Search
Close this search box.

Napovedano združevanje obravnav nekaterih pritožb zoper Verbund

Skoraj osem let po obsežnih poplavah Drave se na mariborskem sodišču nadaljujejo obravnave množice odškodninskih tožb zoper avstrijsko podjetje Verbund. Sodnik Janez Žirovnik je napovedal, da bo s ciljem pospešitve postopkov in zmanjšanja stroškov sojenja skušal združiti nekatere pravdne zadeve, da bi skupaj zaslišali izvedence.

Po njegovem predlogu bi se združilo pravdne zadeve, ki jih zastopajo isti pooblaščenci in ki imajo enako procesno gradivo, na podlagi katerega so bila izdelana izvedenska mnenja. Za vse te primere bi izvedli skupno zaslišanje strokovnjakov za elektroenergetiko in za vodno gospodarstvo ter kasneje odločali o morebitni pritegnitvi tretjega izvedenca, in sicer hidrološke stroke.

“Na koncu se bo vse ponovno obravnavalo individualno. Združevali bi samo zato, da premaknemo zadeve naprej,” je Žirovnik povedal na današnjih obravnavah tožb Gregorja Zečevića, ki zaradi škode na njegovih nepremičninah ob poplavah novembra 2012 zahteva od Verbunda 60.647 evrov odškodnine, ter Berte in Herberta Poderžana, Helene in Andreja Kadiša, Erike Ramšak, Iva Konečnika in Erike Sokolović z zahtevo po 633.621 evrov odškodnine.

Medtem ko je njihov odvetnik Igor Virant pozdravil sodnikov predlog za združitev, je imel zastopnik Verbunda Matej Brajnik pomisleke. Opozoril je, da obstajajo med posameznimi pravdnimi zadevami razlike, med drugim ni pri vseh vključen stranski intervenient, torej Dravske elektrarne Maribor (DEM).

Na slednjo avstrijski upravljavec hidroelektrarn na Dravi prelaga krivdo za uničujoče posledice poplav. Na današnji obravnavi je Brajnik posredoval sodišču novo dokazno gradivo v obliki dveh televizijskih prispevkov, ki po njegovih besedah potrjujeta “neustrezno vzdrževanje struge reke Drave” v Sloveniji, ter hidrološkega poročila, na podlagi katerega v Verbundu vztrajajo, da so nekatere ocene škode na posameznih nepremičninah pretirane.

Virant je navedbe zavrnil in izpostavil, da so bila vsa ta domnevna dejstva znana že prej in bi jih zato tožena stranka morala vložiti v spis že na prvem naroku.

Sodnik je zaenkrat preložil obravnavo za nedoločen čas, še vedno pa računa, da bodo lahko skupno zaslišanje izvedencev izvedli najkasneje do konca tega leta.

Narasla Drava je v poplavah v začetku novembra 2012 povzročila veliko škode na javni in zasebni lastnini v Avstriji in Sloveniji. Na treh slovenskih sodiščih v Mariboru, Slovenj Gradcu in na Ptuju so oškodovanci iz Slovenije zoper Verbund, ki ga krivijo za tako zelo naraslo Dravo, vložili okoli 80 tožb, s katerimi zahtevajo za 107 milijonov evrov odškodnin. Odškodninske tožbe obravnavajo različni sodniki in obravnave so različno daleč, po zaenkrat razpoložljivih podatkih pa nobena še ni pri koncu.

Med oškodovanci je tudi Republika Slovenija, ki je prav tako vložila tožbo proti Verbundu zaradi škode na državni infrastrukturi.

Dogodki