Kot so danes sporočili iz poslanske skupine SD, ki jo vodi Prednik, je pobuda odziv na spremenjene geopolitične razmere, k njej pa so ga spodbudila tudi namigovanja in dejstva, da se nekatera podjetja na Koroškem, ki poslujejo v skupini Sij, soočajo s slabšimi poslovnimi rezultati in upadanjem naročil, pri tem pa se pojavljajo namigovanja o prodaji deležev ali celo ukinjanju proizvodnje.
“Velikokrat se omenja tudi izgubo delovnih mest, kar bi na Koroškem in širše povzročilo dodatno socialno krizo. Obstaja torej vrsta indicev, da obstoječi večinski lastnik nima večjih strateških načrtov s podjetji in lokacijo,” pravi Prednik.
Čeprav je država prek naložbe v Siju, v katerem ima 25-odstotni delež, pomemben posredni solastnik teh družb, pa na vodenje in odločanje nima večjega vpliva. “Zato bi bilo smotrno pristopiti k večinskemu lastniku družbe Sij ter na njih nasloviti pobudo, da SDH oz. Republika Slovenija v večjem deležu vstopi v lastništvo podjetij, ki za večinskega lastnika, kot kaže, niso strateškega pomena,” meni poslanec.
Pobudo utemeljuje s tem, da bi lahko država povečala nadzor nad strateškimi vsebinami – z državnimi institucijami bi se lahko bolje odzvala na zagotavljanje delovnih mest in določala perspektivnost delovnih procesov, ki izkazujejo potencial.
Poleg tega bi se lahko v podjetjih na Ravnah na Koroškem ponovno vpeljali delovni procesi, ki bi zagotavljali izdelke in polizdelke za vojaško industrijo. “Z znanjem, izkušnjami ter inovativnostjo se lahko delovni procesi prestrukturirajo v strateško pomembno proizvodnjo, ki bo zagotavljala obrambno sposobnost države,” je prepričan.
Ob tem navaja neuradne informacije Televizije Slovenija, da potekajo pogovori, da bi Valhalla, SDH in nemški orožarski gigant Rheinmetall v Sloveniji skupaj ustanovili novo podjetje za proizvodnjo oborožitvenih sistemov.
Po poslančevem mnenju bi bilo smiselno, da se energetsko intenzivna industrija vzpostavi na obstoječih lokacijah, kjer obstaja tudi podpora lokalne skupnosti.
Pravi, da je EU vedno bolj odvisna od uvoza, ob tem pa da se pojavlja potencialen konflikt z Rusijo in grožnje z dobavo energentov ter grožnje ZDA o prenehanju sodelovanja. Zato bi bilo pomembno krepiti domačo proizvodnjo in se sprecializirati za določene produkte.
“Vojaška industrija v zadnjem obdobju izkazuje izrazito rast. Slovenija lahko s povečanjem deleža v podjetjih krepi dialog z ostalimi članicami EU in pri tem daje smernice za specializacijo skupnih politik,” meni Prednik.
V skupini Sij na Ravnah na Koroškem delujeta proizvodni družbi Sij Metal Ravne, ki proizvaja različna jekla, in Sij Ravne Systems, ki med drugim proizvaja industrijske nože in kovane valje za različne industrije. Del skupine so tudi distribucijsko podjetje Ravne Steel Center, invalidsko podjetje Sij Zip Center, ki ima med drugim mizarstvo in tiskarno, ter Sij Storitve, ki izvaja storitve informacijske tehnologije za družbe v skupini.
Vir: STA