Slovenska mešana ekipa do bronaste kolajne

Slovenska reprezentanca v postavi Ema Klinec, Nika Križnar, Timi Zajc in Anže Lanišek je na mešani ekipni tekmi v smučarskih skokih osvojila prvo medaljo na domačem svetovnem prvenstvu v Planici. Na srednji skakalnici je osvojila bronasto odličje. Zlato je pripadlo Nemcem, srebro pa Norvežanom.

Slovenska četverica je po polovici tekmovanja zasedala tretje mesto, a so bile razlike izjemno majhne. Vodilna Norveška je imela le 4,5 točke več, drugouvrščena Nemčija pa je bila vsega 0,1 točke boljša.

V prvem delu tekme sta se z najboljšim izkupičkom v svojih serijah izkazala Zajc in Lanišek. Križnar je imela drugi izkupiček, Klinec pa petega ob svojem prvem skoku.

Tri reprezentance so se v drugi seriji pomerile za zlato kolajno, Križnar je nadaljevala odlične skoke po hitrem okrevanju po bolezni in Slovenijo popeljala na prvo mesto. Zajc je po novem sijajnem skoku nato prednost še povišal, in sicer na 10,6 točke.

Slovenija je brez boja za zlato kolajno ostala po drugem skoku Klinec, ki je skočila 91 m in imela ob tem še ogromno težav pri pristanku. Je pa Lanišek kljub dolgem čakanju v zadnji seriji potrdil prvo slovensko kolajno na domačem SP, potem ko je skočil 98 m in zanesljivo zadržal tretje mesto.

“Svoje sem oddelal, kot je treba. Skoki so bili vrhunski. Dokazali smo, kam dejansko spadamo. Želeli smo si to medaljo, ni bilo lahko, a zato smo še toliko bolj veseli,” je za RTV Slovenija dejal Lanišek in spet malce okrcal žirijo.

“Pred svojim skokom sem prosil za predskakalca, videli smo, kako sneži in snežinke se hitro lepijo. Pred Granerudom je nato šel predskakalec, toda tako je,” je še dodal 26-letni Domžalčan.

Prav tako vesela je bila še pred dnevi obolela Križnar.Ne, res se ne morem znebiti nasmeha. Imamo prvo kolajno na mešani ekipni tekmi na SP. Ekipa je res delovala kot eno. Škoda za Emin zadnji skok, videti je bilo res grozno. Toda na srečo je obstala na smučeh in se odpeljala do konca. Vesela sem, medaljo imamo, zdaj gremo le še naprej,” je v izteku skakalnice dodala za nacionalno televizijo.

Slovenija je osvojila sploh prvo medaljo na mešanih ekipnih tekmah na SP. Na prejšnjih petih je namreč vselej ostala brez odličja. Skupaj pa je to 11. kolajna v skakalnem delu SP v nordijskem smučanju, od tega četrta zlata.

Pred tem so svetovni prvaki postali Franci Petek (Val di Fiemme 1991), Rok Benkovič (Oberstdorf 2005) in Ema Klinec (Oberstdorf 2021).

Skakalci in skakalke se bodo naslednji teden prestavili na veliko skakalnico, kjer bodo še preostale tri končne odločitve, moška in ženska posamična tekma ter moška ekipna.