VIDEO: Projekt FURA: Nova trajna mobilnost v Radljah ob Dravi
Več videovsebin

Projekt FURA: Nova trajna mobilnost v Radljah ob Dravi
Občina Radlje ob Dravi se podaja na pot celostne preobrazbe mobilnosti z uvedbo pilotnega projekta FURA, ki uvaja trajnostne, dostopne in vključujoče oblike prevoza za vse občane. Projekt je bil podrobneje predstavljen na današnji tiskovni konferenci, ki je potekala v prostorih Mladinskega cetra Radlje, kjer so slovesno podpisali pogodbo.
Pobuda je zrasla iz pogovorov z občani, hkrati je občina že pred približno desetletjem začela razmišljati o trajnostni mobilnosti, je povedal župan Občine Radlje ob Dravi Alan Bukovnik. Občino so dodatno k pospešenemu iskanju rešitev spodbudili naraščajoči izdatki za šolske prevoze in razmere v javnem potniškem prometu.

“Šolski prevozi so se zelo podražili. Najbolj so prizadete teritorialno velike občine, med katere spadajo tudi Radlje ob Dravi, ki veliko otrok v šolo pripelje s kombiji, kar je tudi dolžna storiti,” je opisal. Zaradi nadaljnjih napovedanih podražitev teh šolskih prevozov so začeli iskati bolj optimalno rešitev, ki bi ob tem zajela še več drugih možnosti prevozov v občini.
Tako so javno podjetje za kanalizacijo in čistilno napravo KIČ dodatno registrirali za izvajanje javnega potniškega prometa in nabavili električne kombije. Ob tem so se lotili vzpostavitve javnega potniškega prometa, ki bo za občane na voljo brezplačno, ter v sistem vključili tudi prevoze na poziv po subvencionirani ceni, ki bodo namenjeni predvsem starejšim, gibalno oviranim in tistim, ki težje dostopajo do obstoječe infrastrukture.

Vse storitve bo povezovala mobilna aplikacija, prek katere bodo občani lahko naročili prevoze ali preverili vozne rede. Gregor Ločnikar, strokovni sodelavec na projektu, je povedal, da je uporaba aplikacije zelo preprosta, tudi za starejše uporabnike, saj želijo, da bi projekt in prevozi delovali vključujoče za vse prebivalce, ne glede na starost.
Občina bo za izvajanje storitev zagotovila devet električnih vozil, pri čemer bo eno prilagojeno za prevoz gibalno oviranih oseb. Uredila bo tudi avtobusna postajališča na liniji javnega prevoza. Ta bo Radlje ob Dravi povezal z Zgornjo Vižingo, Dobravo, Vuhredom, Spodnjo Vižingo in Vasjo, izvajal pa se bo od 5. do 17. ure.

Velik del sredstev za nakup vozil je občina po besedah župana prejela na razpisu Eko sklada, zdaj se prijavlja tudi na razpis za električne polnilnice. Prepričan je, da bodo v prihodnje vhodne stroške za izvajanje projekta lahko še znižali.
Prva testna faza izvajanja javnega potniškega prometa v okviru projekta FURA bo stekla 1. avgusta letos, redno obratovanje pa je predvideno za 1. september letos, ko bodo začeli izvajati tudi šolske prevoze s kombiji, medtem ko bo del šolskih prevozov še vedno vezan tudi na že doslej obstoječe linije javnega potniškega prometa. V testnem času bodo preverjali učinkovitosti storitev projekta in izvajali prilagoditve na terenu.

Ob slovesnosti, ki je potekala danes v Radljah, je Tin Markota, direktor podjetja Stroka.si, povedal, da je ponosen in vesel, da njihovo podjetje sodeluje na inovativnem projektu, saj bodo skupaj premikali meje in postavljali nove trende v trajnostni mobilnosti.
Direktor JP Kič Radlje, Anton Potnik je prepričan, da s projektom FURA začenjajo prelomen projekt, ki bo ključen za vse. Projekt je sestavljen iz 3 stebrov – brezplačnega električnega šolski prevoz za varno in okolju prijazno pot v šolo in domov, brezplačnega javnega prevoza za vse občane, ter prevoza na poziv, ki bo namenjen za starejše, gibalno ovirane in otroke za dostop do storitev. Vsi prevozi bodo na volji preko aplikacije, še posebne podpore pa bodo deležni starejši, saj želijo, da nihče ne bi bil izključen. Testna faza projekta se bo začela s 1. avgustom, redno obratovanje sistema FURA pa s 1. septembrom, saj želijo v prehodnem mesecu preveriti učinkovitost sistema, terena in čim bolj aktivno vključiti občane. Prepričan je, da bodo skupaj ustvarili trajnostno prihodnost.

Gregor Mauko, direktor Toyota Slovenije je ponosen, da Toyota sodeluje na takem projektu, z aplikacijo ToyotaGo sodelujejo že v 9 občinah, a nobena se doslej ni tako konkretno in celostno lotila projekta, kot se je Občina Radlje ob Dravi. Glavno sporočilo podjetja Toyota je Mobilno za vse, kar bo v Radljah zagotovo doseženo, saj projekt FURA zajema tri stebre trajnostih prevozov, ki se med seboj dopolnujejo. V Toyota Slovenija so navdušeni, da so Radlje ob Dravi prepoznale potencial in možnosti takšnega projekta in se vanj podale s takšno vnemo.
Cilj pilotnega projekta FURA, za katerega je danes v Radljah potekal predstavitveni dan odprtih vrat, je izboljšati kakovost življenja, zmanjšati okoljski odtis ter se hkrati soočiti z izzivi prometne izključenosti, so sporočili z občine.

Občasni so si lahko ogledali električne kombije in se srečali z glavnimi predstavniki projekta. Tega bo po navedbah občine v prihodnjih letih mogoče nadgraditi in morebiti prenesti tudi v druge lokalne skupnosti.

“Verjamem, da lahko tudi majhna občina naredi velike korake. Projekt FURA ni le infrastruktura, temveč izraz pravičnosti, vključevanja in skrbi za prihodnje generacije. Vsem našim občankam in občanom želimo omogočiti, da se lahko varno, dostopno in okolju prijazno premikajo po domači občini – tudi če nimajo avtomobila ali digitalnih veščin. To ni prihodnost – to je sedanjost, ki jo ustvarjamo skupaj,” je dejal župan.
Javno podjetje KIČ bo za izvedbo projekta zaposlil deset oseb, od tega devet šoferjev in enega dispečerja. Šoferji bodo zaposleni glede na potrebe izvajanja prevozov in javnega potniškega prometa, kar pomeni, da verjetno ne bodo vsi zaposleni za polni delovni čas.

Medtem v občini po županovih besedah še naprej ostaja tudi storitev Prostofer, ki pa je vezana na razpoložljivost prostovoljcev, ki opravljajo prevoze.
Fotogalerija





















