“Medicinske sestre smo najštevilčnejša poklicna skupina v zdravstvu in smo temelj vsakega zdravstvenega sistema. Naša vloga tako v zdravstvenem kot socialnem varstvu je nepogrešljiva. Tega se politični odločevalci premalo zavedajo, a to dokazujejo zaprti bolnišnični oddelki, nezasedene posteljne zmogljivosti v domovih za starejše in prestavljene ali odpovedane načrtovane zdravstvene obravnave, do katerih prihaja zaradi pomanjkanja kadra zdravstvene nege,” je ob mednarodnem dnevu poudarila predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) Anita Prelec.
“Če si bodo država in odločevalci še naprej zatiskali oči pred to krizo in ne bodo takoj sprejeli učinkovitih ukrepov za zadržanje medicinskih sester in pritegnitev mladih v poklic, se nam kot družbi slabo piše,” so besede Prelec zapisali v Zbornici – Zvezi.
Ob mednarodnem dnevu so se v zahvalili vsem medicinskim sestram, zdravstvenikom, tehnicam in tehnikom zdravstvene nege za njihovo predano, strokovno in srčno delo.
Raziskava Ocena svetovne trajnosti delovne sile v zdravstveni negi, ki jo je v poročilu objavil mednarodni svet medicinskih sester, opozarja na poglabljanje svetovne krize na področju zdravstvene nege, a hkrati ponuja rešitve. Da bi izboljšali rezultate zdravljenj, okrepili gospodarstva in zgradili bolj odporne družbe, morajo države povečati naložbe v medicinske sestre, so poudarili.
Mednarodni svet opozarja tudi, da so mnoge medicinske sestre izgorele in se soočajo z velikimi fizičnimi, duševnimi in čustvenimi pritiski. Neprimerni delovni pogoji, neustrezno plačilo, nezmožnost zaščite medicinskih sester pred nasiljem na delovnem mestu in poklicnimi tveganji ter nezagotavljanje priložnosti za napredovanje in opravljanje dela v polnem obsegu so vzroki za krizo, so še sporočili iz Zbornice – Zveze.
V Sindikatu delavcev v zdravstveni negi Slovenije pa so razočarani, ker preteklo leto ni prineslo sprejetja standardov in normativov v zdravstveni negi, čeprav jih je stroka pripravila že pred časom. “Enostavno se ne moremo znebiti občutka, da gre za zavlačevanje, saj bi njihov sprejem pomenil priznanje, da je kadra v sistemu premalo in bi bilo potrebno medicinskim sestram primakniti kak evro na račun deficitarnosti,” je zapisala predsednica sindikata Slavica Mencingar.
Vir: STA