Da smo Korošci zelo uspešni tudi na področju glasbe priča dejstvo, da imamo ogromno posameznikov, kot tudi skupin, ki niso uspešni zgolj v domačem okolju, temveč osvajajo in navdušujejo množice po celi Sloveniji, pa tudi tujini. Ena takšnih skupin je zagotovo ZircuS, ki ves čas svojega umetniškega in glasbenega ustvarjanja premika meje. Ne le glasbeno, ustvarjajo in udejstvujejo se tudi na drugih področjih in projektih, od gledališča, filma, animiranega filma. Glede na svežino in drugačnost svojega ustvarjalnega opusa, ki nas nenehno preseneča z novimi in inovativnimi stvaritvami, nihče ne bi rekel, da so brez prestanka aktivni že dvajset let. V letošnjem letu so tako obeležili svojo 20. obletnico in ob tem pripravili tudi koncert v počastitev jubileja.
Pred koncertom, s katerim nas bodo navdušili v soboto, 23. novembra 2024, smo se pogovarjali z Alešem Ganglom, glasbenikom, tekstopiscem, filozofom in kreativno dušo, enim od ustanovnih članov skupine ZircuS.
Zircus v letošnjem letu praznuje 20. obletnico delovanja. Kaj to pomeni za vas in skupino?
20 let predstavlja lepo dobo, ki smo jo ustvarjalno izkoristili. Ne oziram se pretirano nazaj in skupaj se veselimo vsega, kar se dogaja trenutno in še prihaja. Odločili smo se, da igramo trikrat v domačem kraju v celem letu. Prvič eno polovico repertoarja, kar se je odvilo meseca maja pred HABitatom, drugo polovico pa septembra na Flow Ramps Festivalu v Rotenturnu. Cel repertoar bomo predstavili v soboto, 23. novembra 2024 v Port Pubu na dogodku ZircuS 20 let z gosti SSS.
Zelo pazimo, da ne bi to izpadlo kot večina obletnic, ki so narejene v duhu nostalgije in so lahko za obiskovalce kot obveza (češ pridem da podprem). Sami smo 20 let izkoristili, da posodobimo glasbeni in vizualni material in ga na svež ter zanimiv način predstavimo v domačem okolju. Če nismo zanimivi, ne želimo nastopat. Ob tem ustvarjamo novo glasbo, ki bo izšla, ko se nam bo zdela dovolj dobra. Predvsem smo 20 let uporabili kot vzvod, da čim več preigravamo glasbo. To je bistveno, tisto osrednje, zakaj ta skupina obstaja.
ZircuS ste še vedno aktualna in aktivna skupina, le malo manj nastopate kot pred leti. Zakaj je temu tako?
Več je razlogov. Malo imamo povabil. Sami smo zadovoljni s številom nastopov, ki jih mamo. Večino jih organiziram kar sam. Menim, da je delno razlog nenavadna glasba, delno pa to, da ne opevamo in slavimo tega, kar tipično rezonira s širšo slovensko publiko. Tudi stilsko sam ne želim zveneti kot to, kar je v našem okolju popularno in slavljeno. Zadnjih nekaj let igramo povprečno šest do sedem koncertov na leto. Večino zadnjih izvedenih koncertov je bilo nekaj posebnega. Naše glasbe se, s par izjemami, niti potrudijo ne vrtet na radijih. Še en vzrok pa je, da nismo redno aktivni na socialnih medijih, ves ta čas raje vlagamo v ustvarjanje glasbe, vizualizacij.
Med skupinami na Koroškem imate enega izmed najdaljših stažev, brez da bi se skupina poslovila in potem znova zbrala ob kakšnem reunionu – čemu pripisujete dejstvo, da ste še vedno aktivni in povezani?
Dobro se razumemo med sabo. Sam skušam poudarjeno vlagati čas in energijo v odnos z vsakim členom skupine. Vedno znova imamo sveže ideje in malo po malo si postavljamo večje izzive. Ne pogrevamo starih stvari. Če pa jih že, jih prenovimo in glasbo ves čas na vajah spreminjamo kot nam paše v tistem trenutku. Ko najdemo nekaj, kar je glasbeno vznemirljivo, tega ne “molzemo” v nedogled, ampak se podajamo v nove avanture, projekte in to krepi našo motivacijo in fokus. Je pa hkrati tudi naporno – kar je dobro, da se v življenju s tem soočaš in presegaš napore.
Ste edini na Koroškem s tovrstno glasbo, kjer se poigravate z različnimi stili, vplivi in tudi vizualno podobo. Kaj dela ZircuS posebne?
Mislim, da ravno to. Je precej očitno. Imamo igriv pristop pri kreativnem procesu mešanja glasbenih in vizualnih stilov. Poleg tega mislim, da se kvaliteta našega dela z zrelostjo in leti v zdravi meri dviguje in izboljšuje. Merilo za to je moja osebna izkušnja. Zadnja leta dosti bolj uživam v igranju, pisanju glasbe in snemanju, kot sem to včasih – čeprav sem že včasih užival. Torej strast in “philos” do glasbe raste. Če napreduješ in se s pravo mero premikaš naprej, te to tudi ohranja vitalnega in polnega smisla.
Veljate za nekakšne pionirje videomappinga na Koroškem. Zakaj ste se odločili za takšen pristop do svoje glasbe oziroma umetnosti?
Ker je to bilo nekaj še neraziskanega in ves čas težimo raziskovati tovrstne ustvarjalne prakse. Glavno zaslugo v bendu ima tu moj brat, Tomislav Gangl, ki dela VJ projekcije, video mapping in se ukvarja z grafiko, projekcijo in vizualizacijo.
Ne le glasbeno, udejstvujete se tudi na drugih področjih, tako v gledališču kot filmu. Kako vam uspeva vse to ob rednih službah?
Sam delno počnem to kot službo. Isto moj brat. Preživljamo se s svojo storitvijo. Ne zaslužim veliko denarja, niti nimam te ambicije. Glasbeno sodelujem pri projektih (gledališče, predstave, prireditve, snemanje glasbenikov, snemanje koncertov). Vse, kar naredim za te projekte v takšni ali drugi različici, uporabimo kot ZircuS glasbo. Delati in narediti ta repertoar maksimalno zanimiv, je tista ambicija, ki mi je prioriteta. Ostali člani časovno manj vlagajo v bend, vendar imamo dober odnos in razumem, da ne morem od njih tega pričakovati. Zelo pustolovsko smo oblikovali način, kako ves čas lahko delamo na novi glasbo in po zmožnostih vsakega.
Boste v okviru jubileja izdali kakšno novo pesem?
V okviru jubileja ne, čeprav je bila to prvotna ideja. Bomo pa izdali kmalu po obletnici.
Redke so skupine, ki se ponašajo s tako obsežnim, raznolikim glasbenim in umetniškim ustvarjanjem, kot se ZircuS, prav tako je zavidanja vredno dejstvo, da še po 20. letih nenehnega kreativnega ustvarjanja še vedno delujejo kot celota, ki se iz leta v leto izpopolnjuje in postaja vse boljša verzija sebe.
Skupini ZircuS čestitamo ob častitljivem jubileju, ki ga obeležujejo v letošnjem letu in se veselimo njihovega koncerta, s katerim nas bodo navdušili v soboto, 23. novembra 2024, v Port Pubu.