V Ljubljani bo danes potekala nacionalna konferenca o učinkovitosti ukrepov za zaščito žrtev intimnopartnerskega nasilja, udeležence pa bodo uvodoma nagovorili predsednica republike Nataša Pirc Musar, ministrica za pravosodje Andreja Katič, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
Geslo letošnjih akcijskih dni se glasi: Vsakih deset minut je ubita ena ženska. #Brez izgovora. Združimo se in končajmo nasilje nad ženskami.
Po opozorilu Svetovne zdravstvene organizacije, ki nasilje izpostavlja kot velik javnozdravstveni problem in kršitev človekovih pravic žensk, je nasilje mogoče preprečiti. Zdravstveni sektor ima pri tem pomembno vlogo, saj žrtvam zagotavlja zdravstveno oskrbo in jih po potrebi usmeri k drugim podpornim storitvam.
Nasilje nad ženskami se pojavlja v vseh okoljih ne glede na ekonomske, kulturne ali politične razmere. V družbi še vedno prevladujejo številni predsodki in stereotipi, ki otežujejo razumevanje te problematike in ovirajo reševanje težav. Stereotipi in miti o nasilju v družini in nad ženskami utrjujejo nasilje. Hkrati vplivajo na to, da se nasilje obravnava kot zasebna zadeva, kar zmanjšuje občutek družbene odgovornosti za ukrepanje. Za trajno spremembo je nujno preseči stereotipe.
Državni statistični urad navaja, da so ženske trikrat pogosteje žrtve nasilja v partnerskem odnosu kot moški, saj je nasilje v partnerskem odnosu od dopolnjenega 15. leta starosti doživelo tri četrtine žensk in nekaj manj kot četrtina moških. Še zlasti izpostavljajo, da so ženske pogosteje žrtve težjih oblik nasilja, saj gre za nasilje, ki se ponavlja.
Minister Luka Mesec, pristojen za družino in socialne zadeve, je ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami vse, ki doživljajo nasilje, pozval, naj o tem spregovorijo in ga prijavijo. “V imenu pristojnih institucij, od ministrstva, policije, varnih hiš do nevladnih organizacij, vam sporočam, da smo na vaši strani,” je zagotovil.
“V Sloveniji, kljub temu da smo ponosni na nivo enakopravnosti med spoloma, nasilje nad ženskami še zdaleč ni preseženo. Femicid je le vrh ledene gore – in po pogostosti teh smo na žalost v samem vrhu Evrope. Vsak novi primer femicida je opozorilo, da nam kot družbi ni uspelo,” je v posebni izjavi ob dnevu boja proti nasilju nad ženskami, ki so jo objavili na vladnem spletišču, zapisal Mesec.
“Nasilje na podlagi spola ostaja ena najbolj globalno razširjenih zlorab ali kršitev človekovih pravic,” je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami in deklicami dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob tem je poudarila, da Slovenija ostaja neomajna pri zavezanosti zaščiti žensk in deklic po vsem svetu.
“V svetu je žrtev nasilja vsaka tretja ženska. Za ženske in deklice v območjih konfliktov ali humanitarnih kriz je tovrstno tveganje še večje,” je opozorila. Zato po njenih besedah mednarodni dan za odpravo nasilja nad ženskami predstavlja priložnost za oživitev zavez in povečanje prizadevanj za odpravo vseh oblik nasilja na podlagi spola.
ZN so 25. november za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami razglasili leta 1999. Na ta dan leta 1960 je dal dominikanski diktator Rafael Trujillo na krut način ubiti tri sestre Mirabal, ki so bile politične aktivistke v Dominikanski republiki.
Vir: STA