V soboto je v spominskem parku Šmartno pri Slovenj Gradcu potekala slovesnost ob 80. obletnici prihoda partizanskih ranjencev iz Paučkovih partizanskih bolnišnic v Šmartno. Dogodka se je udeležil tudi predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, Marijan Križman, poleg njega pa številni domačini, predstavniki društev, veterani in mladi, ki ohranjajo spomin na te izjemne dogodke druge svetovne vojne.

Osrednja tema slovesnosti so bile Paučkove partizanske bolnišnice, eden najpomembnejših simbolov skritega zdravstvenega zaledja odporniškega gibanja na zahodnem Pohorju. Paučkove partizanske bolnišnice so skupno ime za šest preprostih, skrivnih partizanskih bolnišničnih kompleksov, ki jih je na zahodnem Pohorju s pomočjo domačih aktivistov in sodelavcev OF ter partizanov iz enot, ki so bili dodeljeni partizanski saniteti, od aprila 1944 do konca vojne zgradil partizanski zdravnik dr. Ivan Kopač – Pauček (1916 – 1988). V njih se je zdravilo okrog 300 partizanskih ranjencev, med njimi so bili tudi pripadniki zavezniških formacij. Kljub močnim postojankam v dolini in navzlic številnim preiskavam terena okupacijskim silam bolnišnic nikoli ni uspelo odkriti.

Zasluge za njihov obstoj gredo tudi pogumnim zdravnikom, domačinom in aktivistom, ki so jih z neomajno predanostjo varovali pred sovražnikom. Ko je bilo treba, so jih iz skrivališč pospremili v varnejše kraje – tako kot so lahko danes simbolično videli v prikazu, so jih pred osmimi desetletji nosili in vozili v Šmartno, po poteh poguma in človečnosti.
Spomin na te dogodke je še danes živ – ne le v zgodbah in spominih, temveč tudi v vrednotah, ki jih nosimo s seboj. V imenu lokalne skupnosti je zbrane nagovoril župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler, ki je poudaril pomen takšnih dogodkov za našo skupno prihodnost. V govoru je dejal: “Ob 80. obletnici prihoda ranjencev iz Paučkovih partizanskih bolnišnic v Šmartno se poklanjamo dogodku, ki je globoko zaznamoval naš kraj in našo skupno zgodovino. Njihove rane niso bile le telesne, ampak tudi duševne, a kljub temu so dočakali mir, s pomočjo domačinov, ki so jih nosili, varovali in skrivali. V Šmartnem so našli zavetje, pomoč in toplino. V času, ko so bile te vrednote redkejše od kruha. Danes se spominjamo teh dejanj človečnosti in potrjujemo svojo zavezo, da zgodovina ni le preteklost, temveč temelj prihodnosti, če jo znamo spoštovati.”

Dogodek, ki je bil izveden v organizaciji Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenj Gradec, je vključeval tudi simbolni prikaz prenosa ranjencev ter kulturni program, ki je poudaril pomen sodelovanja, solidarnosti in človečnosti.

Paučkove partizanske bolnišnice ostajajo trajen opomin na moč skupnosti, pogum posameznikov in pomen nevidnega, a odločilnega prispevka domačinov v boju za svobodo. Ohranjena je bolnišnica s skrivnim imenom Trška gora na Legnu, deset kilometrov iz Slovenj Gradca, ki je kulturni spomenik državnega pomena.
Vir: MO Slovenj Gradec
Fotogalerija







