Kot so danes, 25. oktobra 2024, sporočili iz Policijske uprave Celje, so Šentjurski policisti v začetku oktobra, v podvozu Ceste Leona Dobrotinška v Šentjurju, obravnavali prometno nesrečo. Povzročila jo je takrat še neznana voznica e-skiroja s sopotnico. Dekleti sta na hodniku za pešce trčili v dva pešca. Oba pešca sta padla, peška se je v trčenju lažje poškodovala. Dekleti sta se za hip ustavili in se pešcema opravičili, nato pa sta se odpeljali naprej, ne da bi pešcema ponudili pomoč.
Šentjurski policisti so z ogledom kraja prometne nesreče, zbiranjem obvestil in z informacijami, ki so jim jih na podlagi objav v medijih posredovali občani, pridobili podatke o mladoletnicah, ki sta povzročili prometno nesrečo.
Zoper obe mladoletni osebi so podali obdolžilna predloga na pristojno sodišče. O kršitvah so seznanili tudi starše mladoletnih deklet.
Ob tem policisti dodajajo nekaj nasvetov in pravil, ki jih morajo upoštevati vozniki e-skirojev:
Obvezna čelada. Vozniki e-skiroja morajo do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo uporabljati zaščitno kolesarsko čelado.
Vozijo naj po kolesarskih površinah. Uporabniki lahkih motornih vozil morajo voziti po kolesarskih pasovih, kolesarskih stezah ali kolesarskih poteh. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje omejena do 50 km/h.
V območjih za pešce morajo upočasniti. Vozniki e-skirojev smejo voziti tudi v območju za pešce, vendar le tako, da jih ne ogrožajo, in sicer morajo način in hitrost svojega gibanja prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje možne hitrosti gibanja pešcev.
Ponoči le z lučmi. Lahko motorno vozilo mora biti ponoči in ob zmanjšani vidljivosti ustrezno označeno z lučmi in odsevniki. Na sprednji strani morajo imeti žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo, in rdeč odsevnik. Na obeh straneh mora imeti rumene ali oranžne bočne odsevnike.
Prevoz drugih oseb ni dovoljen. Na e-skiroju je prepovedano prevažati druge osebe. Prevoz je izjemoma dovoljen, če je proizvajalec to predvidel (peti odstavek 97.a člena Zakona o pravilih cestnega prometa). Osebe lahko prevaža le polnoletna oseba (osmi odstavek 93. člena Zakona o pravilih cestnega prometa).
Prepoved vožnje za otroke do 12. leta starosti. Lahka motorna vozila smejo po določilih Zakona o voznikih voziti otroci od dopolnjenega 12. do 14. leta starosti, če imajo pri sebi kolesarsko izkaznico, in osebe, ki so starejše od 14 let.
Dovoljena samo vozila, ki lahko peljejo do 25 km/h. Uporaba lahkih motornih vozil, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost presega 25 km/h ali so širša od 80 cm, lahkih motornih vozil brez krmila in miniaturnih motornih vozil v cestnem prometu ni dovoljena.
Nevarna uporaba mobilnih telefonov med vožnjo. Med vožnjo se mora voznik e-skiroja vzdržati vseh ravnanj, ki bi zmanjševala njegovo slušno ali vidno zaznavanje v cestnem prometu.
Na e-skiroju moramo biti še bolj pozorni na druge udeležence. E-skiroji so zaradi električnega pogona zelo tiha vozila in pešci jih običajno slišijo šele takrat, ko so že skoraj v njihovi neposredni bližini. Zato morajo biti vozniki e-skirojev med vožnjo še toliko bolj pozorni na ravnanje in gibanje drugih udeležencev v cestnem prometu, predvsem pešcev.
Dodatna previdnost ni odveč. Voznikom e-skirojev priporočamo še posebno previdno vožnjo s postopnim zaviranjem in odsvetujemo uporabo na mokrem vozišču.
Pozor pred tatvinami. Da bi preprečili tatvine teh ne ravno poceni prevoznih sredstev, lastnike e-skirojev opozarjajo na samozaščitno ravnanje, kot je parkiranje na za to namenjenih mestih, zaklepanje in podobno.
Vir: PU Celje