Search
Close this search box.

Ko solidarnost ne pozna meja – kako je Društvo za celiakijo priskočilo na pomoč po avgustovskih poplavah

Kako je Koroška podružnica Slovenskega društva za celiakijo priskočila na pomoč vsem, ki so potrebovali njihovo pomoč v katastrofalnih razmerah, ki so prizadele Koroško po ujmi v avgustu?

Po katastrofalnih neurjih in ujmah, ki so v začetku avgusta prizadele celotno Slovenijo, je tudi Koroška utrpela ogromno škode. Pomoč so potrebovali vsi, še posebej pa so krizo ob pomanjkanju vode, izpadih elektrike in onemogočenih cestnih povezavah občutile ranljivejše skupine, od starostnikov, bolnikov, otrok, ljudi s kroničnimi boleznimi. Mednje spadajo tudi bolniki s celiakijo.

Zapis oziroma poročilo dogajanja med neurji in poplavami predsednika Koroške podružnice Slovenskega društva za celiakijo, Matjaža Gruberja, objavljamo v celoti.                          

”Že v juliju smo na Koroškem imeli težave z vetrom in podrtimi drevesi, zato smo pozvali člane, da javijo, če potrebujejo kakšno pomoč. Tudi dež ni ponehal kar nekaj dni. V petek, 4. 8. 2023 pa se je začelo dogajati na naših koncih. Cel vikend je bilo stanje katastrofalno. Neprevozne ceste, pretrgane telefonske povezave, plazovi… bolj dežurstvo v službi in razmišljanje, kako bo naprej in kako dolgo bo trajalo…V nedeljo popoldan me pokliče naš član dr. Simon Rekanovič, zdravnik iz Prevalj, ki je bil te dni dežuren v Mežici in okolici, da je pripravljen za bolnike s celiakijo poskrbeti s prevozi (z reševalnimi vozili) po ogroženih območjih. Ker nismo imeli nič pripravljeno, sem se v trenutku odločil, da se bom ob pomoči posameznikov aktiviral in poizkušal pomagati. Proti večeru  sem na predsedstvo in članom Koroške podružnice poslal mail, kjer sem poprosil za pomoč v hrani, opremi in kozmetičnih izdelkih. V ponedeljek zjutraj so posamezniki začeli prinašat potrebne stvari. Odziv je bil neverjeten. Klici, kam dostavijo pomoč, kako lahko pomagajo. Odločiti se je treba hitro in odločno, kajti to ni dogodek za par ur … to bo trajalo! Povprašam vodjo, ali lahko uporabim prostor v Hostlu, takoj odobri … Začne se prevzemati pomoč, potrebno je sortiranje in pakiranje … Naša članica Maja Knap, ki je operativna na Aerodromu me obvesti, da je možna dostava hrane v Črno in Mežico s helikopterjem. Akcija je stekla v trenutku. Takoj sem dostavil 3 kartone najnujnejših potrebščin na letališče, kjer jo je prevzel pilot in osebno zagotovil dostavo v Črno. Klici, da pomoči ne morejo dostavit iz drugih delov Slovenije, pa bi vseeno radi pomagali…odločitev je na dlani … nakazila na naš  TRR, jaz pa za tisti denar kupim vse potrebno. Rešeno, nakazila so v teku … Informacijo o podarjeni paleti vode iz Stranic dobim od Janeza Repoluska. Kako ponjo? Seveda je tu Simona Vene in njen sin s kombijem … Pripravljena na torek – akcija…

Kako pripeljati hrano iz Preme? Na vezi sva z Vanjo Štrumbelj (Ščepec Vanje Novo Mesto), ima nekaj nujnih stvari za nas, ki bo z dvema osebnima avtomobiloma in prikolico mimogrede prevzela hrano še v Premi (cela paleta). Do večera je precej hrane v skladišču. V Hostlu v SG, smo jo tudi skladiščili in pakirali v kartone in jo od tam tudi odpremljali. Helikopterski prevoz je tudi v torek možen v Črno in Mežico … Pripravim 8 paketov, jih opremim z naslovi in jih dostavim na Aerodrom … Pokličem članico v Mežici, naj gre do pristajališča helikopterja in pakete prevzame in dostavi na naslove … Med prevzemi paketov se z vodjo PGD Golavabuka na letališču dogovorim, da priskrbim nekaj hrane za prostovoljce, gasilce in pilote. Prav tako za gasilce PGD Slovenj Gradec. Za ta dan priskrbim pizze velikanke (Pizzeria Vagon, Hiša Ančka, Pizzerija Katica in Stara Pošta) in jih osebno dostavim v štab … Kaj si ti ja nor…skoraj so me s pizzami vred zmazali … hahaha. Bine Vene se zjutraj odpravi v Stranice po paleto vode, ko se vrne, smo v Hostlu naložili še 20 paketov hrane, nekaj orodja in škornjev ter se odpravili proti Prevaljam, kjer smo vse skupaj pustili pri Anici Vogel, ki je vse potrebno tudi dostavila do bolnikov. Ker smo izvedeli, da je možno po stranskih poteh tudi do Mežice, je padla odločitev, da se odpravimo tudi do tja. Med potjo smo naleteli na hišo mame in očeta od naše bivše članice Tjaše Marchiotti, ki je čisto zraven Meže. Takoj smo oddali nekaj hrane, škornje in lopate, ter se dogovorili, da za četrtek organiziram delovno akcijo za pomoč pri čiščenju. Med vožnjo na FB objavim, da je akcija v četrtek in pokličem nekaj znancev podjetnikov ter prosim za pomoč … 500€ kot bi rekel keks – HVALA. V Mežici je prevzela robo naša članica Eva Podovšovnik in jo odpeljala članom. Oglasili smo se tudi pri članu Aleksandru Kogelniku v Mežici, ki mu je zalilo delavnico in avtopralnico in mu predali metle, lopate in čistila. Tudi v Mežici smo preverili, kako je s cesto v Črno in dobili informacijo, da je odprta samo za nujne in humanitarne prevoze. Ker smo imeli tablo z napisom Pomoč celiakašem Koroške smo imeli prosto pot ter vse ostalo odpeljali v naselje Rudarjevo pred centrom Črne. Nihče si ne želi videti takšnih prizorov v prvih dneh ujme … prav stisne te pri srcu.

Po vrnitvi iz Črne še kar nekaj obveznosti…prepakiranje hrane in kozmetike … obisk gasilcev PGD Slovenj Gradec in dogovor, da vso BG hrano ločujejo in me obvestijo, da jo osebno prevzamem … Od tam dobim vsak dan kar precej hrane … Ker je v sredo hrane bilo dovolj, smo poskrbeli za nakup škornjev, orodja, čistil, zdravil … (denar od nakazil).V službi sem prosil, ali lahko naložim vse skupaj v služben avto in vse dostavim v Črno. Odgovor pritrdilen in akcija… Naložil vse in hop v Črno, kjer sem že prejšnji dan dobil informacije, kaj vse potrebujejo (probiotike, škornje, lopate) in dobil zagotovilo, da bodo vse razdelili med ljudi, ki to res potrebujejo. Tudi tu sem videl, kako se ljudje odzovejo in kako znajo biti v takih dogodkih složni. Dobil sem občutek, da se poznamo že nekaj let, ne samo 24 ur. Med vožnjo iz Črne me Makar (Celiac) obvesti, da so v Lidlu plačali paleto vode. Zopet je potrebno hitro razmisliti kako to prepeljati do Voglov in nekaj v skladišče.

V četrtek je čistilna akcija pri Marchiottijevih … ob 8:00 se trije odpravimo iz SG-ja … vozimo proti Prevaljam, jaz razočaran nad udeležbo, poslušamo Koroški radio, kjer Jurij Berložnik (spiker ob 30. obletnici SDC) sporoča novice o stanju na Koroškem, ki so še vedno alarmantne. Kaj, če bi on objavil na Koroškem radiu, da potrebujemo prostovoljce. Super ideja, tudi on je za … Čez minuto začne zvoniti telefon…prideta dva, v 10ih minutah nas je skupaj 20 … Dobimo se na naslovu. Pozdravimo Tjašo, mamo in brata ter po krajši debati začnemo z delom … Kasneje se nam pridruži še nekaj ljudi, nekaj jih napotimo naprej po dolini. Ob 15ih jaz zaključim v Prevaljah, saj je prišla skupina iz Raven na Koroškem in se odpravim nazaj v Hostel. Za prigrizek na letališču nocoj poskrbi Gostilna Repolusk. Iz štaba civilne zaščite me pokličejo, da je v gasilski dom prispela paleta BG hrane od IPA Slovenija. Odhitim ponjo, jo naložim na prikolico in odpeljem na drugo lokacijo, kjer kartone razložimo. Pregledamo nekaj kartonov in ugotovimo, da v njih ni samo BG hrana ampak tudi z glutenom. Kaj pa sedaj? Nič, celo paleto iz kartonov, sortirat in zložit v nove kartone. Nabralo se je za 3 velike kartone hrane z glutenom. Popoldne, ko sem dobil informacijo, da so Koroški celiakaši preskrbljeni, sem poklical tudi druge predsednike in jim, ker je ostalo nekaj paketov, ponudil pomoč. Pakete smo dostavili za Ljubljano in Zgornje-savinjsko. Tudi naša članica Manja Steblovnik iz Šmartna ob Dreti je bila na Savinjskem aktivna v CZ. V naslednjih dneh je pridobila podatke o celiakaših na njihovem koncih, ki niso člani SDC in poskrbela, da so paketi bili dostavljeni tudi do njih.

Še zadnji prevoz s helikopterjem opravimo v Luče, mi pa še vedno polni adrenalina poizkušamo končati misijo Poplave 2023.

Tako člani in nečlani Koroške in iz drugih podružnic, posamezniki ter podjetja so v teh dneh bili pripravljeni pomagat. Večina Korošcev je prinesla hrano, kozmetiko, čistila, veliko ljudi pa je z donacijo nakazalo denar na naš TRR. Na TRR-ju se je nabralo kar 2800€ od posameznikov in od zasebnikov. Ves denar smo porabili za nakup vsega potrebnega (probiotiki, škornji, lopate, čistila, voda…)

Vsem, ki so kakorkoli pomagali in sodelovali v humanitarnem projektu se v svojem in v imenu Slovenskega društva najlepše zahvaljujem.”

Besedilo: Matjaž Gruber, Predsednik Koroške podružnice SDC        

    

Kako je Koroška podružnica Slovenskega društva za celiakijo priskočila na pomoč vsem, ki so potrebovali njihovo pomoč v katastrofalnih razmerah, ki so prizadele Koroško po ujmi v avgustu?