Občina Ravne na Koroškem med izbranimi za testiranje protipoplavne opreme – pomemben korak k večji varnosti ob podnebnih nesrečah

Občina Ravne na Koroškem je skupaj s štirimi koroškimi občinami uspešno pridobila protipoplavno opremo za hitro ukrepanje ob naravnih nesrečah in tako pomembno prispevala k večji varnosti prebivalcev regije.

Občina Ravne na Koroškem se je skupaj s še štirimi koroškimi občinami (Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje in Slovenj Gradec) odločila za sodelovanje pri testiranju protipoplavne opreme enot za hiter odziv na podnebno pogojene nesreče – poplave, ki je bila s strani MORS, Uprave RS za zaščito in reševanje nabavljena v sklopu operacije “Zagotavljanje ustrezne opreme za izvajanje nalog na področju zaščite, reševanja in pomoči ob poplavah na državni, regionalni in lokalni ravni.”

Na poziv se je skupno javilo 48 občin, od katerih je 34 občin izpolnjevalo pogoj obeh kriterijev, in sicer da so razvrščene v Oceni ogroženosti RS zaradi poplav v četrti ali peti razred ogroženosti in da ležijo na obočjih pomembnega vpliva poplav in so uvrščene v 20 širih hidrogeografskih območij. Na posamezno hidrogeografsko območje je bilo možno za namen testiranja pridobiti samo en komplet protipoplavne opreme, ki jo sestavlja specializirano tovorno vozilo in v prvi fazi (testna faza) dva kontejnerska zabojnika z namensko opremo.

Dodatne zahteve razpisa so bile, da zainteresirane občine zagotovimo ekipo za hitro posredovanje ob podnebno pogojenih nesrečah, katere člani morajo imeti opravljen zdravniški pregled, opravljeno usposabljanje iz varstva pri delu in požarnega varstva,  (3 voznike specialnega tovornega vozila s C kategorijo, 3 strojnike z opravljenim usposabljanjem za delo na hidravlični dvižni napravi in opravljenim zdravniškim pregledom za delo na višini in pa zagotovljenih minimalno 14 članov za sestavo ekipe RLEHI-OPPN) ter predpisan prostor za hrambo opreme za testiranje.

Občine, ki so skupaj sodelovale pri prijavi, so se dogovorile, da bo opremo prevzel v upravljanje Koroški gasilski zavod Ravne, na podlagi pogodbe o upravljanju.

Uspeh v navedenega sklopu razpisa je na 18. redni seji Občinskega sveta s ponosom predstavil tudi župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen, ki je ob tem poudaril: “Ob tej priložnosti se želim iskreno zahvaliti našim lojalnim silam za zaščito in reševanje ter administrativni podpori občine za njihovo neverjetno organiziranost, pripravljenost in usposobljenost. Skupaj z občinami Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje in Slovenj Gradec smo se odločili za sodelovanje pri testiranju protipoplavne opreme, in dejstvo, da se je na poziv javilo kar 48 občin, od katerih je 34 izpolnjevalo kriterije, potrjuje, kako resno pristopamo k zaščiti naših občanov in okolja. Ponosni smo, da smo uspeli skupaj oblikovati ekipo za hitro posredovanje ob podnebno pogojenih nesrečah, kar je pokazatelj naše predanosti in odgovornosti do skupnosti. Veselimo se, da bo protipoplavna oprema, ki jo bo prevzel v upravljanje Koroški gasilski zavod Ravne, dodatno okrepila naše zaščitne ukrepe. Prepričan sem, da bomo s to opremo in našimi usposobljenimi ekipami učinkoviteje sodelovali v primeru nesreč, ki jih prinašajo podnebne spremembe in da skupaj soustvarjamo varnejšo prihodnost za naše občanke in občane!”

URSZR je v prvi fazi izbrala 8 občin, ki so izpolnjevala pogoje za pridobitev protipoplavne opreme, preostalih 12 občin bo opremo dobilo, ko bodo priložili vsa ustrezna dokazila.

Na DLC Roje je za razdelitev pripravljenih vsega skupaj 20 vozil.

Vir: Ravne.si

Občina Ravne na Koroškem je skupaj s štirimi koroškimi občinami uspešno pridobila protipoplavno opremo za hitro ukrepanje ob naravnih nesrečah in tako pomembno prispevala k večji varnosti prebivalcev regije.