Danes je na Muti potekala 4. redna seja Sveta Koroške regije

Na Muti je danes, v petek, 4. julija 2025, potekala 4. redna seja Sveta Koroške regije v mandatu 2024/2025, ki jo je vodila predsedujoča županja Občine Muta Angelica Mrak. Obravnavanih je bilo veliko zanimiv in za regijo pomembnih tem.

Prisotni so sprva prisluhnili Letnemu poročilu Koroške lekarne za leto 2024. Pripomb na poročilo ni bilo. Svet Koroške regije je soglasno potrdil, da se del presežka prihodkov nad odhodki Koroške lekarne za leto 2024 v višini 272.515 EUR vrne in nakaže ustanoviteljicam, ki smejo ta sredstva porabiti izključno za izvajanje zdravstvene dejavnosti.  Prav tako so podali soglasje, da na podlagi ovrednotenih meril skladno s Pravilnikom o merilih za ugotavljanje delovne uspešnosti direktorjev v osebah javnega prava s področja zdravstva pripada direktorici Dragici Nabernik izplačilo delovne uspešnosti.

Temu je sledila predstavitev nove Strategije razvoja turizma destinacije Koroška 2025-2030+, ki je nastala v sodelovanju z zunanjim strokovnim mentorjem Emilom Juvanom, ki je sicer dekan Fakultete za turistične študije Turistica v Portorožu, na njej pa tudi poučuje kot izredni profesor. Predstavila sta jo skupaj z direktorjem RRA Koroška Urošem Rozmanom, ki je povedal, da strategija temelji na celoviti analizi obstoječega stanja turizma, ki je bila izvedena v prvi fazi strateškega procesa, in vključevanju mnenj, izkušenj ter pogledov ključnih deležnikov v regiji. Dokument se pomika od vizije razvoja Koroške kot prepoznavne, butične in celoletne destinacije z visoko dodano vrednostjo k opredelitvi strateških prioritet, razvojnih ciljev in izvedbenih ukrepov, ki temeljijo na realnih izhodiščih in merljivih kazalnikih. Vključuje jasno določene ciljne skupine, prednostna produktna področja, komunikacijske pristope in mehanizme spremljanja učinkov. Predstavljena strategija tako ni zgolj programski dokument, temveč skupno vodilo za usklajeno in dolgoročno delovanje vseh deležnikov turizma v korist obiskovalcev, lokalnega prebivalstva in trajnostnega razvoja regije. Podrobnejše informacije o samem nastanku strategije in vsebini le-te bodo posredovali naknadno v posebnem sporočilu za javnost predvidoma prihajajoči ponedeljek.

Strategija razvoja turizma Koroške 2025–2030+ je prvi regijsko usmerjeni strateški dokument na področju turizma. Temelji na načelu »manj je več«, spoštovanju zmogljivosti prostora ter varovanju naravnih in kulturnih virov. Vizija Koroške je postati vodilna trajnostna destinacija, kjer se v harmoničnem sožitju prepletajo neokrnjena narava, bogata dediščina in gostoljubne lokalne skupnosti. Te obiskovalcem ponujajo transformativna, pristna in butična doživetja. Cilj strategije je razvoj kakovostnega in trajnostnega turizma, ki ustvarja višjo dodano vrednost, obvladuje pritisk na prostor in krepi kakovost bivanjskega okolja. Koroška je bila v preteklosti pomembno gospodarsko središče z izrazito gozdarsko, železarsko in rudarsko dejavnostjo, ki je regijo razvijalo in tako zaznamovalo njeno identiteto.

V register se bo vključijo turistične vodnike, ki že delujejo v posameznih občinah, ter dodatno osebe, ki so se udeležile izobraževanja poleti 2024. Na ta način bodo oblikovali obsežen seznam usposobljenih posameznikov z ustreznim predznanjem za vodenje in spremljanje turističnih obiskovalcev – tako na ravni občin kot na ravni regije. Sam cilj vzpostavitve registra je povečanje kakovosti in dostopnosti turističnega vodenja na regijski ravni, poenotena komunikacija z vodniki ter spodbujanje njihovega povezovanja in sodelovanja.

Z vodenjem registra vodnikov regije bomo imeli optimalen pregled nad vsemi razpoložljivimi kadri, ki lahko poskrbijo za vodenje turistov v regiji. Prav tako bomo lažje poskrbeli za enotno komunikacijo z vodniki, jih bolj povezali ter poskušali povečati tudi njihovo medsebojno sodelovanje,” je povedala Ana Pisar Čivčić, projektni vodja na RRA Koroška.

Uroš Rozman, direktor RRA Koroške, je ob tem povedal:”S potrditvijo 3 dodatka k Dogovoru je Koroška regija prejela še zadnja manjkajoča soglasja, s čimer smo potrdili skupno 19 projektov v vrednosti vseh razpoložljivih sredstev v znesku 21,4 milijone evrov. Prvič po finančni perspektivi 2007–2013 bomo skozi regijski mehanizem izvajali projekte v vseh 12 občinah Koroške regije, na kar smo izjemno ponosni.”

Veseli nas, da je Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj upoštevalo naše predloge po spremembi zakona, s čimer bo program razvoja regije po poplavah lahko namenjen širšemu naboru ukrepov oz. projektov,” je še dodal.

V zadnjem delu seje so prisotni prisluhnili delu Sveta Koroške regije v mandatu 2024/2025, ki ga je uspešno vodila županja Občine Muta Angelca Mrak. Sledila je predaja predsedovanja Občini Podvelka. Odslej bo seje za obdobje enega leta tako vodil nov predsedujoči župan Miran Pušnik.

Leto hitro mine in dejansko smo v času našega predsedovanja obravnavali ogromno pomembnih tem. Ena izmed ključnih je bil seveda Dogovor za razvoj regij. Tega smo v sklepni fazi sedaj uspeli spraviti do točke podpisa vseh dodatkov. Ponosna sem, da sem kot županja Občine Muta lahko predsedovala ravno v tem obdobju in bila tudi prisotna na podpisu prvega dodatka v Občini Trbovlje. Poudarila bi pa tudi, da je funkcija Regionalne razvojne agencije za Koroško in Sveta Koroške regije na regijski ravni zelo pomembna in želim si, da se ta regijska bit, regijski način sodelovanja ter povezovanja izrazito širi in ohranja še naprej,” je povedala županja Angelca Mrak.

Vir: RRA Koroška

Na Muti je danes, v petek, 4. julija 2025, potekala 4. redna seja Sveta Koroške regije v mandatu 2024/2025, ki jo je vodila predsedujoča županja Občine Muta Angelica Mrak. Obravnavanih je bilo veliko zanimiv in za regijo pomembnih tem.