Slovenija ob zgodovinski predstavi Luke Dončića do prvega mesta v skupini

Slovenska košarkarska reprezentanca je v 5. krogu evropskega prvenstva v Kölnu (skupina B) premagala Francijo z 88:82 (20:19, 44:40, 64:64).

* Dvorana Lanxess, gledalcev 13.500, sodniki: Glišić (Srbija), Ciulin (Romunija), Porsanidis (Grčija).
* Slovenija: G. Dragić 14 (2:2), Prepelič 2, Murić 9 (1:3), Blažič 4 (4:4), Z. Dragić 6, Čančar 6 (2:2), Dončić 47 (11:12).
* Francija: Okobo 11, M’Baye 13, Luwawu-Cabarrot 2, Heurtel 10 (1:1), Fournier 15 (2:3), Poirier 2 (2:2), Tarpey 8 (2:2), Gobert 19 (1:4), Fall 2.
* Prosti meti: Slovenija 20:23, Francija 8:12.
* Met za dve točki: Slovenija 22:34, Francija 22:31.
* Met za tri točke: Slovenija 8:27 (Dončić 6, Murić 2), Francija 10:30 (Okobo 3, M’Baye 3, Tarpey 2, Fournier, Heurtel).
* Skoki: Slovenija 30 (25 + 5), Francija 30 (25 + 5).
* Osebne napake: Slovenija 16, Francija 24.
* Pet osebnih: /.

Košarkarji Slovenije so osvojili prvo mesto v predtekmovanju evropskega prvenstva v Kölnu. V petem nastopu so kljub odsotnosti poškodovanega Mika Tobeyja, a ob veličastni predstavi Luke Dončića, ki je dosegel 47 točk in postal drugi najboljši strelec na eni tekmi na evropskih prvenstvih, premagali Francijo z 88:82.

Slovenija se bo v soboto v osmini finala v Berlinu pomerila s četrtouvrščeno ekipo iz skupine A. Tekmec bo znan danes zvečer po zadnji tekmi v Tbilisiju med Gruzijo in Črno goro.

Slovenija je v Nemčiji dosegla štiri zmage proti Litvi, Madžarski, Nemčiji in Franciji, izgubila pa je z Bosno in Hercegovino, ki je danes po porazu z Litvo izpadla iz nadaljnjega tekmovanja. Nemčija si lahko ob 20.30 z zmago proti Madžarski zagotovi drugo mesto v skupini, Francija bi bila v tem primeru tretja, Litva pa četrta.

Luka Dončić je s 47 točkami postal drugi najboljši strelec na eni tekmi v zgodovini evropskih prvenstev. Več točk – 63 – je dosegel le Belgijec Eddy Terrace leta 1957 proti Albaniji. Dončić, ki je lani z 48 točkami postal tudi drugi najboljši strelec na eni tekmi na olimpijskih igrah za Brazilcem Oscarjem Schmidtom (55), je za seboj pustil Grka Nikosa Galisa (46 točk, 1983), Izraelca Mika Berkovicha (44, 1975) in Dorona Jamchija (44, 1987), Nenada Markovića iz BiH (44, 1997) …

Slovenija se je v obračun z olimpijskimi podprvaki iz Tokia podala brez Tobeyja, ki je po prespani noči zaradi bolečin v gležnju, tega si je zvil dan prej ob začetnem skoku za žogo, soigralce spodbujal s klopi. Poškodba po zagotovilih štaba slovenske reprezentance ni hujše narave.

Četudi so se ostali slovenski igralci trudili nadomestiti njegovo odsotnost pod obročema, je Francija v startu tekme znala izkoristiti višino in hitro povedla s 14:3. A nato je sledil šov v režiji Luke Dončića.

Slovenski superzvezdnik je stvari vzel v svoje roke. Do dvanajste minute je dosegel 22 točk ob metu 6:10 iz igre oziroma 4:7 za tri točke. Prvi polčas je končal predčasno zaradi rane na glavi ob nešportni osebni napaki Vincenta Poirierja. Tedaj je imel na kontu 27 točk – iz igre 8:12, za dve točki 3:4, trojke 5:8.

Triindvajsetletni član Dallas Mavericks je predstavo za zgodovino nadaljeval v drugem polčasu. Ob koncu tretje četrtine je bil pri 37 točkah.

Slovenija je najvišjo prednost na tekmi dosegla v 35. minuti (77:67), a jo je v dveh minutah tudi zapravila (80:79). Dončić je z dvema prostima metoma prekinil delni izid tekmeca in vpisal svojo 46. in 47. točko (82:79), koše za potrditev zmage pa so dosegli Goran Dragić (14 točk, met 6:13), Vlatko Čančar (6 točk, met 2:5) in Zoran Dragić (6 točk, 5 skokov). Izjemno obrambno predstavo pod obročema proti visokim francoskim košarkarjem je znova prikazal Edo Murić, ki je ob tem zadel dve trojki in skupaj zbral devet točk.