V Slovenski filantropiji so včeraj, 20. maja 2025, pripravili slovesni dan prostovoljstva, v okviru katerega so izvedli tudi prireditev v Trbovljah s podelitvijo nazivov in nagrad.
»V času, ko izrazito prevladuje individualizem, prostovoljstvo in solidarnost ostajata ključna za gradnjo močne in odporne družbe. S tem, ko darujemo svoj čas in trud za druge, gradimo vezi, ki povezujejo in krepijo celotno skupnost,« je izpostavil minister mag. Franc Props in spomnil, da ima prostovoljstvo v Sloveniji dolgo in bogato tradicijo. Normativno je urejeno z Zakonom o prostovoljstvu, ki je bil sprejet leta 2011, letošnje leto pa prinaša nov pomemben mejnik: v zaključni fazi je namreč priprava Strategije razvoja prostovoljstva v Republiki Sloveniji do leta 2030. »To bo prva samostojna strategija vlade na področju prostovoljstva, ki določa temeljne politike in ukrepe spodbujanja prostovoljskega dela. Še posebej pa izpostavlja prostovoljstvo kot vrednoto ter kot odgovor na ključne potrebe in izzive našega časa – osamljenost, duševno zdravje, staranje prebivalstva, krizne situacije (tudi vojne), podnebne spremembe in naravne nesreče,« je povedal minister.

Obenem je izpostavil, da Ministrstvo za javno upravo z javnimi razpisi iz Sklada za razvoj nevladnih organizacij omogoča trajnostne zaposlitve mentorjev in koordinatorjev prostovoljcev. Trenutno je na ta način sofinanciranih kar 60 zaposlenih mentorjev in koordinatorjev. Ker je bil na podlagi velikega števila vlog in odličnih projektov prepoznan velik interes nevladnih in prostovoljskih organizacij za tovrstno sofinanciranje, bo Ministrstvo za javno upravo navedeni javni razpis ponovno objavilo v začetku junija.
Kot so sporočili organizatorji, sta naj prostovoljka in prostovoljec, zaposlena v javni upravi, postala Dominika Knez, ki je zaposlena kot višja svetovalka na področju civilne zaščite v Občini Dravograd in je v letu 2024 opravila 740 ur prostovoljskega dela, ter Peter Čepin Tovornik, ki je učitelj na Srednji zdravstveni in kozmetični šoli Celje in je lani opravil več kot 1539 ur prostovoljskega dela.
Dominika Knez
Za Knezovo, ki je zaposlena kot višja svetovalka na področju Civilne zaščite v Občini Dravograd, je prostovoljstvo na številnih področjih že več desetletij del vsakdanjika. Trenutno je operativna gasilka, vodja dramske sekcije Kulturnega društva Črneče ter plavalna sodnica. V letu 2024 je opravila 740 ur prostovoljskega dela.
Slovenska filantropija natečaj za priznanje Naj prostovoljec in Naj prostovoljka, zaposlen v javni upravi, razpisuje od leta 2013. S priznanjem želi izpostaviti zaposlenega v javni upravi, ki v svojem prostem času opravlja prostovoljsko delo in prispeva k večji promociji prostovoljstva med zaposlenimi v javni upravi, saj lahko ti zaradi svojih znanj in izkušenj pomembno prispevajo k prostovoljskemu sektorju. Izbor poteka med kandidati, ki sodelujejo pri prostovoljskih projektih in se aktivno odzivajo na potrebe skupnosti ter pozitivno vplivajo nanjo.
Naj mentorica prostovoljcev je postala Silvestra Gorjup iz Zveze društev upokojencev Slovenije, ki je že več kot 20 let srce in glava programa Starejši za starejše v Spodnjem Podravju. Lani je pod njenim okriljem delovalo 325 prostovoljcev, ki so opravili 24.828 ur prostovoljskega dela, so navedli v Slovenski filantropiji.
Posebno priznanje za življenjsko delo na področju mentorstva prostovoljcev so podelili Marjetki Kreševec iz Društva bolnikov s celiakijo, ki je v društvu delovala od leta 2015 in strukturirala mentorski sistem, ki je izboljšal kakovost življenja oseb s celiakijo.
Za naj projekt medgeneracijskega prostovoljstva 2024 so izbrali projekt Zapisi spomina Zavoda Dobra pot, ki po njihovih navedbah na inovativen način povezuje generacije s prostovoljskim zapisovanjem spominov starejših. Ob podpori Parka Škocjanske jame in Slovenskega etnografskega muzeja so razvili tudi aplikacijo za digitalizacijo spominov.
Nagrado za najboljšo prostovoljsko zgodbo je prejela Večerova serija Obrazi prostovoljstva, ki so jo ustvarile urednica Andreja Kutin in novinarke Brina Kerič, Tjaša Gajšek, Vida Božičko in Franja Žišt, ki so intervjuvale štiri predane prostovoljce. Posebno priznanje pa je prejel novinar Dela Aljaž Vrabec za zgodbo z naslovom Videl sem Sirijo, Afganistan, Irak, Ukrajino … A nič ni hujše kot Gaza.
Naziv junaki našega časa, ki ga prejmejo šole in dijaški domovi z najbolje organiziranim prostovoljstvom, je letos prejelo 46 osnovnih in srednjih šol ter dijaških domov. Med njimi jih je 15 naziv prejelo prvič, ostali pa so naziv potrdili.
Naziv prostovoljstvu prijazna občina so letos ponovno podelili 36 občinam, prvič pa so naziv pridobile štiri občine. Med slednjimi so občine Brežice, Grosuplje, Maribor in Vuzenica.
Kot je zapisal župan Občine Dravograd Anton Preksavec, je Občina Dravograd ponovno dobila naziv prostovoljstvo prijazna občina.
Glavni namen Nacionalnega tedna prostovoljstva, ki poteka ta teden, je ozaveščanje o vlogi in pomenu prostovoljstva. Osrednji dogodek tedna bo v četrtek, ko pripravljajo veseli dan prostovoljstva, v okviru katerega se bo v središču Ljubljane predstavilo več kot 90 prostovoljskih organizacij iz vse Slovenije.
Prostovoljske organizacije sicer ta teden po vsej državi pripravljajo dogodke s predstavijo svojega dela. Mreža stičišč nevladnih organizacij ZaNVO je denimo pripravila tudi pogovore s prostovoljci z različnih koncev države, s čimer želijo približati pomen prostovoljstva ter okrepiti podporo posameznikom in organizacijam, ki s prostovoljskim delom bogatijo skupnost.
Vir: STA, GOV.novice in FB Tone Preksavec