Ob tej pomembni obletnici bo v soboto, 14. marca, ob 18.00 v Kulturnem domu Črna na Koroškem potekala slavnostna prireditev s pestrim kulturnim programom in podelitvijo Marlotovih značk.
Obiskovalci boste lahko uživali v glasbi, plesu ter utrinkih iz bogate zgodovine skupine, ki že skoraj pol stoletja soustvarja kulturno življenje v kraju in širši okolici. Dogodek bo priložnost za obujanje spominov, zahvalo vsem nekdanjim in sedanjim članom ter skupno praznovanje častitljivega jubileja.
Skozi leta je skupina negovala ljudsko tradicijo, ustvarjala nova prijateljstva ter dokazovala, da folklora ni le kulturna dejavnost, temveč način življenja, ki danes znotraj skupine povezuje generacije od 13 do 70 let iz celotne Mežiške doline. Njihova umetniška vodja je Mojca Kovač Piko.
Pohvalijo se lahko s številnimi nastopi doma in v tujini, prav tako pa so uspešni pri pridobivanju sredstev s strani Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti za nadaljnje delovanje. Skupina ob podpori občine in Zveze kulturnih društev Črna na Koroškem tradicionalno organizira avgustovsko prireditev "Na gaudi se dobimo", ki v Črno vsako leto privabi okoli 200 folklornikov in godcev iz Slovenije in tudi tujine.
Folklorna skupina KD Gozdar je svoje delovanje razširila tudi mednarodno. Že večkrat je gostovala pri pobrateni folklorni skupini na Poljskem, uspešno zastopala barve Slovenije na Madžarskem, v Italiji, na Hrvaškem, v Avstriji, na Češkem, v Srbiji ter Bosni in Hercegovini. Aprila odhajajo v Sarajevo in Kakanj.
Prav tako pa so člani skupine aktivni tudi na področju izobraževanja. Lansko leto so uspešno izvedli projekt Godčevska naveza na Koroškem, ter organizirali še eno tradicionalno prireditev Od jabke do mošta, v okviru katere že od leta 2016 poteka tudi likovni in fotografski natečaj.
Skupina ohranja in širi kulturno dediščino, hkrati pa dokazuje, da folklora bogati življenje, povezuje ljudi in ustvarja nepozabne skupne izkušnje.