Koroška galerija likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu je v okviru svojih dejavnosti vseskozi naklonjena pedagoškim programom in razstavljanju otroške risbe. Tovrstne razstave je galerija organizirala že od 60. let prejšnjega stoletja dalje, od leta 1993 pa so razstave otroške risbe postale redne.
Letos je galerija v sodelovanju z Mestno občino Slovenj Gradec, ki je tudi nosilec naziva Združenih narodov (ZN) “mesto glasnik miru”, izvedla že 32. natečaj za izvirno likovno in literarno delo ter fotografijo.
Učenci osnovnih šol so imeli za izhodišče ustvarjanja na voljo tri teme. Prva je povezana z mednarodnim letom kamelidov, ki ga je za letos razglasila Generalna skupščina ZN. Tema je nosila naslova Skrivnostni popotniki puščav in planjav oz. “No drama, lama!”
Druga tema je izpostavila evropsko leto veščin ter v okviru tega, kako s potrebnimi znanji in veščinami prispevati k trajnostni rasti, inovacijam in konkurenčnosti. Temo z naslovom Dediščina, ki oblikuje prihodnost oz. “En kovač konja kuje …” so prilagodili osnovnošolcem in jih napeljali k razmišljanju o ohranjanju tradicionalnih veščin in zanj.
Tretja tema je bila povezana z letošnjo 80. obletnico smrti norveškega slikarja in grafika Edvarda Muncha in se je navezovala na znano umetnikovo delo Krik. Naslova teme sta bila Izlij čustva na papir oz. “Zrcalce, zrcalce na steni povej …”
Kot so sporočili iz galerije, so imele žirije zahtevno nalogo izbrati najboljše prispevke. Na likovnem področju že nekaj let izstopajo grafike, tako po številu kot po kakovosti. Na področju literature prevladuje poezija, letos na temo Izlij čustva na papir. Na področju fotografij pa opažajo trend barvnih fotografij, kar nekaj pa jih odlikuje računalniška umetniška nadgradnja, je povedala vodja projekta Nika Praprotnik Žmavcer.
Izbor izmed več kot 900 prispelimi deli je v galerijskih prostorih v Slovenj Gradcu na ogled od danes do 8. oktobra.
Vir: STA
Fotogalerija