Search
Close this search box.

FOTO: Otvoritev Gostilne pri Toniju

V osrčju Kotelj že od leta 1860 stoji Gostilna pri Toniju, v kateri je bilo mogoče v zadnjem letu in pol popiti le kakšno pijačo, saj je bila ponudba omejena zgolj na gostinski del. Od včeraj naprej pa prenovljena gostilna nudi obiskovalcem zraven pijač še vsebinski del in kulinarične dobrote, za začetek bo v ponudbi odojek, jedi z žara, postopoma bodo dodajali enolončnice in preproste koroške jedi. Sicer pa zasnova gostilne temelji na literarni dediščini Prežihovega Voranca, s čimer se bo preteklost prepletala s sodobnostjo in kulinariko.

Ženski pevski zbor Solzice.

Na otvoritvi gostilne pri Toniju je bilo poleg odlične kulinarike poskrbljeno tudi za pester kulturni program. Gostom so postregli z rpičevo župo, rženim kruhom, grumpi, kvočevimi nudlni, odojkom …

Za dobro vzdušje so poskrbeli člani Harmonikarskega orkestra KD Prežihov Voranc, Ženski pevski zbor Solzice, zaplesal je par Folklorne skupine KD Prežihov Voranc, zapel in zaigral Milan Kamnik, s skečem sta se predstavili članici Gledališke skupine Koroškega medgeneracijskega centra, Tina Vrenčur Vulc in Viktorija Pisar, vse zbrane pa je ves večer zabaval koroški duo K’R T’K. Dogodka se je udeležil tudi župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen.

Harmonikarski orkester KD Prežihov Voranc Ravne na Koroškem.

Nad odprtjem prenovljene gostilne so bili navdušeni tudi obiskovalci, saj gre za gostilno z dolgoletno družinsko tradicijo, ki je pri marsikateremu domačinu pustila poseben pečat. Tako je nad njo navdušen tudi Tone Brinar, ki je povedal: »To so bili lepi časi, kamor sem z veseljem zahajal, še posebej kadar se je pred gostilno ustavil kakšen avtobus izletnikov, takrat sem takoj pograbil harmoniko, bil sem le dve hiši stran, in »gavda« se je takoj začela. Ančka je kuhala, jaz sem jim pa igral. Zelo sem vesel, da bo ta vaška gostilna, ki je poznana širom Sloveniji ponovno zaživela.«

Fotografija posneta v Gostilni pri Toniju leta 1972.

Peter Lenče iz Društva za ohranjanje in razvoj koroške kulinarike: »Danes sem se odzval na povabilo Renate, da jo razbremenim in ji olajšam delo. Za goste sem pripravil kločeve nudlne, s slano in s sladko prilogo. Seveda pozdravljam odprtje gostilne, saj bo pripomogla k večji prepoznavnosti Koroške in širitvi turizma.«

Peter Lenče je pripravil tradicionalne kvočeve nudlne.

Kot je povedala Renata Picej: »Gostilna pri Toniju mi je že dolgo ležala na srcu. Kot pobudnica festivala Solzic sem pogrešala en primeren prostor, kjer bi lahko zgodbo, ki jo uprizarjamo v Peklu, v primeru slabega vremena, prestavili pod streho. Pri Peklenskem sprejemu gre za doživetje Pekla iz črtice Prežihovega Voranca »Solzice«, pri čemer »Doživetje Pekla« predstavlja turistično zgodbo in nepozabno doživetje. Peklenski sprejem je svojevrstna inscenacija in preplet literature, dediščine, ljudskih zgodb, kulinarike, tradicije in avtentičnosti kraja. Po končanem sprejemu sledi »Peklenska pogostitev«, ki ponuja: Hudičevo slino, Peklenski namaz, Hudičeva jajca ter Velike in male grehe. Od danes naprej bomo lahko imeli Peklenske večere tudi pri Toniju. Spustili bomo zaveso in prostor opremili temu primerno. Vse sobe so že zdaj opremljene tematsko, največjo krasijo likovna dela koroškega slikarja Leandra Fužirja, vijoličasta je posvečena Prežihovemu Vorancu

Prežihova soba v gostilni pri Toniju.

Picejeva dodaja: »

Picejeva dodaja: »Gre za prijeten ambient, z družbenikoma, domačinom Zvonetom in Antoniem, ki prihaja iz Istre, želimo, da postane gostilna križišče življenja in komunikacije, da ljudje sem pridejo zaradi družbe, po tolažbo in zaradi besede. Beseda je vedno sinonim doma, domovine in življenja nasploh. Z gostilno Pri Toniju zaokrožujemo turistični produkt z imenom Solzice Kotlje. Tega sestavljajo: Solzica velikanka, ki predstavlja tri koroške doline: Mežiško, Dravsko in Mislinjsko in jo je po ideji Renate Picej nazasnovala Lidija Fišer, izdelala pa Srednja šola Ravne. Vsaka veja ima pet cvetov, vsak cvet pa pomeni enega od koroških turističnih atributov(voda, zemlja, les, ogenj in metal). Drugi element je Koroški vrt ob vhodu na pokopališče, katerega donator je Arboretum Volčji potok, skrbnik pa Srednja šola Ravne na Koroškem. Prikazuje nekaj poduršeljskega cvetja in koroških žit. Gostilna Pri Toniju zdaj zaokrožuje vse to v pravo doživetje, saj ob pijači in hrani ponuja še info točko za Slovensko pisateljsko pot in Koroško literarno pokrajino, kjer so poleg Prežihovega Voranca izpostavljeni še dr. Franc Sušnik, Mitja Šipek, Leopold in Primož Suhodolčan ter bukovnik Blaž Mavrel. Pozornost pa vzbuja tudi peklenski kot, kjer bo TD solzice, ki sicer na gozdnem odru v pravem Peklu prireja v času Festivala solzic (tretji vikend v maju) »Peklenski sprejem«, tudi ob slabem vremenu, uprizarjalo svojo spektakularno zgodbo z Luciferjem in njegovimi peklenskimi pomočniki ter postreglo z Luciferjevimi jajci, velikimi in malimi grehi, peklenskim namazom in hudičevo sluno.«

Renata Picej: “naša gostilna bo namenjena druženju. Želim, da bodo ljudje zapuščali naš hram kulture srečnejši.”

»V gostilno bomo poskušali privabiti tudi šolarje, zaključene skupine, ki pogosto potujejo tukaj mimo na ekskurzije, zdaj se bodo lahko ustavili tudi pri nas. Vedno pravim, da turizem združuje, čustva so turizem, zato želim, da bodo ljudje zapuščali naš hram kulture srečnejši. Že zdaj pa ste vljudno vabljeni na Peklenski večer, ki ga bomo praznovali 5. decembra, je za konec dodala Picejeva.«

Dogodki