Delovna terapija je zdravstvena stroka, ki pacientom po bolezni omogoča čim bolj samostojno izvajanje vsakodnevnih življenjskih aktivnosti. Pomaga posamezniku, da kljub bolezni lahko živi samostojno in polno življenje.
Terapevti pomagajo pacientom osmisliti življenje skozi prilagajanje dnevnih aktivnosti njihovim vrednotam, interesom in potrebam. Sodelujejo z vsemi starostnimi skupinami in v različnih zdravstvenih okoljih. Njihovo delo je osredotočeno na omogočanje samostojnosti pri vsakodnevnih opravilih, kar vključuje pomoč pri gibanju po poškodbah, prilagajanju okolja in podpori pri duševnih težavah.
Delo delovnih terapevtov je nepogrešljivo predvsem, ko se gre za nego in oskrbo starejših. Želijo poskrbeti, da starejši tekom okrevanja ali zgolj tekom staranja še vedno najdejo načine, da ostanejo čim dlje samostojni, in kljub izzivom najdejo druge poti, da se lažje spet vključijo v vsakdanje življenje.
Delovni terapevti pri rehabilitaciji posameznikov sledijo cilju zagotoviti čim hitrejše vključevanje uporabnika v ustaljene tirnice socialnega in družbenega življenja, kakršnega je posameznik živel pred boleznijo, so pojasnili v zbornici delovnih terapevtov.
Razvoj delovne terapije v Sloveniji se je začel leta 1964 na zdravstveni fakulteti. Prvo delovno terapevtko v UKC Ljubljana Mojco Žnidaršič so leta 1974 zaposlili na oddelku za plastično kirurgijo. Sodelovala je pri izdelavi opornic, ki so pomembno prispevale k rehabilitaciji pacientov z deformacijami roke. Z ustanovitvijo službe za medicinsko rehabilitacijo leta 1976 je delovna terapija dobila stalne prostore, kar je omogočilo nadaljnji razvoj na področju travmatologije in nevroloških obravnav, so pojasnili v največji slovenski bolnišnici.
V 80. letih se je po navedbah kliničnega centra obseg dela delovnih terapevtov povečal, predvsem pri obravnavi opeklin in kompleksnih poškodb. Leta 1996 je center za medicinsko rehabilitacijo postal samostojna enota znotraj UKC Ljubljana, kar je omogočilo večjo prepoznavnost stroke. Danes v inštitutu za medicinsko rehabilitacijo deluje 13 delovnih terapevtov, ki pokrivajo številna področja rehabilitacije, od kirurških oddelkov do ambulantne obravnave.
Vir: STA