Čeprav so še v aprilu govorili, da bo letos sklenjen sporazum med lastnikom in potencialnim najemnikom, kjer je občina sodelovala kot koordinator aktivnosti, pa do dogovora za zdaj ni prišlo, je na ponedeljkovi novinarski konferenci o aktualnem dogajanju v občini povedal župan Rožen.
“Za zdaj obe strani še govorita, da bo do dogovora prišlo, da je samo še stvar pravne presoje in da je poslovni model 15-letnega najema z investicijo okoli tri do pet milijonov evrov dogovorjen,” je dodal. Če dogovarjanje ne bo dalo rezultatov, bo občina pristopila k iskanju drugih rešitev, je povedal župan.
Ker občina, ne glede na to da je območje v lasti zasebnih investitorjev, vseskozi na podlagi javnega dobrega prek svojega komunalnega podjetja skrbi za osnovno urejenost območja, se je v teh dneh sama lotila čiščenja jezera. Gradbeni stroji so tako prejšnji teden že odstranili večje količine mulja, čiščenje, za katerega občina namenja do 5000 evrov, pa se bo še nadaljevalo.
Očiščeno jezero bo omogočalo kopanje, in sicer na lastno odgovornost, ob jezeru so novi pomoli, na voljo so tudi sanitarije in gostinska ponudba, organizirani so koncerti, je naštel župan. Po njegovih podatkih je jezero predvsem čez vikende ob lepem vremenu zelo dobro obiskano. “Kljub skromnejši ponudbi je Ivarčko jezero nek naravni magnet,” je ocenil.
Lastnika Ivarčkega jezera sta leta 2021 postala nekdanji finančni minister Uroš Čufer in Ugur Yildirim oz. njun finančni sklad, a sta leta 2023 občino obvestila, da trenutno ne vidita tržnega interesa na območju in da tudi nista našla najemnika. Občina je nato z lastnikoma sklenila pogodbo za petletni najem in sama po simbolični ceni poiskala začasne najemnike za izvajanje gostinske in športno-zabavne ponudbe.
Medtem na bližnjem Rimskem vrelcu tamkajšnji lastniki gradijo manjši hotel. Naložba je okvirno ocenjena na pet milijonov evrov, dela naj bi zaključili sredi leta 2026. Za gradnjo hotela je podjetje na razpisu gospodarskega ministrstva prejelo 1,8 milijona evrov sofinancerskih sredstev.
Turistične naložbe bodo po pričakovanjih okrepile turistični razvoj in obisk ravenske občine. Ta je trenutno po pobranih turističnih taksah in turističnem obisku na 6. mestu med 12 koroškimi občinami.
V petletnem obdobju 2019-2024 je po podatkih Regionalne razvojne agencije za Koroško Občina Ravne na Koroškem skupno pobrala za 27.500 evrov turistične takse. Na vrhu lestvice je Občina Mislinja, na območju katere je smučišče Kope. Mislinjska občina je v omenjenem petletnem obdobju skupno pobrala za 142.000 evrov turistične takse.
Vir: STA