Mišična atrofija je najpogosteje posledica poškodb, dolgotrajne neaktivnosti, nevroloških bolezni ali staranja. Nanjo opozarjajo znaki, kot so oteženo gibanje, oslabljenost mišic in podaljšan čas okrevanja po tudi manj zahtevni športni aktivnosti.
Vse našteto učinkovito upočasnjuje, zaustavlja, preprečuje in v nekaterih primerih celo odpravlja fizioterapija. Ta je v kliniki Medicofit individualno prilagojena zdravstvenemu stanju, potrebam, ciljem ter življenjskemu slogu vsakega posameznika.
Mišična atrofija je ključni dejavnik tveganja za razvoj kroničnih bolezni
Za mišično atrofijo so nadvse dovzetni telesno manj aktivni ali neaktivni ljudje, zaradi česar je prav vsakega posameznika ključno spodbuditi k redni vadbi, ki izredno ugodno vpliva na vse telesne in duševne segmente. Temeljni vzrok za nastanek mišične atrofije se namreč pripisuje prav pomanjkanju ali zmanjšanju telesne aktivnosti, kar sčasoma privede do manjše mišične mase, s tem pa je povezano neravnovesje v sintezi in razgradnji beljakovin, katerega sprožitelji so oksidativni stres, vnetja ter staranje.
Obstaja več vrst mišične atrofije:
∆ Fiziološka mišična atrofija se razvije zaradi premajhne obremenitve oziroma uporabe mišic, z njo pa se praviloma soočijo pacienti s hudimi zdravstvenimi težavami, nepokretni in starejši. Tovrstno mišično atrofijo je možno ublažiti z zdravo prehrano in z redno telesno aktivnostjo.
∆ Patološka mišična atrofija je povezana s stradanjem in z boleznimi srca ter jeter.
∆ Nevrološka mišična atrofija je posledica poškodbe ali bolezni živčevja (takšni sta denimo poškodba hrbtenjače ali ALS).

Poleg fiziološke, patološke in nevrološke mišične atrofije obstaja tudi spinalna mišična atrofija, razvrščena v štiri različne klasifikacije glede na stopnjo genetske bolezni ter starost, kar je v pomoč pri odrejanju zdravljenja. Nanjo opozarjajo težave s sklepi, kostmi, dihanjem, hranjenjem in požiranjem, hipotonija ter mišična šibkost.
Gre za precej redko nevromišično, tudi nevrodegenerativno bolezen, katere vpliv je zaznati na gibanju, moči in vsakodnevni funkcionalnosti, razvije pa se v motoričnih nevronih v hrbtenjači. Najpogostejši vzrok zanjo je avtonomna recesivna bolezen, do katere vodi sprememba gena SMN1, ki je odgovoren za tvorbo proteina za preživetje motoričnih nevronov. Tveganja zanjo se pripisujejo genetskim predispozicijam, pozitivni družinski anamnezi spinalne mišične atrofije in drugih nevrodegenerativnih bolezni ter okoljskim dejavnikom.
Mišično atrofijo je možno prepoznati po mišičnih krčih, mišični utrujenosti, mišični šibkosti, izgubi mišične moči, bolečinah v mišicah neposredno po aktivnosti in težavah z ravnotežjem ter hojo. Sicer izgubo mišične mase in oslabljenost dodatno povečujejo ter pospešujejo dejavniki tveganja, med katere sodijo dolgotrajna neaktivnost, primarno daljše ležanje po operativnem posegu, imobilizacija po zlomih ter sedentarni način življenja, starost (starejše osebe so mišični atrofiji bolj izpostavljene) neprimerno prehranjevanje, toliko bolj nezadosten vnos beljakovin, poškodbe mišičevja in živčevja ter hormonske motnje.
Precizna diagnostika je ključ do uspešne rehabilitacije mišične atrofije
V kliniki Medicofit se vsaka rehabilitacijska obravnava prične s temeljitim diagnostičnim pregledom, na katerem se vezano na mišično atrofijo najprej preveri morebitne vidne znake izgube mišične mase in samo mišično moč ter gibljivost sklepov. Če gre za mišično atrofijo spodnjih okončin, se oceni še hoja in izvedejo funkcionalni testi.
Sledijo dodatne preiskave, s pomočjo katerih se odkrije vzrok za nastanek mišične atrofije. Običajno gre za EMG, ki oceni delovanje mišic in živcev, MR, ki pokaže obseg izgubljene mišične mase, ter diagnostični ultrazvok, uporabljen dinamično med gibanjem. Pridobljeni rezultati služijo za izhodišče pri pripravi individualnega načrta zdravljenja.
Rehabilitacija mišične atrofije je najpogosteje uspešna in po poškodbah ali operacijah traja med osmimi in dvanajstimi tedni, kljub temu pa je, ko gre za kronično mišično atrofijo, vendar potrebna vseživljenjska obravnava, ker je njen cilj ohraniti telesno funkcionalnost. Enako je s starostniki, pri katerih je treba spodbujati redno aktivnost, saj ta preprečuje poslabšanje mišične atrofije in obenem skrbi za ohranitev obstoječe vsakodnevne funkcionalnosti ter vitalnosti.
Za to je bistveno vzdrževati doseženo stanje tudi po terapevtski obravnavi in trajno spremeniti življenjski slog, s fizioterapijo pa pričeti v akutni fazi mišične atrofije.

Manualna terapija in sklepna mobilizacija s sprva pasivnim, kasneje aktivno asistiranim, nazadnje aktivnim razgibavanjem skrbita za primerno gibljivost sklepov in preprečujeta nastanek kontraktur, ki so rezultat neaktivnosti. Pomembno vlogo imajo prav tako vaje za pridobivanje osnovne mišične moči, medtem ko se za spodbujanje mišične prekrvavitve in regeneracije mišic priporočata SUMMUS laser ter TECAR terapija.
SUMMUS laser kot visokoenergijski terapevtski laser omogoča 1.300 faznih protokolov zdravljenja, kar pomeni, da ima izredno širok razpon moči. S tem na poškodovan segment učinkuje biostimulativno, pacient pa na obsevanem delu občuti toploto, ki pospeši celjenje mikropoškodb na celični ravni in s tem izboljša telesne samozdravilne procese.
TECAR terapija je oblika endogene termoterapije z radijskimi valovi, ki povzroči dvosmerni tok elektrolitov, zaslužnih za pospešitev celičnih metaboličnih procesov, in povečanje temperature notranjih tkiv. S tem se zviša energetski potencial celičnih membran, izboljšata pa se tudi krvni in limfni pretok, kar ugodno vpliva na protivnetne ter regeneracijske procese.
Pomembna je tudi nadgradnja vaj, za kar s progresivnimi vajami za mišično-vezivno moč in s postopnim stopnjevanjem zahtevnosti vadbe poskrbijo kineziologi. Najprej tako rehabilitacija mišične atrofije vključuje izometrične vaje, ki jim sledijo koncentrične in ekscentrične vaje, če sta prizadeta tudi ravnotežje ter koordinacija, pa še proprioceptivne vaje ter vaje za ravnotežje.
Ob vsem tem mišična atrofija zahteva redno aerobno vadbo in vaje za mišično vzdržljivost. Postrehabilitacija, ki je izredno pomembna pri preprečevanju kroničnih ter degenerativnih obolenj, vzdrževanju mišične moči in ohranjanju funkcionalnosti sklepov pa vodi v dolgoročno okrevanje.
Fizioterapija v kliniki Medicofit za vse poškodbe in bolezni gibalnega sistema, vključujoč mišično atrofijo, predvideva natančno diagnostično obravnavo, fizioterapijo, kinezioterapijo ter preventivno kineziologijo, pri čemer se naslanja na individualne protokole terapij in vaj. Nanjo se je možno naročiti preko spletnega obrazca, telefonske številke +386 (0)64 190 220 in elektronskega naslova medicofit@medicofit.si.