komisija

Pediatrinja Silva Burja ni vedela za odvzeme otrok v porodnišnici

Komisija DZ, ki preiskuje primere domnevno ukradenih otrok v porodnišnicah med letoma 1965 in 1991, je na današnji seji zaslišala pediatrinjo Silvo Burja, ki je 17 let strokovno vodila odsek za novorojenčke v mariborski porodnišnici. Zatrdila je, da v vseh teh letih ni bila nikoli seznanjena z nobenim primerom odvzema otroka v porodnišnici.

Preberi »

V razpravi o svetosti človeškega življenja in vprašanju evtanazije izpostavljali pomen paliativne oskrbe

Komisija DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti je včeraj razpravljala o svetosti človeškega življenja in vprašanju evtanazije. Med drugim so bili vabljeni predstavniki zdravniške stroke, verskih organizacij in civilne družbe. Razpravljavci so večinoma izpostavljali pomen paliativne oskrbe, ki bi ji morali dati prednost pred evtanazijo.

Preberi »

Olimpijki Tina Maze in Nataša Lačen v domači Črni s von der Leyen

Nekdanja smučarka Tina Maze in smučarska tekačica Nataša Lačen sta se danes v Črni na Koroškem srečali s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, je vlada objavila na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju. Von der Leyen je na terenu obiskala območje, ki je eno najbolj prizadetih po obsežnih poplavah minuli konec tedna.

Preberi »

Varuh Svetina glede osebne asistence: Pridobljenih pravic se ne sme zmanjševati. Za nekatere uporabnike bi bila bolj primerna dolgotrajna oskrba

Komisija DZ za peticije je obravnavala izvajanje pravice do osebne asistence v praksi. Poslanci, ki so sodelovali v razpravi in predstavniki ministrstva za delo so sistem osebne asistence ocenili kot velik civilizacijski korak naprej. Varuh človekovih pravic Peter Svetina pa je ministrstvo opozoril, da se že pridobljenih pravic ne sme zmanjševati.

Preberi »

V veljavi prepoved aromatiziranih ogrevanih tobačnih izdelkov v EU

V Evropski uniji je včeraj začela veljati prepoved aromatiziranih ogrevanih tobačnih izdelkov. Gre za ukrep, ki ga je letos predlagala Evropska komisija v skladu z evropskim načrtom za boj proti raku. Nova pravila morajo države članice v osmih mesecih prenesti v svojo nacionalno zakonodajo.

Preberi »