Prezgodnje odpadanje listja je najbolj očiten znak sušnega stresa. Na najbolj prizadetih območjih so nekatere bukve, gabri, lipe, hrasti, breze, javorji in druge vrste že deloma ali povsem ogolele. Najbolj so prizadeti že pred sušo oslabeli listavci, ki se jim sušijo tudi posamezne veje in vrhovi krošenj, ponekod celo cela drevesa.
Iglavci zaenkrat kažejo na zunaj manj znakov prizadetosti zaradi suše, vendar pa ZGS pričakuje povečano odpadanje iglic in številčnejše ter obsežnejše napade podlubnikov tako v tem kot v naslednjih letih. Posledice letošnje suše in vročine se bodo tako pokazale z zamikom, in sicer v izgubi vrednosti lesa zaradi podlubnikov in bolezni gozdnega drevja, v zmanjšanem prirastku lesa ter v povečanih stroških obnove gozdov.
Zato bo v prihodnjih tednih in mesecih ključnega pomena spremljanje zdravstvenega stanja gozdov in zlasti pravočasno odkrivanje novih žarišč podlubnikov. "Le z rednim spremljanjem zdravstvenega stanja gozdov ter aktivnim in načrtnim gospodarjenjem ohranjamo vrstno in strukturno raznolikost gozdov, ki so odpornejši na vse pogostejše in silovitejše naravne ujme v obdobju podnebnih sprememb," je poudaril direktor ZGS Gregor Danev.
Zaradi teh dejavnikov se že pojavljajo manjša in tudi večja žarišča smrekovih podlubnikov, največ na Koroškem, Gorenjskem in v jugovzhodni Sloveniji. Kot je povedal vodja kranjske enote ZGS Martin Umek, opažajo velik porast tako števila kot velikosti žarišč oziroma skupin smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik.
Od začetka leta do sredine avgusta so na kranjskem gozdnogospodarskem območju za posek označili 14.000 kubičnih metrov lubadark, vendar se je napad podlubnikov šele dobro začel in tudi padavine v tem tednu razvoja lubadarja ne bo ustavil, je pojasnil Umek.
"O pojavu znakov, naj obvestijo področnega revirnega gozdarja in naj ne čakajo na izdajo odločbe, temveč naj takoj začnejo s posekom in odvozom napadenega lesa. V vročini je razvoj lubadarjev še hitrejši, zato je hitro pospravilo napadenega lesa ključno, da se škode ne širijo v sosednje sestoje."
ZGS je lastnikom slovenskih gozdov letos zaenkrat izdal 7840 odločb za posek 248.000 kubičnih metrov dreves. "Realizacija odločb je dobra, 87-odstotna, za kar gre zahvala vestnim lastnikom gozdov," so izpostavili na ZGS.
Skupna količina drevja za posek zaradi naravnih ujm in napadov podlubnikov ter ocena škode že presegata mejo za razglasitev naravne nesreče zaradi prenamnožitve podlubnikov v letu 2026.