Na zadnji seji pred poletnimi počitnicami, so slovenjgraški svetniki in svetnice med drugimi obravnavali tudi predloge za občinska priznanja, katere so tudi potrdili.
Komisija za podelitev občinskih priznanj je pripravila predlog letošnjih prejemnikov plaket, nagrade in naziva častni občan Mestne občine Slovenj Gradec. Predlog so obravnavali in potrdili mestne svetnice in svetniki.
Plakete Mestne občine Slovenj Gradec v letu 2025 prejmejo Društvo Sožitje Slovenj Gradec, ki se že vrsto let predano posveča delu z osebami s posebnimi potrebami, Srednja zdravstvena šola Slovenj Gradec za pomemben prispevek k izobraževanju v lokalnem in širšem prostoru ter Marija Pečolar za dolgoletno prostovoljno delo in prizadevanja na področju sociale.
Nagrado Mestne občine Slovenj Gradec prejme Primož Mlačnik, direktor podjetja Ko-Si d. o. o., za izstopajoče dosežke na področju gospodarstva in podporo razvoju lokalne skupnosti.
Za naziv častni občan sta bila predlagana prof. Pino Luigi Poggi in Hrabroslav Perger, vendar komisija podelitve tega naziva za leto 2025 ni predlagala. Mestni svet je takšen predlog potrdil.
Slovenj Gradec krepi tudi vlogo mesta glasnika miru: Na 28. seji Mestnega sveta Mestne občine Slovenj Gradec so se svetnice in svetniki seznanili z aktivnostmi, ki jih mestna občina kot mesto glasnik miru izvaja doma in v tujini. Naziv je mesto prejelo leta 1989 za izjemne mirovniške in kulturne dosežke, danes pa kot generalni sekretar Mednarodnega združenja mest glasnikov miru igra osrednjo vlogo pri njegovem delovanju.
V okviru predstavitve je bila posebej izpostavljena 31. generalna skupščina Mednarodnega združenja mest glasnikov miru, ki je oktobra 2024 potekala prav v Slovenj Gradcu. Tam je bila sprejeta Slovenjgraška deklaracija, ki je v luči aktualnih svetovnih razmer pozvala k takojšnji prekinitvi ognja v oboroženih spopadih, k zagotavljanju humanitarnih koridorjev, podprla predlog nove človekove pravice do življenja brez groženj iz zraka in izrazila podporo globalnemu Paktu za prihodnost, ki ga je sprejela Generalna skupščina OZN. Deklaracija opozarja na humanitarne posledice sodobnega vojskovanja in poudarja vlogo mest kot dejavnih akterjev mirovne politike.
V okviru priprav na prihodnje aktivnosti je potekal usklajevalni sestanek z ravnatelji vseh slovenjgraških osnovnih in srednjih šol ter direktorji javnih zavodov, kjer so bili predstavljeni predlogi za vključitev lokalne skupnosti v mirovniški program – med njimi šolski projekti, razstave, delavnice, predavanja in oblikovanje Odbora za mirovniške pobude. Pogovori o sodelovanju potekajo tudi z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve.
Na seji mestnega sveta je bil sprejet tudi sklep, s katerim Mestna občina Slovenj Gradec izraža zadržanost do resolucije o dodatnem prekomernem povečevanju neposrednih vojaško-obrambnih oboroževalnih izdatkov Republike Slovenije, pri čemer je izpostavila pomen vlaganja v civilno zaščito, reševalne službe, psihosocialno podporo, energetsko odpornost in vzgojno-izobraževalne programe za mirno reševanje konfliktov.
Mestna občina Slovenj Gradec ostaja zavezana svojemu mirovniškemu poslanstvu ter nadaljuje z dejavnim oblikovanjem in izvajanjem pobud, ki prispevajo k trajni kulturi miru doma in po svetu.
Vir: MO Slovenj Gradec