Mulec v tretji etapi relija Dakar 14., zmaga Benavidesu

Za dirkači na vzdržljivostnem reliju Dakar je tretja etapa, dolga 733 km med Al Duvadimijem in Al Salamijo v Savdski Arabiji. V konkurenci motociklistov je bil danes najhitrejši Argentinec Kevin Benavides. Slovenec Toni Mulec je današnjo preizkušnjo sklenil na 14. mestu, Simon Marčič je bil 62.
Fotografija je simbolična

Benavides (KTM) je s tretjo etapo opravil v štirih urah, 39 minutah in 28 sekundah, za 1:11 minute pa je ugnal Američana Rickyja Brabeca v Hondi. Tretji je bil še en Hondin dirkač, Francoz Adrien Van Beveren, ki je zaostal slabe tri minute.

Argentinec je sicer ciljno črto prečkal kot tretji, a je nato napredoval na prvo mesto, saj sta bila Čilenec Pablo Quintanilla (Honda) in Španec Joan Barreda (Honda) dva izmed dirkačev, ki so prejeli kazen zaradi prekoračitve hitrosti.

Mulec (KTM) je po nedeljskem 20. mestu tokrat še izboljšal rezultat in končal med prvo petnajsterico, za Benavidesom je zaostal 10:59 minute. V skupni razvrstitvi je nekaj mest pridobil in je zdaj na 21. mestu z zaostankom ene ure, desetih minut in 15 sekund. V svojem razredu rally2 je danes to pomenilo drugo mesto, za 3:23 minute je zaostal zgolj za Francozom Romainom Dumontierjem.

V vodstvu je Bocvanec Ross Branch, ki ima dobre tri minute naskoka pred Čilencem Josejem Ignaciom Cornejo Florimom. Od boja za skupno zmago se je poslovil dvakratni zmagovalec relija, Britanec Sam Sunderland (GasGas), zaradi tehničnih težav v današnji etapi po zgolj 11 km.

Marčič, ki sobotne prve etape zaradi tehničnih težav ni končal in je izpadel iz boja za skupno uvrstitev, a bo še napadal etapne rezultate, je bil danes 62. (+ 1:39,54). V svojem razredu originals je bil šesti, slavil je Avstrijec Tobias Ebster.

V konkurenci avtomobilistov je bil v današnji etapi najboljši Brazilec Lucas Moraes (Toyota), ki je slavil prvo etapno zmago v karieri na reliju Dakar. Z devetimi sekundami zaostanka je bil drugi Šved Mattias Ekström (Audi), še minuto več je na tretjem zaostal Savdijec Jazed Al Rajhi.

V skupnem seštevku je zdaj na vrhu prav slednji, domačin ima 29 sekund prednosti pred Špancem Carlosom Sainzem, danes šesti. Tretji Ekström zaostaja že več kot osem minut. Francoz Sebastien Loeb, ki je dan pričakal na tretjem mestu, je danes trikrat predrl gumo, in ker ni imel več rezervnih je izgubil skoraj 24 minut ter zdrsnil na skupno deveto mesto.

V torek bo na vrsti četrta etapa od Al Salamije do Al Hofufa, dirkače pa čaka 631 km vožnje.