025 pa štiri. Neposrednih fizičnih napadov na zdravstveno osebje niso zabeležili, trenutno pa obravnavajo en primer zalezovanja – pošiljanja pisem zdravstveni delavki. Incidenti so se večinoma zgodili v ambulantah družinske medicine in v službi nujne medicinske pomoči. Policija je v zadnjih dveh letih posredovala enkrat. Vsi ti podatki se nanašajo na primere, ki so jih zaposleni tudi uradno prijavili kot odklon pri zdravstveni obravnavi. V zdravstvenem domu pa poudarjajo, da je število verbalnih izpadov še precej večje, a ker jih zaposleni pogosto zgolj omenijo, in ne prijavijo kot formalni incident, niso zajeti v statistiko. Med najpogostejšimi oblikami neprimernega vedenja so tudi izsiljevanja za storitve, ki jih zavod ne izvaja ali jih zavarovanci po pravilih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije niso upravičeni prejeti.
Zdravstveni dom Nova Gorica
V Zdravstvenem domu Nova Gorica so zabeležili en fizični napad na zdravstvenega delavca med intervencijo na terenu, pri čemer je posredovala tudi policija. Kot opozarjajo, se verbalni in čustveni izpadi uporabnikov dogajajo skoraj vsak dan. Zdravstveni delavci jih skušajo obvladati z deeskalacijskimi pristopi, a natančnih podatkov o številu takšnih dogodkov nimajo, saj jih zaposleni pogosto ne prijavijo.
Osnovno zdravstvo Gorenjske
V Osnovnem zdravstvu Gorenjske v največji organizacijski enoti, Zdravstveni dom Kranj, v zadnjih petih letih niso zabeležili neposrednega fizičnega napada na zaposlene. Kljub temu pa je primerov verbalnega nasilja zelo veliko. V eni izmed enot je bila v preteklem letu enkrat potrebna intervencija policije zaradi incidenta v ambulanti. Zaposleni se z nasilnimi bolniki pogosto soočajo tudi pri izvajanju nujne medicinske pomoči na terenu, kjer v zahtevnih primerih zaprosijo za pomoč policije. V zadnjem času pa se vedno pogosteje z nasilnim vedenjem bolnikov ali svojcev srečuje tudi patronažna služba. V enem primeru so zaradi verbalnega nasilja pravna služba in vodstvo poslali bolniku uradni opomin.
Vir: Zdravniška zbornica Slovenije (STA)