Search
Close this search box.

V prihodnjem tednu osrednji del 20. Festivala slovenskega jazza

Festivala slovenskega jazza se trudi na enem mestu v nekaj dneh predstaviti slovensko jazzovsko ustvarjalnost, ne glede na to, kakšen jazz preigravajo izvajalci. Čeprav festival na prvo mesto postavlja kompozicije slovenskih avtorjev, sodelovanja naših glasbenikov z eminentnimi kolegi iz tujine dajejo festivalu tudi mednarodni značaj.

Jubilejni, že 20. Festival slovenskega jazza so v Sepetovi Jazzbini v Žerjavu odprli že v sredo, 14. avgusta 2024, po koncertih na Koroškem in Hrvaškem pa nadaljujejo s festivalom na Ravnah in v okolici.

Že ta petek, 30. avgusta, nas bodo v okviru 20. FSJ na Rimskem vrelcu navdušili fantje iz zasedbe Bosi Bossi, sestav, ki ga tvori trojica glasebnih virtuozov – Filip Dihpol (trobenta), Miha Kokot (klavir) in Luka Dobnikar (kontrabas). Na Rimskem vrelcu po lanskoletnem prvem skoku v jazzovske vode tudi to poletje nadaljujejo tradicijo prirejanja vrhunskih jazzovskih koncertov. Korošec, domačin Filip Dihpol, ki je kljub mladosti že več kot 10 let nepogrešljiv del tukajšnje jazz scene, glasbe zasedbe Bossi ne okarakterizira kot (zgolj) jazz. Naravni habitat skupine je glasbena univerza Gustava Mahlerja v Celovcu, tam je nastal tudi velik del njihove avtorske glasbe, v katero je vsak od treh sodelujočih članov dodal svoj nepogrešljivi in nepreceljivi del. Premierno bodo vaša ušesa pobožali Bosi Bossi, zgolj in samo z glasbo.

Naslednji teden nadaljujejo z osrednjim delom festivala v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika in v KMKC Kompleksu.

V sredo, 4. septembra, si bomo v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika ob 19. uri lahko ogledali Fotografsko razstavo Face Slovenskega Jazza, ob 19.30 uri pa prisluhnili koncertu Lane Petrovič, trenutno morda najzanimivejše slovenske vokalistke na sodobni glasbeni sceni.

Razstava Face Slovenskega Jazza prikazuje obraze in utrip dveh pomembnih desetletij jazza na Slovenskem, prva polovica se je odvila v Ljubljani, zadnje desetletje pa je zaznamovalo koroško okolje. “Face”, upodobljene na številnih fotografijah, so zaznamovale tako lokalno kulturo kot tudi naša osebna življenja. Med njimi niso le vrhunski glasbeniki v večnem vračanju na Ravne, temveč tudi sodelavci in obiskovalci. Obrazi niso le obrazi, so tudi to, kar odražajo; so tisto neprecenljivo festivalsko vzdušje, ki ga vedno znova pričakujemo kot uvod v jesen – v novo bogato sezono jazza pri nas.

Lana Petrovič je mlada jazz pevka in skladateljica, ki po končanem študiju v Amsterdamu živi in deluje v Nemčiji. Na prihajajočem koncertu bo predstavila svoj avtorski projekt “Reflections of hidden truths”. Njena glasba je globoko zakoreninjena v tradicionalni jazz glasbi, a je hkrati širša od nje in prepričljivo vključuje vplive klasične in kantavtorske/folk glasbe. Kompozicije so osebna izpoved avtorice, navdihnjena v življenjskih trenutkih, ki so na plano privabili občutke in misli, skrite globoko v podzavesti. Na odru jo bosta spremljala saksofonist Ben Fitzpatrick, ki je pred dvema letoma osvojil prvi tenorski stolček v priznanem big bandu WDR ter pianist Tommaso Perazzo, večkrat nagrajeni glasbenik, ki trenutno uspešno živi in deluje na New Yorški jazz sceni.

V petek, 6. septembra, nas bosta v KMKC Kompleks navdušila dva velikana slovenskega jazza – Mia Žnidarič in Uroš Perić.

20 Festivalov slovenskega jazza komajda zajame polovico opusa pevske kariere izjemne Mie Žnidarič, ene najsvetlejših zvezd na slovenskem jazzovskem nebu. Že zdavnaj nas je prepričala z glasom in interpretacijo, ki sta lastna samo njej. Težko bi našli bolj iskreno in resnični umetnosti predano pevko, kot je ona, ki zapoje tako tenkočutno in občuteno, da melodiji in besedam doda še več dimenzij. Na koncertu bo predstavila tako skladbe z nove plošče “Obarvana”, kot tudi največje uspešnice iz svoje izjemne, zavidanja vredne kariere. Glasbo in priredbe je napisal njen življenjski in glasbeni partner, Američan, a že desetletja tudi Slovenec, Steve Klink. Na odru se jima bosta pridružila še David Jarh, trobentač z edinstvenim, toplim zvenom in posebnim čarom ter Aleš Avbelj, eden najboljših slovenskih kontrabasistov. 

Karizmatični pevec in pianist Uroš Perić – gost največjih jazzovskih odrov in festivalov širom sveta, bo ob 20. obletnici FSJ v intimnem klubskem ambientu zazvenel še bolj pristno; tako, kot ima sam najraje – z majhno zasedbo, v kateri njegova virtuoznost, srčnost in izjemna interpretacija pridejo še posebej do izraza. Je glasbenik, ki ne le igra in poje – Uroš Perić glasbo dejansko živi, kar ni ostalo neopaženo. Svetovni glasbeni kritiki so ga oklicali za enega redkih belcev, ki premore vokal, slog in dušo črnskih glasbenikov. S svojo karizmatičnostjo in vrhunsko izvedbo je prepričal največja svetovna glasbena imena, kot so Quincy Jones, Sheila Raye Charles, Jacob Collier, Ernie Watts in drugi, doslej pa je izvedel več kot tisoč odmevnih koncertov s prestižnimi jazzovskimi orkestri na treh kontinentih.

V soboto, 7. septembra, se bo festivalsko dogajanje nadaljevalo najbolj jazzovski kleti, v KMKC Kompleks s koncertom zasedb Marko Črnčec Trio feat. Manca Fekonja in Jazz Ravne Creative Youth Orchestra II.

Mojster črno-belih tipk Marko Črnčec se bo poklonil legendarnemu skladatelju Mojmirju Sepetu z zvezdniškim triom, v katerem bosta zaigrala še basist Josh Ginsburg ter bobnar Kristijan Krajnčan. V popolnoma novi konstelaciji bodo zazvenele Mojzesove nepozabne uspešnice, kot so Zemlja pleše, Poletna noč, Med iskrenimi ljudmi in S teboj. Velja omeniti, da je ideja o izvajanju Sepetove glasbe v malo drugačni preobleki nastala pred nekaj leti prav na Ravnah na Koroškem. Lansko leto je iz posnetega material nastala tudi nova zgoščenka, ki jo trio predstavlja na Ravnah. Kot posebna gostja se bo zasedbi na odru pridružila še obetavna mlada vokalistka Manca Fekonja, prejemnica Zlate plakete ter prve nagrade na državnem tekmovanju TEMSIG 2023.

Zasedba Jazz Ravne Creative Youth Orchestra bo tokrat predstavila rezultat večdnevnega skupinskega dela, ki je nadaljevanje lanskoletne, prve različice istoimenskega orkestra. Skupina združuje starejše, izkušene izvajalce improvizirane glasbe z mladimi, ki želijo premikati svoje meje in eksperimentirati z vrstniki in izkušenimi mentorji. Zato velja povabilo mladim glasbenikom: ne glede na to, ali igrate električno kitaro, harfo ali pa le pojete, v tej zasedbi boste lahko soustvarjali novo glasbo, pod katero boste podpisani tudi sami. Zasedba začne z vajami že v četrtek, 5. septembra 2024, predhodne prijave so obvezne. Sodelovanje je brezplačno, več informacij pa na naslovu JazzRavne@gmail.com.

Celoten program 20. Festivala slovenskega jazza in ostale informacije si lahko ogledate TUKAJ. Vabljeni, da se udeležite katerega izmed vrhunskih festivalskih dogodkov.

Vir: Jazz Ravne

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

Festivala slovenskega jazza se trudi na enem mestu v nekaj dneh predstaviti slovensko jazzovsko ustvarjalnost, ne glede na to, kakšen jazz preigravajo izvajalci. Čeprav festival na prvo mesto postavlja kompozicije slovenskih avtorjev, sodelovanja naših glasbenikov z eminentnimi kolegi iz tujine dajejo festivalu tudi mednarodni značaj.