Pripravile so pregledno razstavo prepletenih niti oz. čudovitih vzorcev povezanih v belino čipk. Dragim damam je ob njihovem dvajsetletnem jubileju izrekel čestitke v imenu Občine Ravne na Koroškem podžupan Andrej Erjavec.
V imenu ravenske knjižnice je zbrane nagovorila Vlasta Zaberčnik, prisluhnili so mentorici študijskih krožkov dr. Karli Oder in predsedniku KDF Jožetu Kebru.
Koroško filatelistično društvo je skupaj z Društvom klekljaric Koroške ob njihovi 20-letnici izdalo osebno poštno znamko, priložnostni ovitek in priložnostni poštni žig. Motiv (papirc in čipka) priložnostnega filatelističnega sklopa je delo Mire Časar, sklop je oblikoval Peter Močnik (KFD). Priložnostni poštni žig je bil v torek, 5. marca 2024, v uporabi na pošti 2390 Ravne na Koroškem, kjer je postavljena tudi spremljajoča razstava »Čipke in filatelija« (Jože Keber, KFD).
”Na Koroškem organizirano klekljamo 33 let, Društvo klekljaric Koroške pa letos praznuje jubilejnih 20 let. Kratko obdobje, ki pa ga je zaznamoval hiter razvoj klekljanja, množičnost in veliko dosežkov. Klekljanje se je po prvih poskusih Marije Apohal, ki je želela predstaviti to čudovito umetnost Korošicam, hitro razširilo po vseh koroških krajih. V kratkem času, odkar organizirano klekljamo, smo po znanju in kvaliteti dosegle kolegice po Sloveniji, ki imajo stoletno tradicijo, kar nam danes priznavajo tudi drugi. Prepoznavne smo v Sloveniji in po svetu, saj sodelujemo z drugimi klekljarskimi društvi, vključene pa smo tudi v OIDFA (Svetovno organizacijo za klekljano in šivano čipko). Ravno tako smo aktivno sodelovale pri vpisu Klekljanja čipk v Sloveniji na seznam nesnovne kulturne dediščine UNESCA,” je o delovanju društva povedala predsednica Društva klekljaric Mira Časar.
Čipke so v ravenski knjižnici postavljene v treh sklopih je razložila moderatorka večera Anja Onuk, tudi članica društva: Največji del je posvečen eni najboljših risark vzorcev za klekljanje, gospe Irmi Pervanja. Na njenih vzorcih smo se učile kot začetnice in njeni papici (kot jim pravimo) nas spremljajo skozi vsa leta izpopolnjevanja. Drugi sklop predstavlja razstava, s katero smo se članice OIDFe iz Slovenije lani predstavile na Svetovnem kongresu v Novi Gorici in Gorici. Zaradi poplav se kongresa niso mogle udeležiti, zato so res vesele, da je razstava prišla v goste na Ravne. Svoje čipke so prispevale tri domače klekljarice Mira Časar, Terezija Kordež in Anja Onuk. Tretji del predstavljajo balerine, ki so nastale v Dravogradu, ko so želele čipke uporabiti malo drugače. Idejo so uresničile Sonja Lah ter Petra in Ina Šoštar.
Kulturni program so obogatile pevke Ženske vokalne skupine Deteljice in mlada harmonikarka Patricija Plimen.
Klekljane čipke so sad potrpežljivosti, vztrajnosti in marljivosti delovnih rok. So dragoceno tkanje niti v krasne izdelke. Iskrene čestitke ob jubileju tudi iz našega uredništva!
Vir: ravne.si