Search
Close this search box.

Za Geopark Karavanke nov status prinaša nove možnosti čezmejnega sodelovanja

Geopark Karavanke, ki povezuje občine in ustanove iz obmejnega prostora Slovenije in Avstrije in je doslej deloval kot delovna skupnost, ima novo statusno obliko. Od novega leta deluje kot Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje, nov status pa geoparku prinaša nove možnosti čezmejnega sodelovanja.

Sodelovanje med ustanovami na obmejnem območju, še posebej med občinami, je pomembno za razvoj regije in za izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev na obeh straneh meje. Vendar pa v čezmejnem sodelovanju pogosto nastanejo ovire, ki so predvsem posledica različnih nacionalnih zakonodaj oz. različnih predpisov.

Da bi olajšala čezmejno sodelovanje in s tem okrepila gospodarski, socialni in teritorialni razvoj obmejnih regij, je EU že leta 2006 vzpostavila pravni instrument, imenovan Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS).

Ta omogoča izvajanje skupnih razvojnih projektov, izmenjavo strokovnega znanja in boljše usklajevanje prostorskega načrtovanja, predvsem pa enake možnosti za institucije na obeh straneh meje.

Doslej je Geopark Karavanke deloval v obliki delovne skupnosti. To pravno-formalno obliko dopušča avstrijska zakonodaja, a so se članice že ob sami vzpostavitvi zavedale šibkosti in izkazovale težnjo po tem, da najdejo ustreznejšo rešitev. Po preverjanju dobrih praks in možnih oblik se je kot najprimernejše izkazal EZTS, so za STA pojasnili v Geoparku Karavanke.

Postopek statusnega preoblikovanja se je formalno začel pred tremi leti, v njem so sodelovale občine ter več institucij in strokovnjakov, nato pa je lani vseh 14 občin z obeh strani meje na svojih občinskih svetih sprejelo odločitev o preoblikovanju delovne skupnosti v EZTS.

Na koncu sta z vzpostavitvijo EZTS Geopark Karavanke soglašali tudi deželna vlada avstrijske Koroške in slovenska vlada. Tako je Geopark Karavanke s 1. januarjem letos postal prvi EZTS na slovensko-avstrijski meji in hkrati tudi prvi EZTS z uradnim sedežem v Avstriji.

Trenutno je v Evropi 75 takšnih združenj, ki delujejo na različnih področjih delovanja, na špansko-francoski meji EZTS vodi celo bolnišnico, so navedli v Geoparku Karavanke. Ta novo statusno obliko to popoldne predstavlja na dogodku v muzeju Liaunig v Suhi na avstrijskem Koroškem, ki se ga bosta po napovedih udeležila tudi ministrica za razvoj, strateške projekte in kohezijo Angelika Mlinar ter koroški deželni glavar Peter Kaiser.

V Sloveniji so bila doslej registrirana tri takšna združenja na slovensko-madžarski meji in eno na slovensko-italijanski meji, medtem ko sta v Avstriji zgolj dve, in sicer na avstrijsko-italijanski meji.

Ključne prednosti, ki jih v Geoparku Karavanke vidijo v novi statusni obliki, so olajšano čezmejno sodelovanje in širitev sodelovanja tudi na področja, kjer je zdaj čezmejno sodelovanje šibko ali pa ga sploh ni, denimo na področju prometa in mobilnosti.

Medtem ne glede na status v Geoparku Karavanke, ki se od novembra 2015 ponaša tudi z nazivom Unesco globalni geopark, nadaljujejo z začrtanimi aktivnostmi in projekti, s katerimi želijo različnim javnostim približati geološko pestro območje med Peco in Košuto.

Dogodki