Policisti so v času akcije poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov in pri tem preverjali vsebnost alkohola v izdihanem zraku ter izvajali preizkuse s sredstvi za hitro ugotavljanje prisotnosti drog oz. drugih psihoaktivnih substanc pri voznikih.
Preizkusili preko 15.000 voznikov.
V času akcije so policisti preizkusili 15.001 voznika, od tega so pri 14.865 voznikih preverjali, ali vozijo pod vplivom alkohola, pri 136 pa, ali vozijo pod vplivom drog. Ugotovili so, da je bilo 396 voznikov pod vplivom alkohola in 37 voznikov pod vplivom drog. Policisti so pridržali 19 voznikov, v 297 primerih pa so začasno odvzeli vozniško dovoljenje.
V času akcije so policisti med nadzori hkrati preverjali tudi uporabo varnostnih pasov in nepravilno uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav, ki lahko vplivajo na zmanjšano slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila.
Prometne nesreče, ki jim botrujejo alkohol, droge in druge psihoaktivne snovi, lahko preprečimo.
Neustrezno psihofizično stanje voznikov ima še vedno najpomembnejši posredni vpliv na nastanek prometnih nesreč, saj je približno desetina prometnih nesreč povezanih z vožnjo pod vplivom alkohola. V zadnjih letih pa se policisti vse večkrat srečujejo tudi z vozniki, ki povzročijo prometne nesreče pod vplivom prepovedanih droge ali drugih psihoaktivnih snovi. Takšne prometne nesreče so nedopustne, saj gre za ravnanja, ki bi jih lahko preprečili.
Zato vse voznike pozivajo k odgovornemu obnašanju v prometu. Za volan sedajte le v ustreznem psihofizične stanju, sicer si poiščite varen alternativen prevoz.
Vir: Policija