Mednarodni študenti snujejo arhitekturne in prostorske rešitve za izzive na Ravnah

Študentje arhitekture iz Nemčije in Bolgarije se te dni mudijo na Ravnah na Koroškem, kjer v okviru poletne šole snujejo ideje in prostorske izzive za Ravne na Koroškem.

Na Ravnah na Koroškem te dni gostijo študente arhitekture in urbanizma iz Nemčije in Bolgarije, ki v okviru poletne šole raziskujejo prostorske in razvojne potenciale občine.

Poletni tabor poteka pod mentorstvom predavateljev z Univerze uporabnih znanosti Biberach iz Nemčije in fundacije Kolektiv iz Bolgarije, v soorganizaciji z Zavodom Iskriva. Ravne na Koroškem so bile izbrane kot študija primera, v okviru katere študenti obravnavajo različne izzive prostorskega načrtovanja.

Uvodoma sta jih v petek v občinski sejni sobi sprejela podžupan Andrej Erjavec in vodja Urada za investicije in razvoj dr. Tjaša Laznik, ki sta predstavila občino ter njene ključne prostorske in razvojne izzive.

Kot izhodišče za razmislek so študenti prisluhnili arhitektki Maruši Zorec, avtorici več projektov na Ravnah. S svojimi študenti Fakultete za arhitekturo v Ljubljani je pripravila idejne rešitve za popoplavno ureditev Mežiške doline. Seznanili so se tudi z vidiki načrtovanja dostopnosti za vse, ki jih je predstavila Marina Lovrić z Geodetskega inštituta Slovenije.

Ogled mesta je vodil Tim Kolar-Erat (ZKŠTM), študenti pa so spoznali bogato industrijsko dediščino Mežiške doline in območje Stare železarne pod strokovnim vodstvom dr. Karle Oder, kustosinje Koroškega pokrajinskega muzeja.

Do torka bodo študenti analizirali, kartirali in raziskovali lokalne potenciale ter pripravili konkretne predloge prostorskih intervencij. Mesto raziskujejo tudi z neposrednim stikom z domačini, zato se lahko zgodi, da vas kdo teh dni prijazno pocuka za rokav.

Rezultate svojega dela bodo predstavili v torek, 29. julija, ob 13. uri v sejni sobi Občine Ravne na Koroškem. Jeseni pa si bo njihove predloge moč ogledati tudi v prenovljeni Stari železarni.

Stara železarna kot zgled preobrazbe po načelih Novega evropskega Bauhausa

Poletni tabor je del programa Poletna akademija Prihodnost dela! (Summery Academy Future Works!), ki poteka v okviru projekta revitalizacije muzejskega območja Stara železarna. Cilj programa je, da Ravne postanejo mednarodno učno središče, kjer se srečujejo industrijska dediščina, inovativne politike in skupnostni razvoj.

Poletna šola poteka v sodelovanju s projektom NONA (Interreg Podonavje) in mednarodno mrežo New European Bauhaus on the Danube, ki s pomočjo transdisciplinarnih metod združuje stroko, upravljalce ter predstavnike javnega, zasebnega, civilnega in finančnega sektorja. Okvir Novega evropskega Bauhausa spodbuja trajnostno rabo prostora, ponovno vrednotenje obstoječe infrastrukture ter kakovostno oblikovanje življenjskega okolja.

Revitalizacija s pomočjo evropskih sredstev in močnega lokalnega partnerstva

Občina Ravne na Koroškem je leta 2022 začela celovito obnovo območja Stare železarne. V sodelovanju z več kot 40 lokalnimi, nacionalnimi in mednarodnimi partnerji sta bila oblikovana razvojna vizija in program do leta 2032. Pridobljena so bila sredstva za obnovo objektov Štauharija, Laboratorij, Personal, Pralnica ter zunanjost območja in vzpostavitev osnovnih dejavnosti.

Cilj je preoblikovati območje nekdanje železarne v sodoben urbani center ustvarjalnosti in povezovanja, ki bo prispeval k turističnemu in gospodarskemu preporodu občine, temelječemu na bogati dediščini jeklarstva in železarstva.

S podporo Mehanizma za okrevanje in odpornost (NOO), kohezijskih sredstev in programa CLLD bo v revitalizacijo vloženih več kot 2,2 milijona evrov. Projekt vključuje številne partnerje, med njimi Občino Ravne, Koroški pokrajinski muzej, podjetje SIJ Metal Ravne, številne nevladne organizacije, ustvarjalce in podjetnike.

Občina Ravne je ena od 20 evropskih prejemnic tehnične pomoči Evropske komisije v okviru pobude NEB Local Small Initiatives, kar potrjuje mednarodno prepoznavnost projekta.

Do danes so bile izvedene številne aktivnosti, med njimi tudi dva večja dogodka v letu 2024, ki sta skupaj ustvarila več kot 35.000 evrov prihodkov v regiji in več kot 150 nočitev. Projekt prenove Stare železarne se uveljavlja kot vodilni primer uresničevanja načel Novega evropskega Bauhausa v Sloveniji.

Povezovanje z evropskimi strateškimi projekti

Stara železarna je vključena tudi v druge evropske projekte, kot so:

  • NONA, ki spodbuja trajnostni prostorski razvoj,
  • SteelCityZen, usmerjen v prestrukturiranje in diverzifikacijo trga dela,
  • CAST, ki raziskuje pomen kulture za socialno vključenost.

Z revitalizacijo železarne občina dokazuje, da preobrazba industrijske dediščine presega zgolj fizično obnovo – ustvarja nove priložnosti, vezi in zgodbe, ki izhajajo iz lokalnih vrednot in skupne vizije za vključujočo in trajnostno prihodnost.

Vir: Občina Ravne

Študentje arhitekture iz Nemčije in Bolgarije se te dni mudijo na Ravnah na Koroškem, kjer v okviru poletne šole snujejo ideje in prostorske izzive za Ravne na Koroškem.