“Letošnji dan beležimo v duhu razmisleka o tem, kakšno vlogo imate vzgojitelji in učitelji pri vzgoji in izobraževanju mladih generacij, pri oblikovanju tega sistema in kako s tem sooblikujete prihodnost, kakršno si želimo oziroma jo potrebujemo,” je v poslanici zapisal dosedanji minister za vzgojo in izobraževanje, ki opravlja tekoče posle, Darjo Felda.
Na ministrstvu ves čas snujejo rešitve, da bi se ustrezno odzvali na izzive. Prenovili bodo preko 400 učnih načrtov in katalogov znanj, pri tem pa sodeluje več kot 900 strokovnjakov, je zapisal. Ob tem se je učiteljem zahvalil za njihove prispevke.
“Svetovni dan učiteljev je priložnost, da se zahvalimo učiteljem za njihovo izjemno delo in poslanstvo, ki ga opravljajo v naši družbi,” so zapisali na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. Ob tem so nanizali tudi nekaj statističnih podatkov. V vrtcih je bilo v preteklem šolskem letu zaposlenih 12.440 vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev, od tega 11.664 oziroma 93,8 odstotka v javnih vrtcih. Velika večina, 12.101 oziroma 97,3 odstotka, jih je bilo ženskega spola.
V Sloveniji je število učencev na učitelja pod povprečjem OECD v osnovnih šolah, nad povprečjem pa je na srednjih šolah. Povprečna letna dejansko izplačana plača v pariteti kupne moči iz leta 2023 pa pokaže, da so slovenski učitelji v osnovnih in srednjih šolah ter vzgojitelji v vrtcih pod povprečjem OECD, so nanizali na ministrstvu.
Do stanja v šolstvu so kritični v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz). “Ne bi si smeli več zatiskati oči, da imamo pri nas opraviti s krizo izobraževanja, podobno tisti v zdravstvu,” so zapisali. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje na vseh ravneh vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, povprečna starost učiteljev se zvišuje, država pa ob tem izobraževanju namenja nižja deleža BDP in javnih sredstev iz proračuna, kot je povprečje OECD, so opozorili.
Že pred svetovnim dnevom učiteljev so v petek zvečer v Cankarjevem domu podelili 11 državnih nagrad, od tega šest za izjemne dosežke in pet za življenjsko delo na področju šolstva. Zbrane je nagovoril premier Robert Golob, ki se je učiteljem zahvalil za njihovo delo in izpostavil, da je znanje ena od prioritet te vlade. To usmeritev bodo podkrepili s finančnimi sredstvi in zakonskimi ukrepi, ki bodo v šolski sistem vpeljani v naslednje pol leta, je zagotovil. Ob tem je izpostavil še prenovo plačnega sistema, v katerem so pomanjkanje učiteljev naslovili z bolj atraktivnimi pogoji za mlade.
Vir: STA