V Občini Ravne so ob prihajajočem prazniku delavcev, prvim majem, postavili kar štiri mlaje.
Na Ravnah na Koroškem in v Kotljah so obeležili tradicionalno postavljanje mlaja, ki poteka na predvečer prvega maja ali v dneh pred njim. Gre za starodavno navado, prisotno v številnih krajih po Sloveniji, tudi na Koroškem, kjer so mlaje letos postavili že skoraj v vseh občinah.
Na Ravnah so približno 35 metrov visok mlaj postavili člani Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Ravne na Koroškem.
Na Ravnah mlaji stojijo pred Gasilskim domom, v naselju Čečovje in na Javorniku. V Kotljah pa so mlaj postavile gasilke in gasilci PGD Kotlje, ki prav tako ohranjajo to pomembno tradicijo.




Čeprav danes postavljanje mlaja povezujemo predvsem s praznikom dela, sega ta običaj daleč v preteklost – celo v predkrščanske čase. Mlaj, olupljena smreka z bujnim zelenim vrhom, okrašenim z vencem, simbolizira Majo – starodavno božanstvo in poosebljenje matere narave, ki prinaša rast, zelenje in življenje. Prav zaradi te simbolike mlaj predstavlja tudi kozmično mater, ki poraja življenje.






Danes je mlaj pogosto postavljen predvsem kot okras – visoka smreka ali jelka z olupljenim deblom in zelenim vrhom, okrašena z zastavami, venci ali pisanimi trakovi. V Sloveniji ga najpogosteje postavljamo ob prvem maju ali ob drugih slovesnostih.
Vir: Občina Ravne