Search
Close this search box.

V nekaterih ZD do 20.000 evrov visoke plače, tudi v ZD Ravne. Na ljubljanski ortopedski kliniki prihajalo do zlorab pri evidentiranju delovnega časa

Nadzor na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana je pokazal nepravilnosti pri registraciji delovnega časa. Več zdravnikov je bilo evidentiranih na vhodu, njihovega gibanja po hodnikih pa niso zaznali. Ob tem so prejemali visoke koronske dodatke, je poročala oddaja Tarča na TV Slovenija, ki se je dotaknila tudi plač zaposlenih v zdravstvenih domovih. V nekaterih zdravstvenih domovih so zabeležili namreč celo do 20.000 evrov visoke plače

Po tem, ko so v eni izmed oddaj Tarče razkrili, da so visoke dodatke za vse delovne ure v bolnišnicah prejemali tudi zdravniki, ki niso imeli veliko bolnikov, je minister za zdravje in nekdanji direktor Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Janez Poklukar zahteval revizijo.

Iz poročila o nadzoru, ki je bil na UKC opravljen med 1. novembrom 2020 in 28. februarjem letos, izhaja, “da so določeni zaposleni registrirani kot prisotni na delovnem mestu, tekom dneva pa gibanje po kliniki ni bilo zabeleženo, čeprav se preko določenih vrat gibljejo večkrat dnevno”.

Po podatkih Tarče je skupino dvanajstih ortopedov na tak način evidentiral varnostnik zunanjega varnostnega podjetja, ki pa je to zanikal. Varnostnika so zamenjali, vodstvo ljubljanskega kliničnega centra pa je že poskrbelo za nov nadzor.

“Prvi izsledki kažejo, da so morebiti bile nepravilnosti pri registraciji delovnega časa. Pred dokončnimi ukrepi smo sprejeli prvi ukrep in to je namestitev dodatnih videonadzornih kamer v nekaterih delih. Pogovor z zaposlenimi v ortopediji pa načrtujem v naslednjih dneh,” je za TV Slovenija dejal v. d. direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič.

Nadzor je pokazal tudi, da sta se dva ortopeda skupaj registrirala kar 73. Na TV Slovenija pri tem ugotavljajo, da je najverjetneje eden evidentiral oba ali pa je to zanju naredil nekod drug. Druga dva zdravnika sta se evidentirala 46-krat, tretja 14-krat, ostali pa izmenično v različnih kombinacijah, ne vedno skupaj.

Na TV Slovenija pri tem izpostavljajo, da so se zlorabe pri evidentiranju delovnega časa dogajale, ko je ortopedska klinika delovala omejeno, odpovedani so bili vsi nenujni pregledi in operacije.

Sodeč po podatkih, ki so jih predstavili v Tarči, so ortopedi kljub temu zaslužili od tri do štiri tisoč evrov več kot pred epidemijo, čeprav po navedbah ljubljanskega kliničnega centra nihče od njih ni delal na covidnih oddelkih. Ob tem še navajajo, da je sedem od teh dvanajstih zdravnikov iz poročila imelo dovoljenje za delo drugje, na zasebnih klinikah, zato po mnenju novinarjev oddaje obstaja velika verjetnost, da so tam delali prav takrat, ko so bili evidentirani na ortopedski kliniki.

Medtem ko nadzor nad izplačili dodatkov v bolnišnicah po navedbah TV Slovenija že poteka, so se tokrat poglobili še v izplačevanje covidnih dodatkov v zdravstvenih domovih. Tudi tam so namreč nekateri zdravniki in direktorji prejeli krepko več kot 10.000 evrov bruto, nekateri celo do 20.000 evrov.

Kar 18.417 evrov bruto je lani dobil zdravnik ZD Ravne na Koroškem, ki je opravil 349 ur, kar dobrih 11 ur na dan dela, vsak dan v mesecu, so poročali v Tarči. V decembru 2020 je po podatkih novinarja oddaje Tarča omenjeni zdravnik opravil 1.335 obravnav pacientov, v decembru 2019 pa 2.125. Ob rekordni plači torej polovični upad obravnav, glede na enak mesec pred epidemijo.

Še nekaj več evrov, in sicer 18.494 evrov bruto, je lani zaslužil zdravnik ZD Kranj, ki je opravil 331 ur dela, skupaj kar 6018 evrov covidnega dodatka. Dodatek je po navedbah novinarja Tarče presegel celo znesek osnovne plače, prejete za redno delo. 577 evrov pa je zaslužil še z delom po podjemni pogodbi, ki so namenjene skrajševanju čakalnih vrst, takrat, ko redno delo to dovoljuje. V oddaji so tudi razkrili, da v vseh zdravstvenih domovih najdejo plače višje od 10.000 evrov.

V Trači pa so med drugim izpostavili tudi to, da bodejo v oči različni kriteriji za dodeljevanje dodatkov v zdravstvenih domovih. Le dva domova sta po podatkih TV Slovenija izplačala dodatke zaposlenim, ki so bili dejansko najbolj izpostavljeni. Med osmimi analiziranimi domovi, ki so jim poslali navodila za izplačevanje dodatkov, je tudi ZD Slovenj Gradec, kjer so dobili 100-% dodatek za ves čas delovnega časa vsi, ki so bili v stavbi ZD doma, ne glede na njihovo delovno mesto, tudi tisti v administraciji.

V oddaji je spregovorilo tudi nekaj pacientov, ki so v večini dejali, da je v času epidemije težje priti do zdravnika. Obiskovalca ZD Slovenj Gradec pa sta navedla, da ni bilo težav. Eden od njiju je tudi izpostavil, da se zdaj bolj držijo naročenih terminov kot pred epidemijo.

Celoten prispevek oddaje Tarča in izjave najdete TUKAJ.

Vir: STA, RTV SLO

Dogodki

Nadzor na Ortopedski kliniki UKC Ljubljana je pokazal nepravilnosti pri registraciji delovnega časa. Več zdravnikov je bilo evidentiranih na vhodu, njihovega gibanja po hodnikih pa niso zaznali. Ob tem so prejemali visoke koronske dodatke, je poročala oddaja Tarča na TV Slovenija, ki se je dotaknila tudi plač zaposlenih v zdravstvenih domovih. V nekaterih zdravstvenih domovih so zabeležili namreč celo do 20.000 evrov visoke plače