Na 40. Zlati harmoniki Ljubečne slavila Korošica Tina Vrhovnik Kalajžič, uspešna tudi Kaja Završnik in Urh Štifter

V nedeljo, 29. avgusta, se je v Domu krajanov Ljubečna odvilo finale 40. Zlate harmonike Ljubečne – državnega prvenstva v igranju na diatonično harmoniko. Sicer bi 40. Zlata harmonika morala biti izvedena že lani, vendar je bila zaradi Covida-19 prestavljena na letos. Najmlajša tekmovalka je bila s svojimi rosnimi devetimi leti Nika Drofelnik iz Paške vasi, najstarejši udeleženec v kategoriji veteranov Ervin Cmok Zreč pa šteje spoštovanja vrednih 78 let.

Absolutna prvakinja 40. Zlate harmonike Ljubečne in državna prvakinja 2021 na tem tekmovanju je postala Tina Vrhovnik Kalajžič. Prav tako ja osvojila plaketo Avgusta Stanka za najlepšo izvedbo venčka slovenskih ljudskih pesmi. Njen mentor je Manuel Šavron.

Uspešna sta bila še dva Korošca, in sicer Dravograjčanka Kaja Završnik iz Glasbene šole Rošer, ki je osvojila zlato plaketo, ter Urh Štifter iz Črne na Koroškem, ki ga poučuje Robert Goličnik, osvojil pa je srebrno plaketo.

Strokovni komisiji se je poleg rednih članov Tomaža Gučka in Zmaga Štiha pridružil še Jure Ciber, absolutni zmagovalec Ljubečne 2000 in dobitnik plakete Avgusta Stanka. Podeljeno je bilo 8 zlatih, 8 srebrnih in 5 bronastih plaket, pri veteranih pa 5 zlatih, 2 srebrni in 1 bronasta medalja.

Obvezne skladbe za finale 40. Zlate harmonike Ljubečne so bile:

• 1. kategorija – Razigrani prsti (S.V.Avsenik, arr. Klemen Leben)
  • 2. kategorija – Zaplešite z nami (F.Mihelič)
  • 3. kategorija – Najlepši spomin (B.Klavžar)
  • 4. kategorija – Oja, zmeraj vesel – Avgust Stanko

Rezultati – prva tri mesta po starostnih kategorijah

JUNIORJI (letnik 2011 in mlajši)

1. mesto – JOŠT PODKRIŽNIK (Braslovče)
2.mesto – MIHA PAVLIN (Dolenjske toplice)
3.mesto – NIKA DROFELNIK (Paška vas)

1.KATEGORIJA (letnik od 2007 do 2010)

1. mesto – GAŠPER ŠTAJNAR(Škofljica)
2. mesto – LUKAS GUMILAR (Murska sobota)
3. mesto – GREGOR LIKEB (Šmartno ob Paki)

2.KATEGORIJA (letnik od 1996 do 2006)

1. mesto – TINA VRHOVNIK KALAJŽIČ (Ravne na Koroškem)
2. mesto – TJAŠA LESJAK (Črnova, Velenje)
3. mesto – TOMAŽ OCVIRK (Podkraj pri Velenju)

Zmagovalec po mnenju občinstva:

Nagrada občinstva letos ni bila podeljena, ker so se izogibali preveliki gneči ljudi. Tekmovanje je bilo izvedeno s pogoji PCT in prav s tem namenom razdeljeno na 4 sklope (po starostnih kategorijah).

Po besedah organizatorjev so bili vsi tekmovalci zelo dobri, najmočnejša konkurenca je bila v 2. starostni kategoriji, komisijo pa je najbolj navdušila Tina Vrhovnik Kalajžič prav zaradi neverjetnega občutka pri igranju in lastne priredbe venčka ljudskih.

Pokal je v roke zmagovalki predal gospod Franci Pliberšek, direktor podjetja MIK Celje, ki je glavni pokrovitelj Zlate harmonike Ljubečne že vrsto let.

Zanimivost letošnjega leta je tudi, da sta Robert Goter in Robert Goličnik zamenjala svoji funkciji. Po šestih letih predsedovanja organizacijskemu odboru je Robert Goter prevzel mesto podpredsednika, Robert Goličnik pa prevzema po novem štiri letni mandat predsednika OO ZHL.

Vir: Robert Goter