Drage občane in občani, kakšno mestno jedro si želite? Kaj v njem pogrešate? Kako bi lahko v prihodnje postalo še bolj prijetno za druženje, prireditve in brezskrbno otroško igro?
V ponedeljek, 6. maja 2024 ob 17. uri bo v prostorih Mladinskega kulturnega centra na Ozarah potekala javna razprava na to temo. To bo priložnost za pogovor, kako bi lahko po fizični prenovi, ki jo terja zob časa, mestno jedro postalo še bolj prijetno za prebivalce, pa tudi za obiskovalce mesta.
“Javno razpravo bosta vodila strokovnjaka Inštituta za politike prostora; krajinska arhitektka in urbanistka dr. Maja Simoneti in sociolog dr. Aidan Cerar. Na njej bo sodeloval tudi arhitekt Uroš Rustja (Void arhitektura). Glavno besedo v njej boste imeli vi, drage občanke in občani, še posebej stanovalci in stanovalke, trgovci in gostinci v mestnem jedru s svojimi pogledi, razmisleki in predlogi za oživljanje mestnega jedra, zato vas prijazno vabimo k sodelovanju,” sporočajo iz Mestne občine Slovenj Gradec.
Vizija je, da naj Slovenj Gradec postane zeleno, privlačno in konkurenčno mesto, v katerem bodo spodbujali aktivno dnevno mobilnost, zagotavljali dostopnost vsem skupinam občanov, tudi najranljivejšim ter tako prispevali k družbeni vključenosti, izboljšali prometno varnost in v ospredje postavili predvsem pešce in kolesarje, manj pa motorni promet. Vse zato, ker imamo stari del mesta, ki ga je Turistična zveza Slovenije že večkrat nagradila, zelo radi.
Za zgled so primeri dobrih praks iz Slovenije in tujine. Mestna središča so uspešno prenovili že v Ljubljani, Mariboru, Novem mestu, na Ptuju, v Murski Soboti in Škofji Loki. V tujini je primer dobre prakse oživitev starega mestnega jedra Hohenesma v zvezni deželi Vorarlberg v Avstriji ter prestolnice Avstrije, Dunaja, z najdaljšo 1,8 kilometrov dolgo ulico, namenjeno pešcem, vožnja z avtomobili in kolesi pa je dovoljena pri nizki hitrosti.
Župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler: »Trenutno stanje v mestu je nevzdržno. Noben deležnik ni zadovoljen z režimom v njem. Poiskati moramo rešitev, ki bo sprejemljiva tako za stanovalce v mestnem jedru, lastnike in najemnike lokalov, pa tudi za obiskovalce mesta«.
Mestna občina Slovenj Gradec se bo za projekt revitalizacije mestnega jedra prijavila na razpis Ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Če bo s prijavo uspešna, bo za naložbo, vredno 5,7 milijona evrov, dobila kar 80 odstotkov evropskih sredstev. Mestni svet Mestne občine Slovenj Gradec je predinvesticijsko zasnovo za projekt sprejel konec novembra lani.
O vseh aktivnostih, povezanih s procesom oživljanja mestnega jedra, vas bodo obveščali na spletni strani občine pod zavihkom ‘projekti’ in na njihovih družbenih omrežjih pod sloganom Gremo v mesto, ki ga že dobro poznate, saj ga je za oživljanje mestnega jedra že pred leti vzpostavil Spotur. Osvežili so le njegov logotip.
Vir: MO Slovenj Gradec