Tomaž Kotnik o svojem prvencu MOR: V temi med razumom in nadnaravnim

Tomaž Kotnik s svojim prvencem Mor bralce popelje v temačno zgodbo, kjer se resničnost prepleta z nadnaravnim in preteklostjo.

Tomaž Kotnik, doma s Prevalj, danes ustvarja v Ljubljani. Pisatelj, urednik in kreator digitalnih izkušenj, ki s svojo prvo knjigo dokazuje, da je njegov pisateljski glas temačen, močan in vreden pozornosti.

Pogovor s Tomažem se tekel o njegovem pisanju, romanu Mor ter o vsem kar rad počne v življenju in kaj zanj predstavlja življenje.

Koliko časa že pišete?

Če štejem zgodbice, ki sem jih pisal doma še na pisalni stroj, potem pa v gimnaziji puščal pod šolskimi klopmi, potem že kar dolgo. »Resneje« pa šele zadnjih nekaj let.

Zakaj in od kod ta želja?

Pisanje je najcenejši in najboljši način, kako se človek lahko pogovori sam s sabo, ne da pri tem izpade čudak. Omogoča mi, da ubesedim stvari, ki jih ne znam, ne upam ali ne zmorem izreči na glas.

Vaša dela do sedaj?

Mor je moj prvenec. Pred tem sem vrsto let pisal članke, kolumne in recenzije za revije kot so PC Gamer, GameZone, Connect, Men’s Health in Playboy. To je pomenilo veliko napisanih besed, a nobenega leposlovnega dela – do zdaj.

O čem pišete? Kaj vam je blizu?

Zanimajo me zgodbe, kjer se človek znajde na meji med razumom in neznanim. Mračni kotički človeške narave, dvomi v naravni red stvari … Oči, ki gledajo nazaj iz teme. Grozljivke me vlečejo vase.

Od kje ideja za knjigo Mor?

Vedno sem želel pisati o preteklosti in o nevidnem svetu okoli nas. Ob raziskovanju zgodovine in slovenskega staroverstva sem naletel na zanimiv podatek o »letu brez poletja« – letu 1816. Takrat se je začelo. Zgodba se je počasi sestavljala sama od sebe.

Zakaj ravno takšen naslov?

Ker je kratek in močan. Pa tudi zato, ker “mor” pomeni smrt, tesnobo, nekaj neznanega. To popolnoma ujame bistvo romana.

O čem govori knjiga?

Na prvi pogled gre za preiskavo umora v odročni slovenski vasi leta 1816. A pod površjem se skriva več – razmislek o zlu, veri, dolžnosti in vprašanju, kaj človeka resnično naredi dobrega ali slabega.

Kaj poleg pisanja počnete v življenju?

Poklicno vodim kreativne ekipe. V prostem času sem najraje z družino, berem, igram šah (če imam s kom), in zadnje čase skušam psa prepričati, da sem jaz njegov šef.

So se vam otroške sanje uresničile? Kaj si želite v prihodnje?

Vedno sem si želel napisati nekaj, kar bi kdo tudi prebral. To se zdaj dogaja. V prihodnje si želim predvsem pisati naprej.

Kakšna je vaša največja želja?

Da bi lahko čim več časa posvetil stvarem, ki imajo zame smisel. In da bi slišal vsaj dva bralca reči: “Ta knjiga mi je bila pa res všeč.”

Kdo je vaš vzornik?

Sem iz tistih časov, ko smo si bolj kot ljudi za vzor jemali vrednote. Moje so radovednost, spoštovanje in zmernost.

Kaj pa vi radi prebirate?


Zgodbe, ki ne povedo vsega. Tiste, ki nekaj pustijo skritega. Lahko so klasične ali sodobne – če me zadenejo v dušo, ni pomembno, s katere police so.

Mor je fantazijska povest, postavljena v leto 1816 – znano kot leto brez poletja. Začne se z umorom v speči slovenski vasici in hitro zdrsne v temačne globine skrivnosti, osebnih zamer in nadnaravnih sil. Roman raziskuje notranje boje, kjer razum popušča pred neznanim, vera razpada pod težo dvoma, in žrtvovanje postane cena za odrešitev. Preplet psihološkega trilerja, folklore in grozljivke.

Si upate pogledati v temo? Potem je Mor knjiga za vas.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Tomaž Kotnik s svojim prvencem Mor bralce popelje v temačno zgodbo, kjer se resničnost prepleta z nadnaravnim in preteklostjo.