sečnja

Pravočasna sečnja omejuje širjenje podlubnikov

Lastniki gozdov so letos po odločbah za sanitarno sečnjo posekali že več kot 320.000 kubičnih metrov lesa, s čimer so po navedbah zavoda za gozdove prispevali k omejevanju širjenja podlubnikov. Pravočasna sečnja in odvoz poškodovanih ali s podlubniki napadenih dreves sta namreč najbolj učinkovita ukrepa za preprečevanje širjenja podlubnikov.

Preberi »

V neurjih poškodovanega za desetino letnega poseka dreves. Najbolj so poškodovani v GGO Bled in GGO Slovenj Gradec

Narava še naprej kaže svojo moč, zato Zavod za gozdove Slovenije vsakodnevno spremlja dogajanje in ocenjuje poškodovanost gozdov, ki jo v neurjih povzroča predvsem močan veter. Skupno je po prvih ocenah v julijskih vetrolomih poškodovanih dobrih 540.000 m3 dreves, kar predstavlja desetino siceršnjega letnega poseka dreves. Zavod za gozdove Slovenije je tudi že pristopil k ocenjevanju škode v gozdovih ter pripravi sanacijskega načrta.

Preberi »

Zaradi napadov podlubnikov najbolj poškodovani gozdovi na gozdnogospodarskih območjih Slovenj Gradec, Bled in Kočevje

Gozdarji opažajo, da je bilo letos v primerjavi z lani manj napadov podlubnikov, saj so za posek do konca oktobra označili 58 odstotkov lanskih količin. V večini gozdov se razmere umirjajo, problematična ostajajo območja, ki so jih v zadnjih letih prizadele ujme. Medtem se začenja prenova 10-letnih območnih načrtov upravljanja z gozdovi.

Preberi »