
Specialistka urgentne medicine: “Ne bom sklonila glave!”
Objavljamo zgodbo, ki smo jo v uredništvo prejeli od Mladih zdravnikov Slovenije.
Naslovnica » Plača
Objavljamo zgodbo, ki smo jo v uredništvo prejeli od Mladih zdravnikov Slovenije.
Pri HOFERju so tudi letos s 1. januarjem svojim sodelavkam in sodelavcem že tradicionalno dvignili plače– v prodaji in logistiki za kar 6,9 %. Večino zaposlenih predstavljajo sodelavke in sodelavci v prodaji, kisedaj za 30 ur/teden (povprečni faktor ur v trgovinah HOFER) prejmejo1.372,50€ bruto, s čimer njihovo plačilo za kar 27,7 % presega slovensko minimalno plačo za 40 ur/teden. V zadnjih treh letih se jeplačilo HOFERjeve prodajalke oz. prodajalca povišalo za več kot 30 %. Tudi letos pa bodo prejeli regres v višini 1.700 €.
Zaposleni v vzgoji in izobraževanju so se z veliko večino izrekli za izvedbo splošne stavke v vzgoji in izobraževanju. Stavka se bo začela 9. marca, ko bodo šole in vrtci zaprti, trajala pa bo vse dotlej, dokler vlada s šolniki ne bo sklenila stavkovnega sporazuma, je napovedal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Ustavno sodišče je zadržalo izvrševanje določbe zadnjega interventnega zakona, ki za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji možni plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač v javnem sektorju. Premier Janez Janša je ocenil, da ustavno sodišče spet politizira. Zdravstveni minister Janez Poklukar verjame, da bodo našli rešitev.
Skoraj polovica slovenskih delodajalcev, in sicer 46 odstotkov, napoveduje zviševanje plač v prvi polovici letošnjega leta za pet odstotkov, je razvidno iz raziskave Trendi gibanja plač in ugodnosti za zaposlene skupine Manpower. Kot glavni vzrok za zvišanje delodajalci navajajo zadržanje talentov v svojih organizacijah.
Reprezentativna sindikata na področju zdravstva in socialnega varstva ter vlada so danes podpisali dogovor o nujnih ukrepih na področju plač, ki bo po podpisu aneksov k področnima kolektivnima pogodbama okoli 35.000 zaposlenim prinesel višje plače. Najbolj se bodo povišale bolnišničnim medicinskim sestram, in sicer od tri do šest plačnih razredov.
Reprezentativni sindikati v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege so sporočili, da so z vlado dosegli dogovor. Po poročanju nekaterih medijev je vlada pristala na dvig plač za med štirimi in 24 odstotki. Kot so zapisali sindikati, naj bi dogovor vlada obravnavala popoldne, podpis pa bo sledil predvidoma v naslednjem tednu.
Potem ko so sindikati pozvali, da bi bilo treba minimalno plačo januarja zvišati za 10,36 odstotka, kar je sprožilo jezen odziv delodajalcev, ki menijo, da gre za provokacijo, minister za delo Janez Cigler Kralj napoveduje pogovore. Trenutno ima sicer v EU med 21 državami z zakonsko določeno minimalno plačo to plačo višjo kot Slovenija sedem držav.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) meni, da bi bilo treba ob okrevanju gospodarstva in napovedani inflaciji ter “prenizkem” trenutno določenem znesku minimalnih življenjskih stroškov januarja 2020 minimalno plačo povečati za 10,36 odstotka, s 1024,24 evra na 1133,35 evra.
Na poslanke in poslance Državnega zbora se je s pozivom za pravičen dvig plač varuhov negovalcev v socialnovarstvenih zavodih nedavno obrnila skupina varuhinj Centra za usposabljanje, delo in varstvo Črna na Koroškem. V pozivu so med drugim zapisali, da se ob spremljanju novic o novih predlogih in pogajanjih za povišanje plač srednjih medicinskih sester počutijo zapostavljene. Na njihov dopis se je že odzval koroški poslanec Jani Prednik iz vrst SD, ki je na predsednika DZ Igorja Zorčiča naslovil poslansko pobudo. Danes pa smo v uredništvo Koroških Novic prejeli ponoven poziv varuhov CUDV Črna na Koroškem za pravičen dvig plač v socialnovarstvenih ustanovah.
Prejmite dnevno sveže ter pomembnejše novice v vaš e-poštni predal.