Višje sodišče slovenjgraškemu v ponovni postopek vrnilo več tožb proti Verbundu

Na slovenjgraškem sodišču je danes v ponovljenih postopkih potekalo več narokov v tožbah, ki so jih različni tožniki, med njimi Občina Dravograd, vložili proti Verbundu zaradi posledic poplav novembra 2012. Višje sodišče je namreč lani izdane zavrnilne sodbe razveljavilo in sojenje vrnilo na prvo stopnjo, ki bo zdaj najprej raziskovala temelj tožb.
Fotografija je simbolična

Slovenjgraško sodišče je lani po več letih od prvih narokov obravnave v več tožbah proti avstrijskemu upravljavcu hidroelektrarn na reki Dravi, družbi Verbund, brez izvedenih dokaznih postopkov zaključilo z izdanimi sodbami, v katerih je tožbene zahtevke zavrnilo zaradi nesklepčnosti. Ocenilo je namreč, povedano preprosto, da so zahtevki nesklepčni glede škode med drugim zato, ker je narasla voda premoženje odnesla.

A višje sodišče je po vloženih pritožbah odvetnikov tožečih strank menilo drugače in zavrnilne sodbe s slovenjgraškega sodišča razveljavilo. Presodilo je, da so tožbeni zahtevki sklepčni in da je treba izvesti dokazne postopke.

V ponovljenih postopkih bo tako slovenjgraško sodišče v vsakem posameznem primeru najprej odločalo o temelju tožbe in predvidoma izdalo vmesne sodbe, šele nato bodo, če bodo pogoji za to podani, lahko stekli postopki za ugotavljanje višin škode.

Za vnovični začetek postopkov je bilo danes na slovenjgraškem okrožnem in okrajnem sodišču razpisanih skupno šest narokov v tožbah, v katerih Verbund tožijo nekatera podjetja in posamezniki ter tudi Občina Dravograd. Ta je odškodninsko tožbo proti Verbundu zaradi škode, ki jo je narasla Drava povzročila na javni infrastrukturi, vložila leta 2015. S tožbo od Verbunda terja dober milijon evrov s pripadki.

V tej zadevi so se danes dogovorili, da se za dokazni postopek imenuje izvedenec hidrološke stroke, za kar morata obe strani v 45 dneh plačati vsaka po 2500 evrov predujma. Kdo bo imenovan za izvedenca, še ni znano. Neuradno pooblaščenec Verbunda predlaga Inštitut za vodarstvo, pooblaščenec dravograjske občine pa enega od tujih izvedencev. Morebiti bo v nadaljevanju postopkov nato imenovan še izvedenec meteorološke stroke.

Podobno je bilo danes tudi v nekaterih drugih izvedenih narokih na slovenjgraškem sodišču, nadaljevanje obravnav pa v vseh primerih prestavljeno za nedoločen čas, saj je med drugim treba počakati na plačila predujmov in nato najti izvedenca.

O dolgotrajnosti postopkov, v katerih je tožen Verbund, posredno govori med drugim podatek slovenjgraškega sodišča, da je ena od tožnic iz danes obravnavanih zadev že pokojna, o finančnem bremenu postopka za zasebne tožnike pa tudi prošnja enega od odvetnikov tožečih strank, ki je za svoje stranke izprosil daljši rok plačila 2500 evrov predujma za izvedeniško mnenje.

Za obsežno poplavljanje reke Drave, od katerega bo kmalu minilo 13 let, oškodovanci v Sloveniji krivijo Verbund, saj menijo, da je poplavljanje reke povzročilo prav neustrezno ravnanje Verbunda pri uravnavanju izpustov iz akumulacij v njegovem upravljanju. Verbund očitke vseskozi zavrača.

Vir: STA

Na slovenjgraškem sodišču je danes v ponovljenih postopkih potekalo več narokov v tožbah, ki so jih različni tožniki, med njimi Občina Dravograd, vložili proti Verbundu zaradi posledic poplav novembra 2012. Višje sodišče je namreč lani izdane zavrnilne sodbe razveljavilo in sojenje vrnilo na prvo stopnjo, ki bo zdaj najprej raziskovala temelj tožb.