Snemanje filmov je zahteven in zapleten proces, ki od ustvarjalcev terja veliko znanja, časa in dela. Pa vendar je to glavna dejavnost članov Filmsko ustvarjalnega društva Loke Studio, ki že 14 let snema igrane filme. Za svoj najnovejši podvig pa so si zadali vojno-zgodovinski film Ostri vrh, katerega zgodba se odvija na Koroškem.
Vabljeni k ogledu filma to nedeljo, 6. aprila, ob 18. uri v večnamenski dvorani Kotlje.

Zgodba filma govori o vojakih nekdanje Kraljevine Jugoslavije, ki so v zadnjih dneh pred pričetkom druge svetovne vojne poslani na severno mejo, da bi se soočili z nemškimi napadalci. In ta meja je prav na Koroškem, kjer so se tudi dejansko odvijali težki boji ob pričetku druge svetovne vojne v Sloveniji. Čeprav je zgodba Ostrega vrha v veliki meri izmišljena, pa temelji na resničnih dogodkih, ki so se odvijali aprila 1941 in so dokumentarni v zgodovinskih zapisih.
“Želeli smo prikazati zgodbo iz naše zgodovine. Vse prevečkrat se dogaja, da širša javnost sploh ne ve za prelomne in pomembne dogodke iz naše preteklosti in to velja tudi za t.i. Aprilsko vojno, ko je nacistična Nemčija napadla Kraljevino Jugoslavijo. To je naš majhen doprinos k temu, da ti dogodki ne utonejo v še večjo pozabo,” je o filmu povedal režiser Matic Poropatič.
Čeprav se zgodba dogaja na Koroškem, pa so snemali v domačem Zasavju, kjer ima društvo tudi sedež. To so opisali kot nujno zlo zaradi vseh izzivov, ki jih predstavlja snemanje igranega filma. Zasavje se je izkazalo kot odlična kopija Koroške, saj se gorata pokrajina in visoki vrhovi obeh pokrajin ne razlikujejo veliko. Kljub temu pa v filmu ne manjka Koroške, za kar je poskrbel Simon Planšak, ki je v filmu prevzel vlogo graničarja oz. obmejnega stražarja.
“Bila je zelo zanimiva izkušnja. Snemanje v starih uniformah, na težko dostopnem terenu in še tako zahteven žanr filma, kot je vojno-zgodovinski, tega človek nima priložnosti početi vsak dan. Ampak kljub vsemu je bila lepa izkušnja in sedaj, ko sem videl, kako enkratno je film izpadel, sem še bolj vesel, da sem bil zraven,“ je o snemanju povedal Planšak, ki domači publiki sicer bolj znan kot član Gledališke sekcije KD Kotlje, s katero se redno pojavlja na gledaliških odrih.

“Ja, snemanje filma je drugačno kot gledališče. Je malce več prostora za napaka in ni nujno, da je vse takoj popolno. Ampak so pa drugi izzivi, s katerimi se je treba spoprijeti, in čeprav jih ni bilo malo, smo kot ekipa zmogli premagati vse,” je še dodal.
Največja posebnost filma Ostri vrh pa niti ni v tem, da je postavljen v tako zahteven žanr kot je vojno-zgodovinski, temveč da so se ustvarjalci lotili snemanja popolnoma brez finančnih sredstev.
“Vse faze produkcije filma so temeljile na prostovoljnem delu in za izdelavo filma nismo prejeli nikakršne finančne podpore. Da smo kljub temu uspeli izpeljati projekt do konca in ga narediti na tako visokem nivoju kakovosti, je velik dokaz za to, kako zelo smo verjeli vanj in v njegovo vrednost. Sedaj vse napore usmerjamo v to, da bi film videlo kar se da veliko ljudi in polne dvorane bodo največje plačilo, ki si ga lahko želimo,” je komentiral Poropatič.
Vljudno vabljeni k ogledu vojno-zgodovinskega filma Ostri vrh.