Mladi na Ravnah s prostovoljstvom spreminjajo svet

Program »Mladi za starejše – vzpodbujanje medgeneracijskega sožitja v občini« izvajajo na občini Ravne na Koroškem že od leta 2012.

Program zagotavlja nudenje pomoči s strani mladih – dijakov srednjih šol osamljenim starejšim pri opravljanju lažjih del in nalog, ki jih sami ne zmorejo, in sicer: opravljanje lažjih gospodinjskih opravil, odnašanje smeti, pomoč pri nakupu v trgovini, pometanje dvorišč, kidanje snega v zimskem času, lažja vrtna opravila v spomladanskem, poletnem in jesenskem času in podobna opravila, ki jih mladi zlahka opravijo, starejšim pa predstavljajo precejšnjo breme.

Zadnje čase pomoč mladih prav pride tudi pri uporabi, za starejše generacije »nujnega zla«, računalnikov in pametnih telefonov. Velik poudarek dajejo tudi druženju, saj je pri starejših na žalost prisotna tudi precejšnja osamljenost. Pri oblikovanju ciljnih skupin starejših občanov jim pomaga Društvo upokojencev, ciljne skupine dijakov pa oblikujeta Gimnazija Ravne in Srednja šola Ravne, ki nad dijaki izvajata tudi mentorstvo. V Gimnaziji izvajajo ta program kot izbirni predmet.

Od samega začetka je mentorica s strani Gimnazije Metka Čebulj, s strani Srednje šole Ravne pa Sonja Mravljak, ki jo je v času odsotnosti nadomeščala Janja Kogelnik. Projekt na Občini Ravne na Koroškem vodi Andreja Jezernik.

Storitev je za starejše brezplačna, dijakinjam in dijakom ter mentoricam, ki poosebljajo prostovoljstvo, pa se je včeraj na priložnostni slovesnosti osebno zahvalil župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen, za nagrado in v spomin pa sodelujoče v prihodnjih mesecih čaka skupno doživetje z obiskom koncerta.

Ob dogodku je župan dr. Tomaž Rožen spomnil na pomen prostovoljstva in projekte kot je Mladi za starejšem, starejši za starejše, Prostofer in podobni, ter dodal: »S pomočjo vas mladih aktivno vključujemo starejše generacije v starajoči se družbi, ki jim je nekoč bilo mesto na obrobju, danes pa gradimo domove starejših v centru mesta, kot je naša KORA, in jih povezujemo z našo prihodnostjo – mladimi generacijami. Pomembno vlogo ste odigrali tudi pri pomoči osnovnošolcem in s tem zaokrožate medgeneracijsko sodelovanje v naši skupnosti. Hkrati pa sami rastete osebnostno, v duhu solidarnosti, ki ste jo izkazali, je projekt šola za življenje, ki v kombinaciji s šolskim sistemom predstavlja izjemen odgovor družbe na izzive sodobnega časa.«

V lanskem letu je v sklopu akcije, mladim v obliki učne pomoči, starejšim v obliki opravljanja praktičnih del in družabništva, sodelovalo 7 dijakov Srednje šole Ravne in 21 Gimnazije Ravne.

Prostovoljci so oblikovali tudi posebno »skupino na klic« in tako starejšim, ki potrebujejo kakršnokoli pomoč, družabništvo ali podporo, mlade prostovoljke in prostovoljci brezplačno na voljo po naročilu na telefonski številki: 02 82 16 007 (Andreja Jezernik, Občina Ravne na Koroškem).

Vir: Občina Ravne na Koroškem

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Program »Mladi za starejše – vzpodbujanje medgeneracijskega sožitja v občini« izvajajo na občini Ravne na Koroškem že od leta 2012.