“Na področju lahkega branja v Sloveniji opažamo veliko pomanjkanje knjižnega gradiva. Letno izide zelo malo knjig v lahkem branju, kar predstavlja izziv tako za zbirko Berem zlahka kot tudi za širšo ponudbo gradiv, dostopnih uporabnikom. V Kompetenčnem centru za lahko branje se zato občasno lotevamo tudi prirejanja besedil,” je za STA pojasnila strokovna sodelavka knjižnice in soavtorica tokratne izdaje Branka Mrđenović. Projekt je izvedla skupaj s strokovno sodelavko Jelko Kos.
Tokrat so se v knjižnici odločili, da v lahko branje priredijo znano ljudsko pripovedko o kralju Matjažu, ki je še posebej priljubljena in razširjena v Mežiški dolini. “Knjiga je napisana v lahkem branju. To pomeni, da je besedilo preprosto, jasno in lahko razumljivo. Primerna je za vse, ki si želijo zgodbo prebrati brez težav – tudi če jim branje včasih ni enostavno,” je dodala.
Knjiga je izšla v nakladi 500 izvodov. Skupni stroški izdaje, ki zajemajo oblikovanje, tisk, ilustracije, testiranje in strokovni pregled, znašajo okoli 5000 evrov, izid knjige pa je omogočila Občina Ravne na Koroškem.
Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika, kjer deluje tudi Kompetenčni center za lahko branje, je novembra 2022 v lahkem branju že izdala tudi vodič po ravenski knjižnici.
Kompetenčni center za lahko branje deluje kot servis vsem 58 splošnim knjižnicam po Sloveniji z namenom uvajanja programa lahkega branja in knjižničnih zbirk na temo lahkega branja v celoten slovenski knjižnični sistem.
Z novo izdajo slovenske ljudske pripovedke o kralju Matjažu v lahkem branju želijo v knjižnici “okrepiti zavest o pomenu lahkega branja v slovenskem prostoru in opozoriti na sistemski problem pomanjkanja tovrstnega gradiva”, je za STA pojasnil direktor knjižnice Aljaž Verhovnik.
Prvenstveni namen kompetenčnega centra sicer ni izdajati dela v lahkem branju, temveč skrbeti za enakomeren in strokoven razvoj lahkega branja po slovenskih knjižnicah. Ravenska knjižnica je nosilka Kompetenčnega centra za lahko branje od leta 2022, letos pa bo nastopilo novo obdobje, ko je knjižnica tudi zaprosila za podaljšanje statusa kompetenčnega centra.
“V novem triletnem programskem obdobju uvajamo pomembne novosti, zlasti na področju promocije in pomena lahkega branja, saj želimo v vse slovenske knjižnice uvesti Teden lahkega branja kot skupno promocijo vseh knjižnic. Za namen strokovnega usposabljanja kadra v knjižnicah pripravljamo program Šole za lahko branje, ki se bo za celotno Slovenijo izvajal v Koroški osrednji knjižnici,” je povedal Verhovnik.
Napovedal je še, da nameravajo z nacionalnimi odločevalci odpreti aktiven dialog za iskanje sistemskih spodbud za povečanje izdaj v lahkem branju.
Vir: STA